WordPress, altyapısını kullanan tüm sitelere HTTPS desteğini duyurdu
Arama

WordPress, altyapısını kullanan tüm sitelere HTTPS desteğini duyurdu

https-wordpressWordPress kendi altyapısını kullanan siteler için çok önemli bir güvenlik özelliğini devreye aldı. WordPress’i kendi domainleri altında kullanan siteler de HTTPS desteğine kavuştu.

Kendi sunucuları altında barınan sitelere (alanadi.wordpress.com) 2014 yılında HTTPS güvenlik protokolü desteğini ekleyen servis bugün itibariyle WordPress’i kendi domainleri altında kullanan sitelerin de HTTPS protokolüne döndürüldüğünü açıkladı. Bu yeni özellikle ile WordPress güvenlik alanında önemli bir adım atmış oldu.

Servisin yıllar içerisinde kendi altyapısını kullanan sitelere standart olarak HTTPS desteği verememesinin arkasında öncelikli olarak maliyet nedeni yatıyordu. Let’s Encrypt hareketi ile işbirliği yapan şirket böylece bu özelliği daha ucuz ve entegrasyon olarak daha kolay bir şekilde halletmiş oldu.

WordPress’te HTTPS nasıl aktif edilir?

Hali hazırda WordPress altyapısını kullanan bir siteniz varsa HTTPS özelliğini aktif etmek için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Yeni güncellemeyle birlikte otomatik olarak tüm sitelere HTTPS desteği gelecek. Google‘ın HTTPS altyapısına sahip sitelere öncelik verdiğini de düşünürsek bu özellik aynı zamanda Google sıralamanıza da pozitif olarak etki edecek.

Görsel Kaynak: MyImages – Micha / Shutterstock.com

Yorumları GösterYorumlar Gizle (8)
 1. ensarnakliyat38 dedi ki:

  Wp sürekli kendisini geliştiriyor bu çok güzel oldu.

 2. Serkan dedi ki:

  WordPress kullanmak için bir neden daha.

 3. mehmet dedi ki:

  Daha önce maliyet nedeniyle geçilmemiş deniliyor.koskoca bir yapı için bumu maliyet.daha gerçekçi sebepler bulun izah etmek için.

 4. Faruk UZUN dedi ki:

  E-ticaret ile ilgili trendlerde platform ekonomilerinin potansiyeli öne çıkıyordu, bu gelişme de doğru işbirlikleri ile platformların ne kadar önemli işlere imza atabileceğini göstermiş oldu. İnternette bilgi güvenliğini olumlu etkileyecek bu gelişme şüphesiz https sunamayan siteleri hızla geriye itecek.

 5. Wordpress Okulu dedi ki:

  WordPress sitesini kendisi host edenler için bu haber geçerli değil. Hosting için wordpress.com’u kullanıp kendi alan adında sitelerini gösterenler için geçerli. (Today we are excited to announce free HTTPS for all custom domains hosted on WordPress.com)

 6. WordPressi kendi host edenler için geçerli değil mi yani? Sonra bu da aktif olacak diye duymuştum. Olmadı şimdi!

  1. Wordpress Okulu dedi ki:

   Haluk Bey zaten böyle birşey teknik olarak mümkün değil.

 7. Zeki dedi ki:

  WordPress farkını er yerde bellli ediyor..

Bir Yorum Yazın