Sefamerve.com 2016'da 160 milyon TL ciro hedefliyor

Sefamerve.com 2016'da 160 milyon TL ciro hedefliyor

Tesettür modası dikeyinde faaliyet gösteren e-ticaret sitesi Sefamerve.com, Türkiye'deki üç yıllık başarılı e-ticaret deneyiminin ardından ihracat odaklı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Webrazzi E-ticaret 2016'nın konuğu olan kurucu ortağı ve CEO'su Mehmet Metin Okur, bu çalışmalar ve şirketin güncel performansıyla ilgili güncel bilgiler paylaştı.

Bugüne kadar yatırım almadan, doğru hedefleme ile büyümesini ve karlı bir girişim olmayı sürdüren Sefamerve.com, Okur'un paylaştığı bilgilere göre geçtiğimiz yılı 67 milyon TL ciro ile kapattı. Bunun iadeler gibi gerçekleşmeyen işlemler çıkarıldığında elde edilen sayı olduğunu paylaşan Okur, gelirlerinin yüzde 22'sinin yurt dışı kaynaklı olduğunu da açıkladı. Bugüne kadar toplam 1 milyon TL yatırım yaptığı Sefamerve.com'un bugünkü çalışan sayısı da yaklaşık 90 kişi.

Sefamerve.com 2016 yılında 160 milyon TL ciro hedefliyor ve Okur'un verdiği bilgilere göre, bugüne kadar geçen sürede bu hedefi tutturdu.

"Yurt dışında satamayacağınız bir ürünün e-ticaretine girişmeyin" diyen Okur, Türkiye e-ticaret ekosisteminin e-ihracat konusunda en aktif girişimcilerden. Türkiye'den yurt dışına satışın önündeki engellerden bahseden Okur, ilk sorunun kargo maliyeti olduğunu belirtti. Bunun için hükümetten sübvansiyon istediklerini belirten Okur, sorunun aşılmasıyla yerel şirketlerin yurt dışında rekabetçi olabileceklerini paylaştı. Bu minvalde, ödeme altyapısının da benzer bir sorun oluşturduğu da bir gerçek. Zira Türkiye'den yapılan işlemlerde yüzde 40 oranında dolandırıcılık kaybı yaşandığını söyleyen Okur, bunu aşmak için zorunlu olarak Hollanda'da bir şirket kurduğunu da belirtti.

Son olarak Okur, girişimcilere yapay zekanın e-ticaret uygulamaları üzerinde çalışmalarını ve ölçemeyecekleri hiç bir mecraya reklam vermemelerini tavsiye etti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.