Nazım Salur: Getir'i yıl sonuna kadar 3 ülkeye açacağız ve nereden çıktı bu adamlar dedirteceğiz!
E-Ticaret

Nazım Salur: Getir'i yıl sonuna kadar 3 ülkeye açacağız ve nereden çıktı bu adamlar dedirteceğiz!

Temmuz 2015'te hizmet vermeye başlayan talebe dönük mobil alışveriş uygulaması Getir kurucusu Nazım Salur, E-ticaret16'nın merakla beklenen konuşmacılarından birisiydi. Salur, Getir'in 7 aylık serüveni konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Arda Kutsal'ın sorularını yanıtlayan Nazım Salur, Getir'in ilk olarak BiTaksi süreçlerini izlerken aklına geldiğini paylaştı ve ilk olarak bigetir.com adresini satın aldığını paylaştı. Konuyu ilk olarak BiTaksi'deki ortağı Serkan Borançılı'ya açtığını söyleyen Salur, Borançılı'nın ilk anda olumlu yaklaşmadığını ama ertesi gün arayıp bu işi hemen yapmaları gerektiğini söylediğini ifade etti.

Salur'un danıştığı diğer bir isim de Yandex Kurucu CEO'su Arkady Volozh olmuş. Volozh da olumlu yanıt vermiş ve Borançılı ile beraber ilk iki yatırımcısından biri olmuş.

Getir, 2017'den önce 3 ülkeye açılacak

Bu yıl sonuna kadar San Francisco, Dubai ve Londra'ya açılmak istediklerini söyleyen Nazım Salur, Getir'in hibrid bir model olduğunu ve yurtdışında böyle bir model olmadığının altını çizdi.

Salur'ın paylaştığı rakamlara göre Getir, toplam 500 kişilik bir ekibe ulaşmış. Getir ofisinde 80 kişilik bir ekip, sahada ise 50 araç, 100 motorsiklet ve 50 yaya kurye farklı şiftlerle görev yapıyor. Çok iyi veri topladıklarını ve sürekli bu verilere göre işlerini optimize ettiklerini söyleyen Salur, Getir'in lojistik, teknoloji ve perakende karışımı bir şirket olduklarını da söyledi.

Hafta içi günlük 2 bin civarında hafta sonu ise günlük 3 bin civarında sipariş teslim ettiklerini paylaşan Getir, geçen ay yüzde 47 büyüme gösterdiklerini ifade etti. İlk 3 kullanımdan sonra kullanıcıların Getir'e alıştıklarını paylaştı ve şunları söyledi;

Ben zaman satıyorum. Büyük marketlere rakip değiliz. Araç boyutlarını büyütmeden devam etmeyi ve hızımızı artırmayı düşünüyoruz. Diğer yandan şu anda yeterince hızla işe alım yapamıyoruz. Yarın diğer ülkelerde bu işin başına geçecek kişileri de burada yetiştirmek istiyoruz.

Sepette 15 TL alışveriş sınırımız var ve ortalama sepet tutarı 25-30 TL civarında. Sipariş süresini 10 dakika civarında tuttuğumuz için sipariş birleştirmesi yapmıyoruz. Altyapımız da sipariş teslimatını sürekli daha hızlı hale getirmeye çalışıyoruz.

Türkiye'nin ilk milyar dolarlık girişimi olmayı hedefliyoruz

Salur, son olarak bu coğrafyadan dünyaya açılan bir girişim çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye'nin ilk bir milyar dolarlık girişimi olmak istediklerini ifade etti. Salur, "1 milyar dolara satmayı düşündüğümüz sanılmasın. Neden satalım, her şeyi satmaktan vazgeçmeliyiz." diye de ekledi.

Bu arada Bitaksi'nin günlük kullanım tutarının da 13-14 bin olduğunu öğrendik.

Yorumlar (27)
 1. Nazım Salur'u çok tebrik ediyorum. Bazı insanlar şanslı.

  Misal daha proje aşamasında Yandex Ceo'suna açmış fikri ve derhal karşılık dahası yatırım bulmuş.

  Gelelim rakamlara,

  Sahada 100 kişi, günlük 2000 sipariş. Araç başı 20 sipariş.

  (Sİparişler depolardan mı çıkıyor, bölge depolar mı var yoksa bakkaldan marketten alıp da mı gidiyorlar bilmiyorum.)

  Ortalama sipariş süresi 30 dakika. ( Sipariş geldi, hazırlandı, yola çıkıldı, trafik aşıldı, adres bulundu, otopark bulundu, araç parkedildi - ya da sitede yaşıyorsa- güvenlik sorguladı, kapıdan geçti, kata çıktı, siparişi verdi, imza aldı, döndü vs...) 20 sipariş ortalama teslim süresi 10 saat eder. Demek ki mesai çoktan bitti.

  Şimdi rakamlar, sepet büyüklüğü 25-30 TL. 30 TL olsun ve deli bir karla çalışsınlar %100 :) kar 15 TL. 20 sipariş 300 TL yevmiye. Aylık personel maliyeti 24 gün, asgari olsun, 1300 TL, ek yük, 2000 TL. araç yaksın 1000 TL, araç kirası 600 TL. Şirkette destek veren kalan 400 kişinin 100 saha elemanı başı maliyeti de 4 personel olsun, onlar da asgari olsun, 8000TL, ofis kirası şu bu o da 500 TL personel başı olsun. Bismillah deyip toplayalım,

  Gelir : 24 gün * 300 TL/gün : 7200 TL

  Gider: Saha elemanı+ Araç+ Yakıt+ Ofistekiler vs : 12100.

  Eleman başı asgari :4900 TL zarar yazıyor demek şimdilik, 100 araç, 490 bin TL, yıllık yaklaşık 6 milyon TL zarar.

  Sayıyı arttıkdıkça bu zarar artar, buna cep depo şu bu vs katmadım bile, herşeyin tek merkezde ve %100 karla çalıştığını hesap ettim.

  Ha şimdi yığınla cevap gelebilir, çok biliyorsun vs diye. Ben esnaf adamım kardeşim, gün sonu cebimdeki nakite bakarım. Hayal peşinde koşmam.

  Ancak iştir, iş modelidir, umarım tutar, sonuçta ekmek yiyen insanlar var. Bu beni mutlu eder ama böyle şeylere karnım tok, reklam kokan hareketlerden bıktım. Milyar dolar değerleme, nerden çıktı bunlar dedirtmece vs.

  Dedirtirsin hacı ama kolay değil, elbet içine girecek birileri olur.

  En başta yazdığım şans meselesine gelecek olursak, bu yatırımcı ya da parası olan arkadaşlara, en baba fikirle git sana yatırım yapmazlar, şevkini kırarlar ama iş kendilerine gelince, para çok.

  Birşey itiraf edeyim mi, bu geleneksel yöntemlerle yürüyen işlere hitech, şu bu denilmesini de sevmiyorum. Şu an konuştuğumuz iş, eskiden ve halen bakkal çıraklarının yaptığı iş. Bakkalların ekmek yediği, çırağın ekmek yediği, kapıcının ekmek yediği , uzar da uzar bu liste.

  Onların emeğine ve ekmeğine oynamakla, milyar dolar olsan ne yazar olmasan ne yazar.

  Saygılar,

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Abi hiç düşündün mü "ben esnaf adamım günün sonunda cebime girecek paraya bakarım" cümleni. Bu kişiler Türkiye'nin milyar dolarlık girişimi olmak istiyoruz diyor. Sen hiç milyar dolarlık esnaf gördün mü? Bu kadar vizyonsuzluk olur mu? Sen küçük hesaplarınla yaktıkları parayı hesap ediyorsun da, parayı harcayanlar hesap edemiyor mu sanıyorsun? "Economies of scale" denen bir şey var kardeş, aç araştır. Sen günün sonunu düşünürken, onlar 5 yılın sonunu düşünüyor. Bazı işler ancak belli bir hacme ve büyüklüğe ulaşınca kara geçer, ondan önce de zarar edecekleri öngörülür ve ona göre yatırım yapılır. Leyla, önce git iş öğren, hesap kitap öğren.Sen git bakkal aç, hayal peşinde koşma, koşanlara bari mani olmayın. Hayaller iyidir. Sonra aval aval bakıyorsun ay'a mars'a gidenlere. Hayalsizliğinle, vizyonsuzluğunla gurur duyuyorsun bir de.

   1. Rıza Bey'e sadece güldüm, hayaller hayatlar arkadaşım. Sana başarılar dilerim.

   2. Kazım Kazım

    Hasan Abi de bu kafa ile başlamıştı, onca gaza, ittirmeye rağmen boyunun ölçüsünü aldı malum.

    Dava iş kurup iş yaparak para kazanayım değil de iş kurup yüksek fiyattan birilerine "değerleme" geçirmek. Hesap kitap dert eden yok. Yasadışı bir şeyler getir götür yapmadığı sürece para kazanmaz bu iş. Seneye kalmaz bu da çöpe gider.

   3. economies of scale bu projede tutmaz çünkü sipariş arttıkça kurye sayında artmak zorunda. Aynı kurye 20 götürürken 50 götüremez. Economies of scale anca ofis çalışan maliyetini düşürür. Zarar eden işin sürümü olmaz. Çok küçük kar edersen ve sonrasında belli bir hacme gelirsen anca para kazandım dersin. Ha ürünü daha yüksek hacimlerde, daha ucuza alacağını düşünüp öyle kar ederim diyorsan bunun için daha çok yatırım yapman, çok ciddi bir kaç depo lojistik merkezi kurman ve mevcut ulusal, yerel, discount marketlerden daha çok satış yapman gerekecek ki ürünü daha ucuza alma şansı bulasın.

    Bence bu iş zor, zahmetli ve nerdeyse imkansız.

  2. 2 yıl sonunda bizim yaptığımız hesaplara göre yaklaşık 12 milyon USD yakarak batar. Halen görünen zararı yıllık 5 Milyon USD seviyesindedir. Operasyonu büyüdükçe karlılık üretememekte, aksine zarar daha da artmaktadır.

   Çok büyük bir iş modeli ve fizibilite hatası vardır. Sanırım 5 yıllık nakit akışını yapmadan sadece fantezi iş modeline "biz yaparsak olur" yaklaşımı ile yatırım yapmışlar.

 2. Semih Semih

  Getir'in zaman içinde kârlı bir iş modeli olacağını kesinlikle düşünmüyorum. Bana kalırsa, biraz hayal satıyor.

 3. Mehmet Mehmet

  UMUT beyin dediklerine aynen katılıyorum.

 4. Paykasa Paykasa

  İsmi de çok manidar. Getir... Güzel bir proje bakalım nolacak. heyecanla bekliyoruz.

 5. Yusuf Yusuf

  vay be usta ne döktürmüşsün yazdıkların çok mantıklı geldi bana

 6. Yucatan Yucatan

  Bırak para kazanmayı büyüdükçe zarar artar

 7. Hakan Hakan

  Umut Bey harika bir yorum yapmışsınız. Tebrik ediyorum. Ben de aynı fikirdeyim. Tazedirekt 2 vakasının bu proje olduğunu düşünüyorum. İlk haberini okuduğum gün her iki proje içinde aynı şeyi söyledim, "Kar edemez!" açık ve net. Ticaret yapan, ticareti bilen insanların bu kanıya varması en çok sürmez.

  Operasyon maliyeti çok ama çok yüksek ve kar oranı yeterli değil. Tamamen yatırım almak için hedeflenmiş ve asla kendini amorti bile edemeyecek bir proje.

  Bir de unicorn olmaktan bahsediyorlar!

 8. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Senin, benim gidip hayalimizi satmaya çalıştığımız Angel'lara VC'lere Nazım Bey Whatsapp'tan IBAN atsa bi saatte bi teklik toplar, adamın niyeti zamanı gelince Getir'i Bitaksi'yi global oyunculara çakmak olduğu için ikisine de çok şahane başarı hikayeleri yazmaya devam ediyor. Bi gün iki girişimini de satınca Türkiye'nin ilk aklı başında Melek Yatırım Ağını kurarsa (kendi paran dursun kenarda show yapmak isteyen plaza kulumsalı executive çok onlardan alırsın) çok şahane olur.

 9. Deniz M. Deniz M.

  Getir'i ilk çıktığı günden beri takip eden ve kullanan bir kişi olarak, 7/24 sundukları hızlı ve güvenilir hizmetten oldukça memnunum. Getir diyorum getiriyorlar!! Yeni fikirlerin benimsenmesinin zaman olması çok normal, üstelik benim kanaatim Getir için bu benimsenme süresi oldukça kısa sürdü. Evimin ve işyerimin çevresinde sürekli sipariş götüren Getir motorlarını ve araçlarını görüyorum. Nazım Bey'in girişimci karakteri eminim ki Getir'i çok daha önemli noktalara taşıyacaktır. Ayrıca bahsi geçen üç büyük şehirde bir Türk markası görmek beni gerçekten gururlandırır. Hedefleri yolunda sonsuz başarılar diliyorum onlara, yolları açık olsun.

 10. Ramazanbecer Ramazanbecer

  Hafta içi 2.000 hafta sonu 3.000 teslimat üzerinden gidersek ayda 64.000 teslimat yapıyor bunu ortalama sepet maliyeti olan 30 TL ile çarparsak 1.920.000 TL ciro elde etmiş oluyoruz.

  500 Kişilik bir ekipten bahsediliyor ki şu an 1 kişi maliyetini 2.000 Tl nin altına düşürmek imkansız yani aylık 1.000.000 en kötü ihtimalle personel gideri mevcut. Araç, ofis, vergi, reklam vs işin içine girdiğinde yapılan cironun tamamı kar olsa bile şu hesapla kara geçebilen bir proje değil. Türkiye'de ne yazıkki online ve offline operasyonun birlikte yürümesi gereken operasyonların yüksek gider kalemleri yüzünden karlılığa geçmesi çok olası değil. Yemek sepetinin tutmuş olması girişimcilere ilham veriyor olabilir fakat orada unutulmaması gereken 2 konu var 1- yemek sevkiyatını restaurantlar kendileri yapıyor yani herhangi bir lojistik maliyetine katlanmak söz konusu değil (yemek sepeti her semte 1 restaurant açıp yemekleri oradan dağıtsaydı tutarmıydı?) 2- yemek 3 öğün ihtiyaç duyulan temel tüketim maddesi. Getir ve taze direkt gibi projelerin sunduğu hizmetler keyfe keder ürünleri içeriyor. 1 birim reklamla elde ettiğiniz müşterinin 2 kullanım arasındaki süresini kestirebilmek zor.

  Ne yazıkki ben ilk çıktığı günden beri tutmasına çok ihtimal vermedim umarım yanılmış olurum çok emek veriliyor çünkü...

 11. Getir bence de unicorn olmaya en yakın projelerden birisi. Tabi ki bu tek başına İstanbul'un %30'luk bölümünde yapılmayacak. Şu anda dar bir alana hizmet veren bir projenin test aşamasından konuşuyoruz ve günlük 2-3k sipariş götürüyorlar. Büyük pencereden bakarsak eğer, Dubai'de iş yapan biri olarak söylemek isterim ki, bu operasyon UAE'de patlama yapar. O bölgenin iklimi, yolları, insanların alışkanlıkları ve iyi hizmet için üç kuruş fazla ödemekten çekinmemeleri kesinlikle Getir'i bölgenin parlayan yıldızı yapacaktır. İş modeli ve marketing yapılanmasını çok doğru buluyorum, çevremdekilere şiddetle kullanmalarını tavsiye ediyorum. Londra ve San Fransisco'daysa en büyük avantaj, siparişlere içki de ekleyebilecek olmaları. Türkiye'de içki satabilseler sabahlara kadar siparişlere yetişemezlerdi:)

  Yolun açık olsun getir, Türkiye'ye milyar dolarları Getir:)

 12. Bu maliyetlerle devam etmesi çok zor bir proje.Bu tarz bir projeyi ancak ulusal bir market yapabilir.Aslında kendi değil bir zincir marketle anlaşsaydı hem lojistik hem fiyat avantajıyla iyi yerlere gelebilirdi.

 13. Denizeren Denizeren

  Biz ne diyoruz arada ki yorumlar ne diyor ?. Biz patlayacak (keşke olmasa) diyoruz arada bir kaç kişi getir diyorum getir diyor :) biz Türkler bu e-ticaret olayını çiğ köfteci işine çevirmeye başladık haberiniz ola. Güzel projeler yatırımcı gözünden kaçıyor. Umut Bey durumu özetlemiş Ben esnaf adamım sözü bir Türkiye perakende gerçeğidir yabana atılmaması gereken en gerçek sözdür. Bugün AVM'lerde yüzlerde mağazası olan markalar bile satın almada ben esnaf adamım ona göre diye pazarlık yapıyorlar. Yavrum bizimkilerde daha pazar araştırması bile yapmadan hayal peşindeler. Bir anne e-ticaret sitesini inceledim yeni açılmış ürünler +20TL daha pahalı. KARDEŞİM avrupada değiliz millet şampuanı a marketten domatesi b marketten alıyor siz neyin kafasındasınız. Konu dağılmadan Getir'işi Çin'de tutar burada tutmaz. Dünyanın en pahalı yakıtını kullan, devlet işinin %50 ortağı olsun sonra doblo ile 25 liralık sepet götür. Hayır buraya birde yatırım yapanlar var birde :)

 14. Ali Bulut Ali Bulut

  burada firmaların paylaştığı rakamlar tamamen sallama, bizlerde bu sallama rakamlar üzerinden yorum yapıp tartışıp duruyoruz. tazedirekt her hafta paylaştığı rakamlarıda sallıyor diyorduk o zamanda firmanın trolleri cevap yetiştirip duruyordu. burdada mantık hataları : gunluk sipariş 2000 diyelim tamam dogru kabul edelim : dagıtıcı : 100 motor, 50 yaya, 50 arac toplam 200 dagıtıcı bası 10 sipariş yapar , burada çalışan kuryeler maaşlı değil bu piyasada parca bası calışırlar oda dagıtım başı 5 tldir gunluk 50 tl gelire hiç kimse calışmaz. bu tip kuryeler gunluk ort 30 - 40 parça dagıtımın altına çalışmaz sonuc rakamlar sallama

 15. Ilginç bi iş modeli

 16. Aydın A. Aydın A.

  Neresinden baksan kar edebilmesi imkansız gibi duruyor.

  Umut beye katılıyor ve farklı bir hesap ta ben yazıyorum;

  Arabalı ve yaya bilgilerini bilmediğimden motorlu kurye örneği ile gideceğim.

  1 kuryenin 1 aylığını ele alalım.

  Her kurye günde max 4 saat çalışabiliyor, kural öyle. Sigortası da part time olarak yatırılıyor.

  10dk da teslim ortalamaları ve hedefleri var, buradan hareketle gidip gelmesi ile her paket yarım saat alır. Günde 4 saat çalışan kurye 8 paket atıyor diyelim.

  Kurye saat başına 7 TL alıyor, her götürdüğü paketten 1 TL prim alıyor.

  Kurye maaşı : 7 TL x 4 saat x 30 gün = 840 TL/ay

  Kurye primi : günde 8 paket x 1 TL x 30 gün = 240 TL/ay

  Sigorta primi Parttime (yaklaşık) : 300 TL/ay

  Kurye gideri toplamı : 1380 TL/ay

  Bu toplam 4 saat çalışan 1 kuryenin gideri.

  Şimdi bunu günde 5 vardiya ile çarp (günde 20 saat çalıştıkları hesabıyla) : 6900 TL/ay

  5 vardiya ile 20 saat çalışan kuryelerin maaş gideri 6900 TL

  Motor için satınalma, vergisi, sigortası, bakımı v.s. ile uğraşmamak adına kiralama modelini ele alalım.

  Motor kirası : 450 TL/ay

  Benzin : 8 sipariş x ort. 5 km x 30 gün x 150 kr/lt ile = 180 TL

  Motor maliyeti : 630 TL

  Motor + kurye maliyeti aylık : 7530 TL

  Şimdi gelelim gelirlere;

  Beher kurye 8 paket atıyor, 5 vardiyanın hepsi de boşluksuz 8'er paker atıyor (maşallah) diyelim : 40 Paket/gün

  Günde 40 paket x 30 gün (her gün de oluk oluk sipariş akıyor mübarek) : 1200 paket/Ay

  Paket başı 30 TL x 1200 paket = 36.000 TL/ay ciro.

  Bu satılan ürünleri %20 karla sattığını kabul edelim.

  36.000 x 0.20 = 7.200 TL kar.

  Daha şimdiden Gider 7530 - Gelir 7200 = 330 TL zarardayız.

  Bunun daha depo kirası, stopajı, kdv si, vergileri yok.

  Reklam gideri yok, Yatırdığım paranın geri dönmesi yok, poşet gideri yok, baskılı evraklar gideri yok v.s.

  Bin tane daha gider var sayamadığım gizli saklı.

  Bunun neresi karlı yatırım allasen..

  1. Aydın A. Aydın A.

   Benzin hesabında hata yapmışım, 5 vardiyaya çarpmayı unutmuşum. Doğrusu;

   Benzin : 8 sipariş x ort. 5 km x 30 gün x 150 kr/lt x 5 vardiya = 900 TL

   Motor maliyeti : 1.350 TL

   Dolayısı ile Motor + kurye maliyeti aylık : 8.250 TL

   Gider 8250 - gelir 7200 = 1050 TL/ay zarar!

 17. Müge Müge

  günde 2000 sipariş yapılamıyormuş zaten,hafta sonları 2500 oluyor olmuyor arası...2017 yılını görmesi imkansız,zaten yabancı yatırımcılar (yandexin sahibi) yatırımlardan vazgeçti,nakt sıkıntısı olduğu aşikar..

 18. Bu mantıkla gidersek yemeksepetide bütün paketleri kendi atıyor:)Adam sistem satıyor-müşteri buluyor ve ordan komisyon alıyor.Adamın operasyona giriyim de paket atıyım kafası yok.Sistem kuracağım sonrada satacağım diyor.Kimsenin operasyonun içine girip para kazanma derdi yok özellikle de sermaye ve yatırım sahiplerinin...

  1. Müge Müge

   timur sen getirde çalışıyorsun galiba :) benim arkadaşım orda çalışıyor, ekonomi okuyorum ,söylediklerine göre değerlendirdiğimde 2018 görmeyecek,zaten depocularına bedavaya bırakmışlar depoları,ortakları daa ayrılmış,nazım beyle serkan bey var şirkette...yatırımın tutmadığını görenler ayrılıyor ortaklıktan.çalışanların maaşlarını her ay geç ödüyor,AGİleri yatırmıyorlar...1500 günlük siparişle tutmayacağı aşikar

 19. Makcicek Makcicek

  Bu ZARAR hesabı yapan arkadaşlara soruyorum..

  İlk başladığında Haliç-Sarıyer arasında hizmet verirken şimdi nasıl oluyorda Sabah Kartal Soğnalıkta bir çöp tenekesınde çöp poşetini görüyorum.Bu reklam,tanınma ve büyüme değilde nedir?1.5 yılda bu seviyeye gelmesini nasıl açıklarsınız?

  1. Yücelll Yücelll

   ben sana söyliyim,o kadar tanıtım ve masraftan sonra fikir ehil ellerde olmadığından (operasyon) kurulduğğundan beridir kar edemedi,bu yüzden çalışanlarına bedavaya yakın fiyata franchise verdiler,dışardan hiç kimse franchise a girmedi,hep alanlar depocuları 6 ay zarar etsede getir finanse edecek şubeleri,6 aydan sonra görürsün ikinci tazedirekt vakası...umarım böyle olmaz ama içerden aldığım haberler hiç iç açıcı değil...zaten operasyon çökme aşamasında,çalışanları isyanda...kısacası o kadar zararı kapamadan kapatmayacaklar, asıl amaç marka yapıp başka bir kişiye satmaktı ama olmadı,aslada olmaz...