API Plug: Yalnızca veritabanı bağlantısıyla kolayca API oluşturabilen yerli BaaS girişimi
Girişim

API Plug: Yalnızca veritabanı bağlantısıyla kolayca API oluşturabilen yerli BaaS girişimi

Yazılım geliştiriciler tarafından yine yazılım geliştiriciler için hazırlanan bir ürün (ve tabii girişim) olan API Plug; halihazırda veritabanı olup API'si (Application Programming Interface) olmayan kişiler için oldukça kolay ve hızlı bir şekilde API hazırlıyor.

Kısa bir süre önce Facebook tarafından kapatılacağı açıklanan Parse gibi BaaS (Backend as a Service) kategorisinde yer alan API Plug; Product Hunt'ta da listelenerek beta sürümünden çıkışını bugün itibarıyla duyurmuş oldu.

API Plug'ın ne işe yaradığını bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; Webrazzi olarak bizim bir mobil uygulama hazırlamak istediğimizi ancak uygulamanın ihtiyaç duyacağı veriler için bir API teknolojimizin olmadığını düşünün. Bu durumda API Plug kullanarak; Webrazzi'nin veritabanını uygulamaya bağlamak suretiyle oldukça kolay ve hızlı bir şekilde istediğimiz tüm verileri, istediğimiz parametrelerde sunan bir REST API sahibi olmamız mümkün oluyor.

apiplug-gorsel

API Plug şu an için veritabanı tarafında MySQL ve MongoDB'yi destekliyor, platform API çıktılarını ise PHP/Laravel 4, PHP/Laravel 5.1, PHP 7/Laravel 5.2, NodeJS/Express ile verebiliyor. Girişimcilerden aldığımız bilgiye göre kısa bir süre içinde MSSQL ve PostgreSQL ile Python, Ruby, Go ve .NET destekleri de API Plug'a eklenmiş olacak. Bu arada kullanıcıların platform üzerinde oluşturdukları REST API projelerinin tüm kaynak kodlarını .zip dosyası halinde veya Docker container olarak indirebildiğini ve kendi sunucularında kullanabildiğini de ekleyelim.

API Plug'ın gelir modeli ise kullanıcılarına sunduğu 3 farklı paketten oluşuyor. En fazla 3 adet 'endpoint' oluşturulabilen 1 projenin ücretsiz olarak sunulduğu platformda diğer iki paket ise sırasıyla yıllık 60 dolar ve 170 dolar değerinde.

Gerçek bir ihtiyaçtan doğan API Plug beta aşamasında oldukça ilgi görmüş

Berk Taner ve Doruk Molo Arkenus tarafından kurulan API Plug, geçtiğimiz Ağustos ayında Ankaralı girişim hızlandırıcı TeknoJump'a katılmış. Program sonrası düzenlenen demo day sonucunda 8 Şubat'ta ABD'yi ziyaret etmeye hak kazanan girişimciler, öğrendiğimize göre ABD'de de bir şirket kurma niyetindeymiş.

Girişimcilerle konuştuğumuzda gerçek bir ihtiyaçtan doğduğunu öğrendiğimiz API Plug; 10 Ekim'de MVP olarak beta yayınına başlamış. Bugüne kadar 550 beta kullanıcının 700'ün üzerinde API oluşturduğu platformda beta kullanıcıların yüzde 60'tan fazlası da yurtdışından gelmiş.

Yukarıda bahsettiğimiz yeni veritabanı ve programlama dili destekleri haricinde API Plug'ın uzun vadedeki hedefinin yazılımcıların 'backend' katmanında yaşadıkları tüm problemleri çözerek komple bir BaaS haline gelmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda API Plug'ın platforma eklemek istediği özellikler arasında Authentication ve API Analytics gibi katmanlar da bulunuyor.

Şu an için 'hosted' bir yapı sunmayan API Plug, DigitalOcean ile özel bir anlaşma imzalayarak kullanıcılarının platformda oluşturdukları API için kolaylaştırılmış bir şekilde DigitalOcean'ı kullanabilmesine olanak tanıyor. Girişimin bu noktada ilerisi için farklı planları olduğunu da ekleyelim.

apiplug-ekran-goruntusu

Yakın gelecekte milyarlarca dolarlık bir hacme sahip olması beklenen BaaS kategorisinde yer alan API Plug için ilgi çekici bir ürün ve girişim yorumu yapabiliriz. Beta versiyondan çıkıp yayına girdikten sonra ulaşacağı kitlenin başta kalitesi ve sonra da miktarı kuşkusuz girişim için oldukça önemli olacak. API Plug hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Webrazzi okuyucuları için özel indirim

'webrazzi' promosyon kodunu kullanan ya da Webrazzi'ye özel olarak hazırlanan bağlantıyı takip eden ilk 200 okuyucumuz yüzde 25 değerinde bir indirime ve 25 dolarluk DigitalOcean kredisine sahip (yalnızca yeni üyeler için geçerli) olabilr.

Yorumlar (6)
 1. Öncelikle apiplug'ı dolaylı yoldan bir süredir takip ediyorum. Genelde böyle projelere ( yazılımcıların kendi topuğuna sıkma girişimleri ) hayretle bakıyorum. Apiplug'da Türkiyeden globale çıkma şansı olan projelerden birisi fakat hem bu yazıda, hem de apiplug'ın genelinde gördüğüm bir iki aksaklığı yazmak istiyorum;

  *Öncelikle apiplug bir code generator yani BaaS falan değil. (Bir proje için bir şey hedefliyor olmak o projeyi o kategoriye sokmaz) Bu yazıyı yazan arkadaşın ya da yazıyı gönderen ekibin teknik bilgi yetersizliğinden kaynaklanıyor olsa gerek, böyle bir yanlış bilgi/algı mevcut.

  *Ayrıca bir backend developer'ın backend kod üreten proje gerçekleştirmesi fikri hala yazılımcının kendi topuğuna sıkmasından başka bir şey değil. (Bu noktada projenin ne kadar başarılı olduğundan bahsetmiyorum tabiki) Parse bu noktada gerçekten BaaS olmasından kaynaklanan bir takım avantajlara sahipti ve bu avantajlar onu "yazılımcının kendi topuğuna sıkması" kategorisinden ayırıyordu, bir backend/mobil developer'ın kullanabileceği bir araç haline getiriyordu.

  *Ve apiplug Parse.com'un kapanma kararını görür görmez betadan çıkarak marketing için çok güzel bir hareket yaparken, gerçek bir yazılımcının aklına;

  "Neye göre, kime göre betadan çıkıldı. Gerçekten gerekli kontroller ölçümler sağlandı mı ya da sistem stabil mi?" sorularını getiriyor.

  Cevap olarak olumlu bir cevap vermek mümkün değil çünkü beta sürecinde eklenmesini beklediğiniz özellikler hala eklenmemiş ve sistemin hala geliştirme aşamasında olduğu belirtiliyor.

  *Son olarak, UX fakiri arayüzler bizim vazgeçilmezimiz değil, bu aşamada apiplug'un biraz yatırım yapması ve hakkında söylenen/söyletilen şeyleri haketmek adına birkaç adım atması gerektiğini düşünüyorum.

  Bunun dışında çok güzel proje, Doruk'un iyi bir yazılımcı ve yönetici olduğunu da çevremde ki insanlardan daha önce duydum. Umarım en güzeli ve hayırlısı neyse o olur onlar için.

  1. Doruk Molo Doruk Molo

   Merhabalar, öncelikle detaylı bir şekilde görüşlerinizi aktardığınız için teşekkürler.

   Önceleri mBaaS günümüzde ise BaaS olarak adlandırılan model aslında mantık olarak SaaS yapısında çalışan ama Backend tarafına odaklanmış hizmetlere verilen ad ve API Plug aslında bir SaaS projesi. Piyasadaki BaaS projeleri ile birebir aynı fonksiyonları sunmuyor olsa da bir BaaS içerisinde yer alan teknik altyapının cloud sistemler üzerinde üretilip yine cloud bir yapıda çalıştırabilmesi için gerekli otomasyonları sağladığı için yazıda BaaS olarak geçiyor.

   Yazılımcıların kendi topuğuna sıkma olarak adlandırmanız piyasadaki birçok SaaS projeyi, yazılım dillerinin frawework’lerini, hazır pluginleri kullanmamak veya onlara güvenmemek ile eşdeğer bir konuma getiriyor ki tekerleği tekrar icat etmenin günümüzde pek anlamı olmadığını düşünenlerdenim. Ek olarak API Plug son kullanıcının direk kullanabileceği bir ürün olmadığı, yazılım geliştiricilere yönelik bir ürün olduğu için kesinlikle sizin bir yazılımcı olarak potansiyel müşterinizi elinizden almıyor aksine müşterinize ürününüzü çok daha hızlı teslim edebilmeniz için size yardımcı oluyor. Yani API Plug var diye Backend developer işsiz kalmıyor. Sadece Backend developer’ın değerli vaktini temel crud işlemlerini yapan ve birbirini tekrar eden fonksiyonlar için harcamadan gerçekten önemli ve kritik olan business logic fonksiyonlarına harcamasını sağlıyor. Biz şirket olarak ekibimizdeki kimsenin değerli vaktini temel işleri yapmak için harcamaması tam tersine otomatize edebiliyorsa gerekli scriptler ile yapmasını teşvik ediyoruz.

   Parse.com’un kapanması ile API Plug’ın beta’dan çıkması gerçekten büyük bir tesadüf oldu. Kulağa çok inandırıcı gelmeyebilir fakat eski üyelerimize sorarsanız veya bizlerle konuşan insanlara, onlara attığımız maillerde ve duyurularda görebileceğiniz üzere herkese Ocak 2016 sonunda Beta’dan çıkacağımızı dolayısı ile betaya kayıt olabilmeleri için az vakit kaldığını duyurmuştuk. Aksine biz ürünümüzü Parse rakibi olarak hiçbir zaman konumlandırmadığımız hatta Parse datasource’u ile uyumlu çalışabilmesi için geliştirmeye başladığımız bazı modüllerin boşa gitmesinden dolayı bile üzüldük.

   Bahsettiğiniz şekilde Parse kapanışından yararlanmaya çalışanlar tabiki var. Biz bu proje ile Ağustos ayından beri yoğun bir şekilde ilgileniyoruz fakat Parse kapanışının ardından son birkaç gün içinde bizim bile daha önce hiç farketmediğimiz projeler beta duyuruları yaptılar. Beta’dan çıkış kararımız aylar öncesinden verilmiş bir karar olup sadece belirli fonksiyonların tamamlanması bekleniyordu. MVP olarak çıktığımız API Generation katmanının production ortamında kullanılabilecek seviyelere gelmesi, duyurusunu yaptığımız özelliklerden çok daha fazlasını hazır hale getirmemiz, yapılan testler ve kullanıcı geri bildirimleri bizim için beta’dan çıkmak için yeterli bir seviyeydi. Tabiki her yeni ekleyeceğimiz katman kendi içerisinde yine beta olarak yayına alınacak ardından stabil seviyeye geldiklerinde onlar da production versiyonları devrede olacak. Beta sürecinde eklenmesini beklediğiniz özellikleri bize iletebilirseniz onlar konusunda da yardımcı olmak isteriz.

   UI/UX konusunda oldukça haklısınız, ekip olarak uzman olduğumuz bir alan olmadığı ve iki girişimcinin sadece öz kaynakları ile hayata geçirilmiş bir proje olduğu için ilk başta çok sade başlayan arayüzlerimiz gün geçtikçe ve yeni özellikler ekledikçe daha kompleks hale geldiler. Bu konuda daha iyi arayüzler kullanıcılarımıza sunmak istiyoruz, sizin uzmanlık alanlarınıza giriyorsa bize bu konuda tavsiyeler ve geri bildirimlerde bulunabilirseniz çok mutlu oluruz.

   Özetlemek gerekirse bu proje ile temel hedefimiz ve düşünce yapımız şu şekilde; Yazılım geliştiricilerin vakitlerinin çok değerli olduğu dolayısı ile olabildiğince SaaS araçlar, frameworkler ve hazır kütüphaneler ile işlerinin hızlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bunları sağlamak için de yazılım sektöründe yıllar boyunca edindiğimiz deneyimi yine yazılım sektöründeki insanları mutlu edecek ürünler ile sunmak istiyoruz.

   Her türlü olumlu veya olumsuz görüşe her zaman açığız, geri bildirimler almak bizi çok mutlu ediyor. Ne zaman isterseniz [email protected] adresi üzerinden görüşlerinizi iletebilir veya İstanbul/Kadıköy ofisimizde ziyaret edebilirsiniz.

 2. İşinize gelmeyen yorumları onaylamamanız çok güzel oldu, iyi oldu taam mı, kimisi o şequl giyinir kimisi bu şequl giyinir.

 3. Yusuf Oğuzhan Türkoğlu Yusuf Oğuzhan Türkoğlu

  Apiary.io gibi bu alanda gayet başarılı bir sistem varken 2 gün sonra yarıda kalacak ve hatta yatırım alırsa eğer aldığı yatırımı kumara yatıracak olan bir girişim olmuş diye düşünüyorum.

  1. Doruk Molo Doruk Molo

   Merhabalar, piyasada gerçekten birbirinden değerli API alanında mevcut projeler var. Hatta bazı frameworklerin kendi içerisinde bile API generator’ları bulunuyor. Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları da bulunuyor tabiki. Biz API Plug olarak aslında biraz daha farklı konumlandırıyoruz kendimizi. Apiary ve ona çok benzeyen birkaç tane daha girişim ile kıyaslarsak, farklılaştığımız noktalardan biri herhangi bir model, blueprint vs. oluşturmanıza gerek kalmadan mevcut veritabanınıza bağlayarak veya sadece şema dosyası ile gerekli yapının API Plug tarafından analiz edilip ihtiyacınız olabilecek tüm crud operasyonlarını gerçekleştiren endpointlerin otomatik olarak üretilmesi sağlanıyor. Üstelik bunları yapmak için herhangi bir command line araç kullanmanız gerekmiyor, web arayüzünden gerçekten 3 dakika içerisinde hazırlayabiliyorsunuz.

   Ek olarak projeniz için kritik önem seviyesinde olan bir katmanın örneğin API katmanının her zaman sizin kontrolünüzde olmasını veya otomatik yönetiliyor dahi olsa da istediğiniz zaman kontrolü tamamen devralabileceğiniz bir yapıda olması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden de çalıştığınız projedeki farklı teknoloji ve dillerden hangisi size uygunsa o dilde tüm kaynak kodları ile birlikte çıktı alabilmenizi sağlamaya çalışıyoruz.

   Elimizden geldiğince sizlerin de destekleri ile projemizin arkasında durmaya ve yazılım geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmaya devam etmek istiyoruz. Değerli görüşleriniz için teşekkürler.

 4. Mmdlincer Mmdlincer

  Merhabalar ♥