Facebook mobil geliştirici platformu Parse'ı neden kapatıyor?
Teknoloji

Facebook mobil geliştirici platformu Parse'ı neden kapatıyor?

Facebook mobil geliştirici platformu Parse'ı kapatıyor. Şirketin 28 Ocak'ta yaptığı resmi açıklamayla duyurulan habere göre, Parse Ocak 2017 itibariyle emekliye ayrılıyor. Facebook Parse platformunda çalışan geliştiricilerin sağlanan araçlarla verilerini bu süreçte başka bir platforma taşıması bekleniyor.

Facebook Parse'ı 2013 yılında tahmini 85 milyon dolardan yüksek bir fiyata, yüksek beklentilerle satın almıştı. Apple ve Google'a alternatif bir mobil işletim sistemi olmayan Facebook'un o dönemde Parse ile bu açığı kapatabileceği yorumları yapılıyordu. Backend as a Service (BaaS) olarak sunulan Parse, geçen sürede milyonlarca geliştiriciye ve Quip ve Orbitz gibi çok sayıda teknoloji girişimine ulaştı. Ancak servis hiçbir zaman Facebook'un ana işlerinden biri haline gelebilecek kadar kritik bir büyüme sağlayamadı. En azından Amazon, Google gibi rakip teknoloji şirketleriyle kıyasladığımızda. Facebook, bugün dünyanın bir numaralı mobil reklam şirketi. Facebook gelirlerinin yüzde 80'i mobil reklamlardan sağlıyor.

facebook revenue

Bu finansal tablo ve Parse'ın kapatılıyor olması elbette Facebook'un platform yarışından/hevesinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Facebook'un 2014 yılında Oculus'u 2 milyar dolara satın almasının bir yönü de geleceğin mobil platformuna yaptığı yatırımdı. Aradan geçen sürede sanal gerçeklik platformu geliştiricilerin daha fazla ilgisini çekmeye başardı. Öyle ki bugün her altı oyun geliştiriciden birinin sanal gerçeklik oyunları üzerinden çalıştığı belirtiliyor. Facebook'un geleceğin platformu kumarını Oculus üzerinden oynaması da Parse'ın gözden düşmesine neden olmuş olabilir.

Parse'ın büyük hedeflerle alınıp, üç yıl gibi pek de uzun olmayan bir sürede kapatılması elbette Facebook'un geliştiricilerin gözünde kredisinin düşmesine sebep olabilir. Bununla birlikte şirketin geleceğin platformu iddiasıyla yaptığı yatırımların bundan sonraki güvenilirliği de sorgulanabilir. Ancak bugün 267 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Facebook, artık bu olası hataları telafi edecek kadar güçlü. Şirketten en az Google kadar uzun menzilli ve daha riskli işlere yatırım yapmasının vakti gelmiş bile olabilir.

Yorumlar (2)
  1. Parse kullanmış hangi geliştirici artık Facebook ürünlerine güvenir, bilemiyorum. Platformun kapanmasının etkileri de fazla olacaktır. Store üzerinde bir çok güncellenmemiş çöp uygulama olacaktır. Çoğu girişim için MVP artık daha maliyetli ve uzun sürede oluşacaktır. Çok fazla backend developer ihtiyacı doğacaktır.

  2. Doruk Molo Doruk Molo

    Dün akşam Parse'ın yaptığı açıklamadan itibaren her ne kadar Parse geçiş için araçlar sunsa da geliştiriciler farklı alternatifleri aramaya başladılar. Webrazzi okuyucularından da farklı bir alternatif arayışı içinde olup başka bir hosted BaaS çözümüne yine güvenmeyenler vardır mutlaka.

    Çok yakında daha detaylı bir şekilde duyurusunu yapacağımız API Plug( https://apiplug.com ) aracılığı ile Parse'dan export edebilecekleri MongoDB'ye bağlı olarak çalışabilen REST API kodlarını dakikalar içerisinde istedikleri yazılım dilinde otomatik olarak oluşturup tüm kaynak kodlarını indirebilir daha sonra kendilerine ait bir sunucuda diledikleri gibi kullanabilirler.