'Whatsapp ücretli mi, ücretsiz mi' tartışması sona eriyor

'Whatsapp ücretli mi, ücretsiz mi' tartışması sona eriyor

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması Whatsapp, 'ücretli mi ücretsiz mi' tartışmasına bir son veriyor. Yıllardır işlerliği tartışma konusu olan yıllık ücretlendirme modeli kaldırılıyor.

Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen DLD konferansına katılan Whatsapp'ın kurucusu Jan Koum, önümüzdeki haftalarda 1 dolarlık yıllık ücret uygulamasını kaldıracaklarını duyurdu. İlk yıl için ücretsiz kullanım sunan Whatsapp, bugüne kadar kaç kişiyi ücretlendirdi bilinmez ama artık böyle bir ihtimalin varlığından dahi söz edilemeyecek.

Jan Koum herkesin bu ödemeyi yapamayacağına dikkat çekiyor ve farklı gelir modellerini kullanacaklarını paylaşıyor. Koum, Whatsapp'ın markalar/şirketler üzerinden gelir elde etme yolunu deneyeceklerinin de sinyallerini veriyor.

Hali hazırda Whatsapp'ın müşteri hizmetleri iletişiminde kullanımı hızla yaygınlaştığı malum. Planların tam olarak kesinleşmediğini söylense de Whatsapp'ın gelir modelinde marka-kullanıcı etkileşimine odaklanacağı kesin gibi gözüküyor. Whatsapp'ın mobil ödeme tarafına el atılması da bir başka ihtimal.

Whatsapp - Messenger rekabeti

Aylık 900 milyon aktif kullanıcıyı aşan Whatsapp, aylık 800 milyon aktif kulllanıcıya ulaşan Facebook Messenger tarafından yakından takip ediliyor. Messenger'ın üye kaydında Facebook hesabı zorunluluğunu kaldırması Whatsapp'ı ikinciliğe düşürebilir ve Koum bu durumu görmeyi pek istemiyor gibi ama Whatsapp'ın da Facebook çatısı altında yer aldığını unutmamak gerekiyor.

Şu anda Messenger'ın bir platform olarak genişlediğini görüyoruz. Whatsapp ise iletişim tarafına odaklanmayı sürdürüyor. Belli bir doygunluk noktasına erişildikten sonra bu iki ürünün birleşeceğini düşünmekse işten bile değil.

*Görsel Kaynak: Shutterstock - WhatsApp CEO Jan Koum speaking at the Mobile World Congress on February 24, 2014, Barcelona, Spain

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.