League of Legends'in yapımcısı Riot Games'in tamamı artık Tencent'in
Oyun

League of Legends'in yapımcısı Riot Games'in tamamı artık Tencent'in

Dünyanın en çok oynanan strateji oyunlarından biri olan ve Türkiye’de üç milyondan fazla kayıtlı oyuncusu bulunan League of Legends'ın yapımcısı Riot Games artık tamamen Tencent'in. Riot Games tarafından yapılan minimal bir duyuruyla kesinleşen devir işlemiyle birlikte, Riot'ın halihazırda çoğunluk hissesine sahip olan Tencent, kalan hisselerin tamamını da alarak Riot Games'in tek sahibi oldu. 

Çin'in üç büyük internet devinden biri olan Tencent, 2011 yılında Kaliforniya merkezli Riot Games'in çoğunluk hissesini satın almıştı. Aynı yıl bir fenomen haline gelen League of Legends'i piyasaya sunan Riot Games'in geçtiğimiz yıl bu oyundan bir milyar dolardan fazla gelir elde ettiği tahmin ediliyor. Oyun dünya çapında 130 milyona yakın izleyiciye ulaşıyor.

Riot Games, 2016 yılında League of Legends oyunuyla ilgili önemli güncellemeler yapacağını duyurmuştu. Tencent'in devir işleminden önce Riot Games'in yüzde 85'i için 350 milyon dolar ödediği basında yer alan haberler arasındaydı. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmadı ancak Riot Games'in kalan hisselerinin geçen sürede daha yüksek bir değerlemeye ulaşmış olması kuvvetle muhtemel. Tencent'in 2014 yılında oyunlardan 7,2 milyar dolar gelir sağladığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (4)
  1. Mert Acar Mert Acar

    Olabilecek en iyi yatırım oldu sanırım Çinli şirket için. Zaten Çin elektronik spor üzerine çok hızlı gelişmeye devam ediyor ve Dünya Şampiyonası finali 32 milyon canlı izleyiciye, turnuvanın tamamı ise 330 milyon izleyiciye ulaşmış bir oyunun şirketini almak, büyük nüfuslu bir ülkede yapılacak en doğru yatırım olsa gerek.

  2. e-sporcu diye bir kavram çıkartmışlar, 50-100 tanesine paranın ucundan koklatıp milyonlarca oyuncuya umut satıyorlar...

    e-sporcu olacam diye okulunu bırakan onlarca tanıdığım var, herşey bunların biraz daha fazla kazanması için...

  3. Zamanları, eğitimleri, yılları, gelecekleri çalınan ve bu tür oyunlar yüzünden heder olan binlerce genç ve çocuk. Online oyunlarda kullanılan dil ve üslup yerlerde 8 yaşındaki yeğenimden işittiğim kelime bu sektörün tımarlanması gerektiği izlenimi veriyor..

  4. Sebilürreşad Sebilürreşad

    Öncelikle tencent isminin hakkını vererek önümüzdeki yıllara hükmedecek bomba bir oyunla piyasada.Adı Moonligt Blade.Oyun firmaları uzun uzun zamanlardır var eğlence sektörünün tamamına düşmansanız bunu anlarım fakat "futbolu severim fanatiğim ama oyun oynayanlar ahmak" gibi sığ bir bakış açısına sahipseniz bu durum sadece oyun oynayanları kapsasın seni değil dostum.Son olarak Moonligt Blade bir bomba ve piyasaya düşmek üzere.