ReklamStore, doğal reklam ürünü ReklamNative'i tanıttı
Dijital

ReklamStore, doğal reklam ürünü ReklamNative'i tanıttı

Yerli dijital reklam ağlarından biri olan ReklamStore, son yıllarda önemi giderek artan doğal reklam (native ads) trendine ReklamNative.com ile dahil oluyor.

ReklamNative, adından da anlaşılacağı gibi içeriklere yakınsayan doğal reklamlara odaklanıyor ve bunu içerik öneri sistemiyle destekliyor. Reklam alanının bulunduğu sayfanın içeriğine göre akıllı önermeler yapıyor.

Bu yönüyle yayıncılara reklam geliri sağlamanın yanında kullanıcı başına sayfa gezme sayılarının da yükseldiğini paylaşan ReklamStore, yayıncılara inisiyatif vermeyi de ihmal etmemiş. Yani yayıncılar reklam alanlarının içerisindeki reklam ve kendi içeriklerinin ağırlığını kendileri belirleyebiliyor.

reklamnative dogal reklam

Bu işin bir gereği olarak reklam alanlarının tasarımı özelleştirilebiliyor. Reklamverenler 'self servis' reklam yönetim arayüzünü kullanabiliyor ve bu platform üzerinden içeriklerini dağıtabiliyor. Reklamverenler xml/rss üzerinden otomatik reklam girişi de yapabiliyor.

Aralık 2013'te mobil reklam ağı ReklamMobi'yi açan ReklamStore'un kurucularından Şencan Özen, ReklamNative'in mobil uyumlu ve mobile özel bir kaç reklam modeliyle çalıştığını da paylaştı. Bu noktada ReklamNative içindeki mobil yerleşimlerin web yerleşimlerinden çok daha yüksek tıklanma oranına sahip olduğunu öğreniyoruz. Yani mobilitenin yükselişi burada da karşımıza çıkıyor.

reklamnative reklamstore

Henüz 'real time bidding (gerçek zamanlı açık arttırma)' ile dışarıdan herhangi bir platforma bağlı olmayan ReklamNative, site bazında özelleştirme gerektirdiğinden ReklamStore platformundan bağımsız bir altyapı üzerine kurulmuş.

Eylül 2014'te tanıtılann video reklam ağı ReklamVidi'yi ve gelir ortaklığına odaklanan ReklamAction'ı da düşünecek olursak ReklamStore'un dijital reklamcılık alanındaki tek eksik ürününü de tamamladığını söyleyebiliriz. Bu ürünlerin ayrı ayrı ne kadar verimli olduğunu ise elbette en iyi reklam verenler ve reklam yayıncıları bilecektir.

*ReklamStore ofisini tanımak isterseniz  Girişim Ofisleri'nin Reklamstore bölümüne göz atabilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Sadece kendi kazancını düşünen, yayıncısına hiçbir şey katmayan bu firma artık ağzıyla kuş değil fil tutsa yine işe yaramaz.

 2. ReklamStore ve ReklamAction'la çalışan bir yayıncı olarak diyorum ki bu tarz reklam modelleri kaliteli içerik üretimini arttıracaktır. Eğer ki reklam şirketi kaliteli ve kalitesiz siteleri birbirinden ayırabilirse native reklam modeli Türkiye'de iş görecektir. Ama şu an o kadar kaliteli içeriklerimiz bulunmadığı için bu şimdilik yavaş bir ivmeyle yükselen reklam modeli olacaktır.

 3. Kemal Kemal

  Yemin ediyorum beysbol sopasıyla kendime vurmak istiyorum. Hangi veriye dayanarak böyle bir açıklamalar yapabiliyorlar merak ediyorum. Tık sayısı arttı, sayfa gösterimi arttı, sayfa dolaşımı arttı vs. vs. Hani veri arkadaş? Hangi veriye göre hangi sitede bu sonuçlar alındı?

  Webrazzi'nin bu veriler olmadan bu şekilde yazılar paylaşmasını esefle kınıyorum. Şöyle iyiyiz, böyle gidiyoruz, uçuyoruz diyen arkadaşların bir ay sonra kepenk kapattığını görüyoruz. Yanıltıcı içerik paylaşımına ortak oluyorsunuz.

  1. Bedir Bedir

   Kemal Bey, bahsedilen sayıları ölçebilmek çok da zor değil. Neden bu kadar kızdınız ?

 4. Fahri Fahri

  Tıkbaşı 0,02 kr yayıncıya vermeye devam ettikleri sürece ne reklamstore la adwords ne de reklamnative ile outbrain ya da taboola olurlar. Türk reklam şirketleri hala anlamadı, yayıncıyı düşünmedikleri sürece reklamverenlerinin reklamlarını kaliteli sitelerde gösteremezler. O sebeple Türkiye'de reklam şirketleri vasat. Neyseki AdWords sayesinde reklamverenler kaliteli içerikle markalarını pazarlayabiliyorlar. Hala kaliteli içeriğe erişim konusunda AdWords lider ve yayıncıya hakkını fazlasıyla veriyor. AdWords ye Eşleştirilen içeriklerden bir adım sonrası doğal reklamlar. Test süreci başladı. Hem yayıncı hemde reklamveren olarak asıl heyacanı şimdi yaşıyorum.