Girişim Ofisleri’nde bu hafta ReklamStore’un konuğu olduk
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri’nde bu hafta ReklamStore’un konuğu olduk

Girişim OfisleriGirişim Ofisleri’ne her hafta size Türkiye internet ekosistemindeki farklı bir firmayı ve ofisini tanıtmayı sürdürüyoruz. Bu hafta da yolumuz İstanbul, 4. Levent’teki ReklamStore ofisine düştü. ReklamStore bildiğiniz gibi Türkiye’nin en önemli performans bazlı reklam ağlarından biri. ReklamStore’un ofisini de firmanın kurucu ortağı Şencan Özen ile birlikte gezdik.

Ziyaretimiz sırasında Şencan Özen’den, performans bazlı reklam ağı olarak 2007 yılında kurulan ReklamStore’un zaman içerisinde eklenen yeni markalarla beraber bir platforma dönüşmesinin öyküsünü dinledik. 41 kişiye ulaşan ekibi ve ReklamAction ile ReklamMobi markalarını da yakın zamanda hayata geçirmiş olan ReklamStore ofisinin en keyifli detaylarından biri ise videonun son bölümünde görebileceğiniz gibi nostaljik bir Arcade makinesi oldu.

Bugüne kadar 60’un üzerinde girişim ofisini ziyaret ettiğimiz programın diğer bölümlerini şurada, Webrazzi TV’nin tüm programlarını ise burada bulabilirsiniz.

Yorumlar (20)
 1. Aydin Aydin

  Bir dönem yayıncılığını yaptığım reklamstore firması hakkında çok kötü şeyler duymadım ve yaşamadım.(Genelde internet reklamcılığı şirketlerini yerden yere vururlar.)

  Yayıncı paylarını biraz yükseltseler yayıncı bakımından daha kaliteli yayıncılara sahip olacaklarından eminim. Tabi bu da doğal olarak reklamveren kalitesini de artıracaktır.

  Benim gözümdeGoogle adsense alternatifi nadir firmalardan birtanesidir reklamstore.

 2. Bilal Bilal

  size para kazandıran yazılımcılar ama onların değeri bu girişim ofisinde de verilmiyor...

  1. Ahmet Ergün Ahmet Ergün

   Yazılımcıya monster Laptop vermişler. Bu bile bence bir gelişme :)

 3. Mehmet Mehmet

  giriş te oturan abim tahsilatcı heralde

 4. bu ne biçim yazılım ekibi :D

 5. Fırat Fırat

  Reklamstore'u ilk kullanmaya başladığım zamanlarda tık başına verdiği 2-3 kurşukluk ücretlerle hayal kırıklığına uğrayıp adseneye tekrardan geçmiştim. o zamanlar bu firmanın fazla ilerleme kaydemeyeceğini düşünmüştüm ama yanılmışım. tebrikler.

 6. Tugrul Tugrul

  ReklamStore reklamlarını kullanmadım, pek güzel yorumda görmedim ama adam mükemmel bence. :) Kasıntı haller, saçma sapan hareketler yok. Gayet samimi bir şekilde, güle eğlene tam olarak gezdirip, anlatmış. Ofiste güzel... Sırf bu yüzden bir iki deneme yapasım geldi. :)

 7. Girişteki abi korkunç:D

 8. Ahmet Ahmet

  girişteki dayıyı koy kurtlar vadisine oynasın 5 sezon

 9. Hakan Hakan

  Girişteki abi hangi cemaatten?

 10. Tolga Tolga

  Harikasın Ümit Öncel, kol bozuktu diyor yaaa :):D Güzel ofis, daha büyüklerine geçersiniz dilerim.

 11. Haydar Haydar

  Webrazzi'nin bu programını çok seviyorum. Fakat biraz içerik konusunda sıkıntı var bence. ofis içini ve eğlence köşelerini anlatmaktan çok girişimcinin ve şirketin nasıl nerden ve ne şekilde geldiğini özetleyerek anlatsa çok daha seveceğim. Yani bu şekilde bu programlar daha çok iç mimarların işine yarayacak. Ya da programın ismi değişsin; bir ofis nasıl olmalı? gibi..

 12. Sevil Mert Sevil Mert

  İlk günlerinden beri tanıdığım ve beraber çalışmaktan keyif aldığım bir ekip. Başarılarını görmekten mutluluk duyuyorum.

 13. Bayram Bayram

  Reklamstoreden zamanında çok iyi gelirler elde etmişimdir bukadar büyük bir ekibinin oldugunu bilmiyordum başarılar diliyorum.Son olarak girişteki eleman üzerine birçok yorumlar büyük ihtimal orda farklı bir ambiyans yaratmak istediler genelde girişte güzel zarif bayanları koyarlar reklamstore tam tersine kurtlar vadisi setinden adam getirmiş :)

 14. Furkan Bağcı Furkan Bağcı

  şunun şurasında bir elin parmağını geçmeyen sayıda affiliate network var malesef ülkemizde, aslında verilen hizmet ve çalışılan firmalar aynı. birbirleri arasındaki tek fark hizmeti verme şekilleri, müşteri ilişkileri ve finans yöntemler. ReklamAction bu anlamda birkaç + sı ile önplana çıkıyor diğerlerine göre.

  ama şunu anlayamadım hangisine sorsanız "Lider"...

  işin özü şu her ne kadar performans pazarlaması yaptıklarını, teknoloji geliştirdiklerini söyleseler de durum bu değil. (marka vermeden becerebilecek miyim bakalım) Almanya kökenli network hariç tamamı Amerikada servis edilen bir yazılım altyapısını kullanarak iş yapıyorlar. Çok basit bir arayüze giydirilmiş platformlara sahipler.

  (reklamstore için değil bu yazacaklarım daha çok rakipleri ile alakalı ama bir kısmı reklamstore için de geçerli)

  yayıncı ve reklamverenlere kestikleri ahkamları bir kenara koyuyorum, kullanıcı arayüzleri berbat, tracking sistemleri "asla" doğru çalışmıyor, doğruluk oranları %80 diyebilirim ancak. sürekli çözümlenemeyen bir tracking problemleri var. sistem altyapıları hiç güvenilir değil. kriz yönetimi diye birşey sözkonusu değil. biranda sistem çöker server larına erişim sağlayamazsınız arayıp ta muhattap bile bulamazsınız.

  gittikçe kan kaybediyorlar, çünkü reklamveren memnun değil. Pazarı büyütmek yerine pazar oyuncularını rekabete itiyorlar. Oysa yaptıkları yatırım karşılığında da oldukça kazançlı bir sektör, bana göre kendi işlerine yeterli yatırımı yapmıyorlar.

  O kadar çok konuşacak şey var ki.. bir yanda Google a bakıyorum. toplam dijital reklam pazarının 1/3 üne sahip olduğu söyleniyor, bence verdiği hizmete oranla düşük. alternatiflerini kullandıkça şunu görüyorum ki uzun vadede mevcut oyuncularla pastadaki payı gittikçe büyür.. inovasyonsa konu bunu yapan tek mecra google.. hem de kuralları ve ilkeleri sunduğu teknoloji ile paralel ve aynı derecede de tutarlı.

  bir de şu girişim ofislerindeki ambiyans konusunda eleştirim olacak. günde ortalama ancak birkaç saat verimli kod yazabilmenin mümkün olduğu yaratıcı insanların bulunduğu ortamlarda iş yerleri ve ofisler eğlenceli ve insanların kendini evinde gibi hissettiği sosyalleştiği ortamlar olarak hissedilsin diye çıkan bir konsept bu. ortada vasat 3-5 php cinin olduğu ofislerde ne işi var ps in langırtın. zaten ofisin tamamı satış ekibi hiçbirisinin sf2 ye ihtiyacı yok, zaten ps te dağıtılan kafanın satışçıya ne faydası var. ajanslarda, yazılım ofislerinde ..vs öyle anlar oluyor ki kafayı boşaltman gereken anlam veriyorum, ama beyfendinin söylediğine çok katılıyorum, mükemmel özetlemiş "ruhsat vermiyorlardı" esprisiyle. aynen durum budur. ben girişimciyim diyen adamın ofisinde bulunması gereken eşyalar diye dayatılmış bazı şeyler. Playstation, StarWars figürleri, beyaz/kara tahta, minderlere oturulan brainstorm odası... :)

  bi de yeni moda Agile/Scrum yapıcam diye her sabah 15 dk herkesin ayakta hiçbirşey söylemeden durduğu toplantılar :)

  benden bu kadar :)

 15. Mehmet Mehmet

  Böylece Webrazzi insanlarının fiziki görünüş üzerinden tahminler yürütmeyi ne kadar sevdiğini öğrenmiş olduk.

 16. E-Ticaretçi E-Ticaretçi

  Bu firma şu anda nasıldır bilmiyorum ama 2009 - 2011 yıllarında sahte tıklamalarla firmaların parasını çalıyordu resmen. Kendileriyle maalesef çalıştım. Çin'den abuk subuk tıklamalar geliyordu. Hemde toplam tıklamanın %10-%20 civarında. Sebebini sordum telefonda evelediler gevelediler. Yüz yüze görüşelim dedim şirkete bile gelememişlerdi o zaman. Kimseye önermem bu firmayı.

 17. Bi ara reklamstore ben de denemiştim ama verdiği ücret bana göre çok düşük olduğu için adsenseye geçmiştim. Hatta fazla tutunmaz diye düşünmüştüm ben de ama devamı gelmiş. Keyif alarak izledim, kurucu arkadaşa da samimiyetinden ötürü 10/10 veriyorum webrazzi yorumcusu olarak :) Başarılar

 18. Elover Elover

  yazilimciya kim deger veriyor bu ülkede. bazi inek ciftlikleri bile daha konforlu.

 19. Serhan Serhan

  Adamın adı "girişteki abi" olarak kaldı.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri