Orkun Tekin ve Yuşa Ünay'dan yatırım alan otelz.com sosyal turizme yöneliyor
E-Ticaret

Orkun Tekin ve Yuşa Ünay'dan yatırım alan otelz.com sosyal turizme yöneliyor

otelz-logoTurizm sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahip kişilerin bir araya gelmesiyle kurulan otelz, Türkiye'nin rezervasyon odaklı otel arama motoru alanında lider olma hedefiyle Kasım ayının son haftası aktif olarak pazarda yerini aldı.

Rezervasyon odaklı otel arama motoru iş modelini Türkiye'deki kullanıcılara sunan otelz kısa süre içinde yatırım da almış bulunuyor. Orkun Tekin'den aldığımız bilgiye göre kendisi ve Radyoevi'nin sahibi Yuşa Ünay projenin yüzde 45'ine eş-yatırım yaptılar. Tekin, eticaret alanındaki bu ilk yatırımlarının kararını alırken, servisin iş modelinin ve yerel hassasiyetlere göre kurgulanmış altyapının etkili olduğunu söyledi.

Yıllarca çeşitli elektronik ticaret platformları ile gerek işbirliği gerekse danışmanlık boyutunda çalıştıklarını aktaran Orkun Tekin, artık bu deneyimi kendi yatırımlarında kullanmak istediği için bu yatırıma imza attığını ve böyle bir projenin başarıya ulaşması için çok doğru bir zamanda olduklarını belirtti.

Screen Shot 2014-01-09 at 11.56.55

Şirketin verdiği bilgiye göre resmen Kasım ayının son haftası yayına başlayan otelz.com'da yılbaşından hemen önce 100 bin  TL ciroya ulaşılmış durumda. Siteyi günde 5 binden fazla kullanıcının ziyaret ettiğini aktaran şirket,  en çok Antalya bölgesi otellerin arandığını, bununla birlikte şu an otelz.com üzerinden 2 binden fazla otele rezervasyon yapılabilindiğini bildirdi. Orkun Tekin, 2014 sonu için 5 bin otel gibi çok çalışma gerektirecek bir hedef belirlediklerini aktardı.

Dijital pazarlama tecrübesini, özellikle kendi deneyimlerini kullanacağı ve özel reklam uygulamaları ve sosyal turizm gibi kullanımlara yoğunlaşacakları bilgisini paylaşan Orkun Tekin, bunun yanı sıra branding odaklı çalışmalarının da düzenli olacağını belirtti.

 

Yorumlar (21)
 1. böyle bir proje yapmak için bütün otellerle tek tek görüşülmesi mi gerek?

 2. Zeliş Taşdemir Zeliş Taşdemir

  Merhabalar,

  Söz konusu internet projesi gördüğüm kadarı ile booking.com'un muadili hatta imistasyonu gibi olmuş sanki... Projenin booking.com'dan farkını anlamak için siteyi incelediğimde bu aparma işi güzelim Türk internet devlerine yakıştıramadım.

  Sevgili Orkun Bey daha orjinal işler ortaya çıkarabilirdi... :(

  1. Cemal Cemal

   Clone olan kötüdür mantığı yanlış bence. Daha uygun fiyatlar ve daha iyi hizmeti verdiği sürece bu büyük pazardan payını alabilir.

  2. Murat Murat

   Bu yorumu yapmak için bu anlamda ne kadar profesyonelsiniz çok merak ettim. Aynı zaman da adını andığınız Firma size ayrı bir gelir mi sağlıyor ki bir türk firmasını ki ilk türk Online Satış Sistemini kötümsercesine yazılar yazabiliyorsunuz. Sistemi incelemek yerine benzer yönlerini bulmayı denemişsiniz bence. Yazık...

   1. Saim Daim Saim Daim

    Founder was here...

   2. Murat Mert Murat Mert

    Yorum yapmak için profesyonel olma gerekliliğini çözemdim arkadaş fikrini söylemiş,ilk Türk online satış sistemi sizinde ismi arasında z farklı olan otel.com'dur ayrıca, hemen söyliyeim otel.com bana gelir sağlamıyor

   3. Mekin Demir Mekin Demir

    Otel.com gibi sitelerin tamamı xml bağlantıları ile dünyadaki büyük online sitelerden (booking,Gta,hotels)

    verileri çekip yayınlarlar. Bu çok basit bir iştir. Burada gerçek anlamda kendi üretim, kendi satışını yapan ilk ve tek online otel rezervasyon sitesi otelz.com'dur. Benimde bir çıkarım yok ama projeyi biliyorum. Hep konuşulan fakat bir türlü yapılamayan bir projedir. Ayrıca otel.com dan ayrılan en büyük özelliği otelz.com müşteriden para tahsilatı yapmaz. Müşteriler ödemeleri oetle gittiklerinde yaparlar. Bilgilendirmek istedim

   4. Murat Mert Murat Mert

    Mekin Demir bey, otelz.com biliyor olabilirsiniz ama anlaşılan otel.com'u bilmiyorsunuz otel.com iş gereği çok kullanıyorum otel.com otel ödemeli ve ön ödemeli satış yapar incelerseniz otel ödemeli otelleri bulabilirisiniz, ayrıca otel.com sadece xml ile başka sitelerden otel aldığı gibi kendi anlaşması olan otelleride pazarlar Türk şirketidir, çok eskidir, muhtemelen booking.com dan bile eski bilmeden ukalalık etmenin bir anlamı yok duygusal olamaya gerek de yok herkes fikrini yazıyor, ben böyle düşünüyorum bilgilendirmek istedim.

  3. Kredi kartı gerekmeden otel rezervasyonu yapılabiliyor.

 3. Berk Sarica Berk Sarica

  Yazıyı okumaya başlamadan önce Otel Son Dakika gibi kaliteli bir proje olmasını bekliyordum, ardından farkettim ki Booking.com sitesinin Türkçe imitasyonu olduğu farkına vardım.

  1. sadece gösteriş olsun diye isim vermeyelim bence.arka plandaki işleyiş önemlidir.

   1. ne kadar çok arka planı önemseyen yorumcusu oldu bu sitenin hayret :)

 4. İyi kazanç elde etmişler ama yaza kadar 5 bin otel olursa daha çok hayrını görürler :) Gelen para ile giderleri ödeyip ekibi büyütmeleri lazım, özellikle saha ekibi büyümeli

 5. Erdem Baştürk Erdem Baştürk

  Orkun Bey , bir otel işletmecisi olarak siz öncelikle sizi tebrik etmek istiyoruz. Booking.com prangasından bizleri kurtaracak bir site yapmışsınız. Otelci gözüyle baktığımızda pazarlama konusunda bizlere inanılmaz faydalar sağlayacak özellikler var. Bookingte bunların hiç birini yapamıyorduk. Sitenizdeki tesis başvuru formunu doldurduk. Sizinle çalışmak istiyoruz. Türkiye'den böyle bir rakip çıkması çok iyi oldu.Artık gerisini booking düşünsün :) .Hayırlı ve bol kazançlı olmasını otelciler olarak temenni ediyoruz.

 6. Vedat Vedat

  Bu kadar rekabetin olduğu bir sektörde nasıl 1 ayda bu kadar başarı sağlıyorlar anlamış değilim.

 7. Murat Mert Murat Mert

  otel.com sitesinin ismine benzer isim secerek faydalanmaya çalışıyor, bence böyle girişimler benim nazarımda fırsatcılık

 8. Nurettin Nurettin

  Büyük oyuncuların belli olduğu sektörlerde de yeni oyuncuların olması fiyat ve hizmet kalitesi açısından iyidir. booking.com gibi siteler elbette pazarı domine etmiştir. ancak yeni girişimlerin çıkmasına engel değildir. hizmet kalitesiyle farklılaşabilir. Başarılar.

 9. Travel Servis Travel Servis

  XML veriyor musunuz? Ya da bu konuda bir çalışmanız var mı? (sitenizde "satış acentamız olun" linki çalışmıyor)

  Ayrıca Acenta yerine "acente" yazılmalı ufak bir harf hatası yapmışsınız, naçizane uyarmak isterim.

  not: otelz.com u savunan arkadaşlar, üslubunuz otelz.com a zarar veriyor. Sanki otelz.com u tanıyormuşsunuz da "kopya" "klon" gibi yorumlara dayanamayıp otelz.com u savunuyormuşsunuz gibi bir durum ortaya çıkıyor bilginize =)

  not2: olumsuz yorum yapan arkadaşlar Türkiye şartlarında otellerden uygun fiyat alıp bir de bunu müşteri girişinde ödeyebilmeniz için neler yapmanız gerekir neler neler bir bilseniz, yaptığınız yorumlardan dolayı kıp kırmızı kesilir utancınızdan 365 gün fln o kullandığınız klavyelere dokunamazsınız =)

  not3: Sevgili @Erdem Baştürk'ün dediği gibi otelleri booking.com un kıskacından kurtaracak alternatiflere ihtiyaç vardır. Ancak otelciler de sudan çıkmış ak kaşık değildir nihayetinde. Bazı oteller! Booking.com a verdiği fiyatı TURSAB, IATA belgeli koca acenteye vermez... Bu da Türk turizminde kanayan başka bir yaradır!

  1. çünkü o koca acenteler booking kadar satış yapamıyor :)

 10. Cengiz Cengiz

  Çakma proje. İtibar ve güvenilirlik konularında sıkıntıları var.

  1. Kuzey İmiroğlu Kuzey İmiroğlu

   Katılıyorum, siteyi kuran kişi Bertan Aner, Bamtur'un sahibi. Bamtur battı binlerce insanı mağdur etti parasını ödemedi. Şİmdi de bu isimle iş yapıyorlar.