60 milyon dolar daha yatırım alan Zomato, Türkiye'de de yemek sipariş işine girebilir

60 milyon dolar daha yatırım alan Zomato, Türkiye'de de yemek sipariş işine girebilir

Zomato Temasek HoldingsBugün tanıttığı Whitelabel yeniliğiyle restoranlara kolayca mobil uygulama sahasına girme şansı sunan Zomato, bir kaç saat sonra yeni yatırım haberini paylaştı, 60 milyon dolar daha yatırım aldığını duyurdu.

Söz konusu yatırıma liderlik eden yatırım şirketleri Temasek Holdings ile Vy Capital. Temasek Holdings'in Singapur Hükümeti'nin sahibi olduğu bir yatırım şirketi ve özellikle Asya pazarında önemli yatırımları bulunuyor. Vy Capital ise Zomato'nun mevcut yatırımcılarından biri ve Zomato'ya olan güvenini tazelediğini gösteriyor.

Hatırlarsanız Zomato, Şubat ayında mobil uygulaması üzerinden yemek siparişi verebilmenin önünü açmıştı. Mayıs ayında ise yemek sipariş servisine 50 milyon dolar yatırım yapmış ve Order uygulamasını yayınlamıştı. Yeni açıklanan 60 milyon dolarlık yatırım da temelde bir mekan rehberi olan Zomato'nun bu alandaki ciddiyetini ortaya koyuyor.

Söz konusu yatırım yeni işlere harcanacak

Zomato'nun yaptığı açıklamalar dikey işleri önemsendiğini; büyümek istenilen alanların da internetten sipariş, rezervasyon (Zomato Book), temassız ödeme ve satış noktası (Zomato Base) gibi yeni işler olduğunu gösteriyor. Bugün tanıtılan Whitelabel da elbette bu yeni işler kategorisine dahil.

Faaliyette olduğu pazarların çoğunda kârlılığı yakaladığını paylaşan Zomato, önümüzdeki 2 yıl için finansal gücünün yerinde olduğu mesajını da veriyor. Geçen hafta Birleşik Arap Emirlikleri'nde internetten yemek siparişini başlatan girişim, Avustralya ve Güney Afrika'da için de bir kaç sonrasına gün veriyor.

Yemeksepeti'ne rakip mi geliyor?

Kasım 2013'te Türkiye pazarına açılan Zomato'nun Ocak 2015'teki Mekanist.net satın almasıyla kalıcı olacağını net olarak göstermişti. Geçtiğimiz dönemde düşünülmemiş olabilir ama şirketin küresel pazarlardaki açılımlarına bakıldığında internetten yemek siparişi işini giderek büyüttüğü görülüyor. Bu da Türkiye'de de bu işe adım atabileceğini gösteriyor.

Yemeksepeti'nin Türkiye'deki çok güçlü konumunun Zomato'nun işini zorlaştıracağı malum ama internetten yemek siparişi vermeye hazır bir pazarın olması Zomato için bir avantaj. Diğer yandan mekanlarla olan yakınlığı, pazardaki bilinirliği ve finansal gücü de bu rekabete adım atmakta zorlanmayacağını gösteriyor. Ne kadar pazar payı alabileceği ise elbette Zomato'nun kendi stratejilerinin yanında Delivery Hero'nun planlarıyla da derinden ilişkili.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.