Slack: Geliştireceğimiz akıllı bot Siri'den daha becerikli olacak
Girişim

Slack: Geliştireceğimiz akıllı bot Siri'den daha becerikli olacak

Son dönemin en popüler takım içi iletişim uygulamalarından Slack, geçtiğimiz Mart'ta aldığı yeni yatırımla değerlemesini 2 milyar doların üzerine çıkartmıştı. Günlük 750 bin aktif kullanıcıya ulaşan şirket, ek kaynak ertesinde uygulamaya yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Bunların en yenisi, kullanıcıları asiste edecek bir akıllı bot.

Slack'in mevcut CEO'su Stewart ButterfieldWSJ'a yaptığı açıklamada Apple Siri'nin harcanan milyarlarca dolar ve yüksek mühendis gücüne rağmen hala kullanışsız olduğunu savunuyor. Apple'ın devasa boyutta ses dosyaları üzerinde çalışarak Siri'yi geliştirdiğini söyleyen Butterfield bunun sarfedilen efor ve alınan sonuç açısından başarısız olduğunu söylüyor. Butterfield, Slack için geliştirecekleri akıllı botun hızla Siri'den daha kullanışlı ve yardımcı bir asistan haline geleceğini iddia ediyor.

Geçenlerde ilk veri bilimcisini işe alan Slack kendi akıllı botu için onlarca mühendisten oluşan bir ekip kurmak yerine farklı şirketlerle işbirliğine gitme stratejisini izleyeceğini belirtti. Yakın zamanda yapacakları geliştirmeler ile kendi botlarına makine öğrenimi ve doğal dil işleme fonksiyonlarını ekliyeceklerini aktaran şirket bu sayede botun kendi kendini geliştirmesinin önünü açmış olacak. Akıllı bot ilk başta otomatik olarak toplantıları zamanlaması ve kullanıcıların cevapsız kalan mesajlarını hatırlatması gibi özelliklere sahip olacak. Stewart Butterfield'ın yaptığı iddialı açıklamaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini birlikte göreceğiz.

Yorumlar (3)
  1. Siri sunucuya ses göndermiyor, ios cihazlar üzerinde apple' ın speech to text motoru var, konuşma yazıya çevriliyor yazı sunucuya gönderiliyor, gönderilen yazıya karşı gelecek yazı yada komut işlevi döndürülüyor. Yani şu anki yazılım teknolojisine göre yapılabilecek en iyi şey yapılıyor apple tarafından. O yüzden diyorum ki slack gitsin kumda oynasın :D

    1. kesinlikle katılıyorum 1-2 senelik amatörce geliştirilmiş bir proje değil ki siri Stewart Butterfield gayet tabi bunu biliyor biraz da slack'ın popüleritesine katkıda bulunmak için söylenmiş bir ifade gibi geldi bana :)

    2. Technonur Technonur

      aynen dediginiz gibi... zaten sürekli ses dosyasi alip göndermek ahmakliktan baska bisey olmaz hem sunucuya gereksiz is düser hem trafik artar hemde sonuc cok gec gelir google now da zaten siri gibi calisiyor. cihaz kendi icinde texte dönüstürmekle kalmayip birde o sorguyu göndermeden önce optimize ediyor atiyorum istanbulda hava durumu nasil dediginizde istanbul hava gibi sorgu gönderiyor. Birde bu tür olaylarda en nefret ettigim sey rakiplerin adini anarak ve onlari kötüleyerek biyerlere gelinmesi ki onuda basaran görmedim ben her ne kadar rakipse bile ticaret ahlakini bilmek gerek.. google ve apple mesela sürekli rakipler ama hicbi zaman birbirlerinin ürünlerini kötülemiyorlar cevap verirken dahi isimsiz olarak cevap veriyorlar ki dogrusuda budur