Startups.watch: Türkiye ve MENA odaklı girişim analiz platformu
Girişim

Startups.watch: Türkiye ve MENA odaklı girişim analiz platformu

Turkcell tarafından satın alınan Dakick.com'dan sonra tekrar girişimciliğe soyunan Serkan Ünsal, yeni girişimi Startups.watch'u bugün itibariyle görücüye çıkardı.

Kendini girişim analiz platformu olarak tanıtan ve ücretli bir servis olan Startups.watch, adından da anlaşılacağı üzere başta yatırımlar olmak üzere internet/teknoloji girişimlerini çeşitli açılardan takip edebilmeyi sağlıyor. Yabancı muadillerinin aksine Türkiye ve MENA bölgesindeki girişimlere odaklanıyor ve dolayısıyla hem bu ekosistemdeki aktörleri hem de bu ekosistemleri takip etmek isteyen herkesi hedef kitlesi olarak görüyor.

Girişimleri yakından izlemenin kolay yolu

Startups.watch üzerinde yer alan bir girişimin web trafiğine, mobil uygulama indirilme oranlarına, sosyal medya performanslarına tek bir ekran üzerinden ulaşılabiliyor. Keza girişimin kurucularını, ne zaman kurulduğunu vb. bilgilere de yer veriliyor. Şu anda sistemde 4 binden fazla girişim ve bu girişimlerin kurucularına dair bilgiler yer alıyor.

Startups.watch girisim analizleri

Serkan Ünsal'ın verdiği bilgilere göre Startups.Watch'u kapalı test sürecinden bu yana 25'i melek yatırımcı ve ikisi devlet personeli olan 80 civarında kişi test ediyor. Ünsal, platformun herkese eşit mesafede kalmak için yatırım aramadığını da ve almayacağını da (?) ekliyor.

Ve girişimlerden daha fazlası

Startups.watch girişim odaklı bir platform ama sunulan veriler girişimlerle sınırlı değil. Girişim sermayedarları, girişim hızlandırma programları vb. ekosistem oyuncularına da ayrı ayrı yer veriliyor. Sektör genelindeki yatırım ve satın alma rakamları da grafiksel olarak sunuluyor. Takip etme özelliğiyse sadece girişimlerle sınırlı tutuluyor.

Startups.watch girisim analizleri

Her hafta özel raporlar

Serkan-UnsalAralık 2014'ten bu yana Startups.watch üzerinde çalıştığını bildiğim Serkan Ünsal, Startups.watch'un Mattermak ve Datafox karışımı olduğunu ama daha çok bizim de bir çok analizini paylaştığımız CB Insights’a benzemeye çalıştığını söylüyor.

Her hafta bir dikey üzerine yayınlayacağı raporlarla, CB Insights'ın uzanamadığı alanları aydınlatmak istiyor. (Bkz: biletleme girişimleri raporu, mobil oyun girişimleri raporu)

Tanıtıma özel indirim

Startups.watch'un yıllık üyelik ücreti ise 3 farklı pakette sırasıyla 199 dolar (haftalık rapor yok), 599 dolar, 999 dolar (+ KDV) olarak değişiyor. Bu ücretler rakiplerine göre oldukça makul ve yatırımcılar için karşılanabilir olsa da girişimcilerin daha düşük fiyatlar isteyeceği malum ve şu anda tanıtıma özel yüzde 50’ye varan bir indirim fırsatı (BKM Express'le) sunuluyor.

Aralık 2014'te dijital girişimcilik üzerine 3. kitabını tanıtan Serkan Ünsal'ın Dakick.com'dan aldığı deneyimle proje üzerindeki ilerlemesi gayet iyi görünüyor. Ancak pazar-ürün uyumunun tutup tutmadığını görmek için zamana ve yorumlarınıza ihtiyaç var.

Yorumlar (11)
 1. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

  Çok ama çok akıllıca bir konuya temas etmiş kendileri.Takdir ettim.Ama girişimci account'lar için ücretsiz bir account ile kısıtlı fonksiyon sunsa hem ekosisteme hem de diğer girişimcilere mutlak suretle bir fayda üretmiş olur kendileri.. Sevgiler.

 2. Yukarıdaki ekran görüntüsünde bulunan tüm bilgilere zaten heryerden ulaşabiliyorum. Hiç zor bir olay değil. Neden buraya, raporsuz haline 500 TL para vereyim? Haftada bir dikey sektörle ilgili rapor kısmına gelecek olursak yıl yetmez, herhafta bir rapor da bir sektörü doyurmaz, onu da geçtim zaten herkes sektörüyle ilgili raporlara heryerden ulaşabilir. Herneyse işim var daha çok şey yazardım da ..

 3. http://vt.webrazzi.wpengine.com/ ile http://pro.webrazzi.wpengine.com/ karışımı bir şey olmuş sanırım?

  1. Serkan Ünsal (@serkanunsal) Serkan Ünsal (@serkanunsal)

   Selamlar, Google Analytics'e, AppAnnie'ye daha çok benziyoruz inanın. Pro ve VT farklı.

 4. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  yatırımcıları bilmem ama özellikle henüz yatırım bulamamış girişimciler için fiyatlar yüksek.

  Serkan beyin yatırım almaması etik bir duruş fakat neticede kendisinin başka girişimleri de olacaktır. Onlara da mı ortak almayacak kimseyi?

  1. Serkan Ünsal (@serkanunsal) Serkan Ünsal (@serkanunsal)

   Fatih selamlar, en düşük paket aylık $8.5 civarında. (Amerika'daki benzeri aylık $400'dan başlıyor) Daha düşük fiyatlar çok zorlar bizi. Yatırım konusu bu platforma özel bir konu. Başka girişimde tabiki yatırım alabilirim.

 5. Burak Yalcin Burak Yalcin

  Sonucta yatirimi e-ticaret siteleri almayacak mi cogunlukla?

  Hatta pazara Turkiye'den girmissiniz ki bu da ikinci bir negatif, zaten yurtdisinda tonla emsalleri mevcut.

  Yaptiginiz clone calismalari, bir kac baglanti ile pohpohlayip Turkiye ici rant saglamak? Girisimcilik zamandan beri buna dondu :)

  1. Serkan Ünsal (@serkanunsal) Serkan Ünsal (@serkanunsal)

   Çözmeye çalıştığımız problem Türkiye'deki data eksikliğini gidermek. Zaten bu problemin çözüldüğü ülkelerde çıkmayı düşünmedik hiç. Onlarla yarışmayı da düşünmüyoruz. Herkes (benzerlerimiz) kendi pazarını analiz ediyor zaten.

 6. Başarılar diliyorum.

  Fiyatlar ilk bakışta yüksek görünebilir fakat girişimin yatırım kabul etmiyor olması ve harcanılan emek düşünülünce makul olduğu ortada. Bence saygıyı hak ediyor. Umarım çok faydalı olur.

 7. Ercan Erciyes Ercan Erciyes

  Yorumlardan birinde her ne kadar 'clone' proje olarak atıfta bulunulsa da bence bu girişim Türkiye pazarı için eksik kalan bir konuyu tamamlayacağını düşünüyorum. Özellikle firmalar yatırım ararken ayakları yere daha yakın basacaktır. Ayrıca performans grafikleri elbette farklı yerlerden, farklı kanallardan elde edilebilir. Sanıyorum bir yatırımcı radarı içindeki firmaları karşılaştırmak ve farklı kaynaklardaki verileri bir araya getirmek için zaman kaybetmeyi istemez. Benzetmek gerekirse, yemeksepeti.com u kullanmak yerine doğrudan telefonla istediğiniz yeri arayıp sipariş de verebilirsiniz. Ama ortak bir platform altında firmalar hem kendilerini ön plana çıkarmak için daha çok çaba sarf edecek, hem de rakipleri ile kendilerini daha da etkili bir şekilde karşılaştırabilme imkanına sahip olacaklar.

  Tek ümidim, bu platformun yayılması ile yatırım süreçlerinin biraz daha şeffaflaşarak herkes için daha faydalı bir hale gelmesi.

  Yaygınlaşması ile birlikte fiyatlandırması da eminim zaman içerisinde alınacak geri dönüşlerle kendini güncelleyecektir.

  Başarılar diliyorum.

 8. Savaş Can Altun Savaş Can Altun

  Gereksiz daha çok reklam amaçlı bir girişim olmuş gerçekten girişimler arasından en iyi çıkışları takip etmek istiyorlar ise ücretsiz yapmalılar adamlar zaten startup'a bir dünya masraf ediyor üstelik gelip buraya bir daha para mı verecekler ? sıfırdan başlayan bir projede zaten maddi kaynak olmuyor bu proje extra bir masraf gibi.