Google sanal gerçekliği YouTube için mi istiyor?
Teknoloji

Google sanal gerçekliği YouTube için mi istiyor?

Google, geçtiğimiz yıl I/O konferansında tanıttığı "oyuncağı" Cardboard ile sanal gerçeklik (VR) rotasını, tıpkı Android platformunda olduğu gibi, "erişilebilirlik" yönünde çizdiğinin işaretini vermişti. Android telefonuna Cardboard uygulamasını indiren herkesin, çünkü dileyenler kendi Cardboard'larını kendileri de yapabiliyor, sanal gerçeklik hissiyle tanışmasını sağlayan Google, sanal gerçekliğin karmaşık tarafını Oculus Rift vb. şirketlere bırakıp, işin eğlence tarafında yer aldı.

Bu elbette Google'ın hafife alınacak bir yöntem izlediği anlamına gelmiyor zira Google, herkesi VR ile tanıştırmak gibi oldukça iddialı bir hedefe sahip. Şirket, buna paralel olarak I/O 15 sahnesinde oldukça önemli yenilikler duyurdu. Cardboard uygulamasını iOS platformuna getiren Google, Cardboard donanımını yeni nesil büyük ekranlı telefonları kapsayacak şekilde güncelledi.

Yenilik, daha fazla kullanıcının daha fazla VR içeriği üretmesini sağlayabilecek nitelikte ancak Google için bu VR döngüsünün başlangıcına işaret ediyor. Döngü üretilen videoların tüketilmesiyle "tamamlanıyor." Bunun için Jump ekosistemini tanıtan Google, kullanıcıların -kendi 3D yazıcılarıyla ürettikleri kameralarla bile- VR videolar çekip, yayınlamaları için kestirme bir yol sunuyor. Jump ekosistemi, VR videolar çekmeyi sağlayan kamera, çekimleri otomatik olarak işleyip kurgulayan yazılım ve bir medya oynatıcısından oluşturuyor. Medya oynatıcıysa bugün her dakika 300 saatlik videonun yüklendiği YouTube'dan başkası değil.

Google Jump'la VR videoların üretimini bugüne kadar belki hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, kendi kameralarını ölçüp biçip yapmak yerine, GoPro'nun Google ile Jump için özel olarak geliştirdiği ilk VR kamerasını kullanabiliyor. 360 derece çekim yapan ve 16 kameradan oluşan GoPro VR kameraları YouTube içerik üreticilerine öncelikli olarak sunuluyor. GoPro, VR kameralarını erken erişim programıyla önümüzdeki altı ay içinde YouTuber'lara sunuyor.

Halihazırda Facebook video karşısındaki şansına şüpheyle bakılan YouTube'un geleceğinde VR, oldukça önemli bir yer tutabilir. Facebook'un geçtiğimiz yıl satın aldığı Oculus ile videolara nasıl bir yenilik getireceğiyse (ya da getirip getirmeyeceği), bugün henüz tartışmaya açılmamış/uzak görünen bir gündem konusu. Zira, VR'a yeni bir platform olarak yaklaşan Facebook yeni imkanlarla, yeni deneyimler tasarlamaya odaklanacağının sinyalini verdi bugüne kadar.

Google'ın Facebook'tan farklı olarak VR'ı tüketilebilir bir medya olarak ele alması, teknolojiye geçiş sürecine öncülük etmesini sağlayabilir.

Yorumlar (7)
 1. Haha komikmiş.

  ``Halihazırda Facebook video karşısındaki şansına şüpheyle bakılan YouTube’un ``

  Merve Kara Facebook fanı olmuş.Facebook otomatik video izlemeyi kapatsın o zaman izlenme sayısını görelim.Vizyonsuz bir yaklaşım.

  1. Metin Acar Metin Acar

   yha susun merve'yi kırıyosunuz tmm mı :s YEDİRTMEYİZ.

   1. Youtube'a darbe...

    Edinburgh'tan William Wallace esintileri.Oysa ki Boun'un özgürleştirmesi gerekiyordu.

    İlginç..

   2. Sözde latifende Merve'nin bir kadın olmasından daha farklı tema mı kullansan acaba?

    Fikrine katılmadığın her kadına "Kezban" içerikli bir eleştiri yapmak bayağı kıro kaçıyor çünkü.

  2. Tasdemir Tasdemir

   Mert

   Merve haklı, aslında vizyon meselesi şurada başlıyor, Facebook milyarlarca doları bu işe adanmış Oculus'ta aktardı, buradaki temel amaç oyun geliştirmek yada başka şeyler değil sosyal yaşantının içinden gelen videoları bir üst seviyeye taşımak. Zuckerberg "Video is a very big priority" diye başlayan bir konuşması var.

   Konunun vizyon ve VR boyutunu geçip video kısmına gelirsek, her ne kadar Google'u ve Google ürünlerini çok sevsek de ne yazık ki Facebook'un oluşturduğu sosyal tavsiye ile video konusunda Yotube yakalamaya başlamış ve video yayıncılık konusundaki geçmişine bakarak geleceği daha parlak olarak görülüyor. Bu kişisel bir görüş değil socialbakers'ta bununla ilgili birkaç kez istatistik ve raporlarlar yayınlandı incelemeni tavsiye ederim.

   Konuya gelirsek, Google'nin Cardboard hamlesi gerçekten çok güzel. Normalde'de GoPro'nun 360' çekim yapabilen tooları var ancak bunu bir video ve cardboard'a uyumlu yapmaları gerçekten çok güzel. Böylesine basit bir şeyi sanki Google'nin lab çalışması gibi başlayıp bu denli güzel bir noktaya getirmeleri Facebook ile benzer bir vizyona sahip olduklarını gösteriyor bence.

   1. Junkiepunch Junkiepunch

    İddiali bir şey söyleyeyim o zaman.2 3 yıla Youtube Alexa rank te Facebook'u geçicek.Facebook artık tıkandı.Gençlerin Facebook eğilimi gitgide azaldı.Facebook bir mecburiyet değildir.Video izlemek istersen Youtube'a girersin.Videonu izlersin.Facebook bu tavsiye ile sınırlı bir yere gelir ve orada durur.Çoğu kişi facebook hesabını dondurmaya başladı.Bırakılan bir platforma dönmek kullanıcıların işi değil.Facebook'un son çırpınışları bunlar.5 6 yıl sonra piyasa değeri 230 dan 100 lere düşünce beni hatırlarsınız.Şuan instagramın geleceği facebooktan daha parlak.Ama instagramda bir yerde tıkanıcak.Çünkü herkese hitap etmiyor.Sosyal platformlar böyle zamanı dolunca fişi çekilir.Google ve Youtube zaruri bir ihtiyaçtır artık.Bu ikisine rakip çıkması çok zor.Piyasa değerine aldanmayın 360-400 arası geziyor ama yönetilen yanlış politikalar yüzünden böyle.Ruth Porat ablamızla birlikte 500-600 bandına çıkacağını düşünüyorum. Konudan konuya atlıyorum ama Facebook un Oculus Rift'i Cardboard ile çöpe gitti.Eminim geçen sene i/o da cardboard tanıtılırken Mark duvarları yumruklamıştır.Yazık hem platformdan oldu hem donanımdan.Aklı selim olan kişiler artık Oculus almaz.Oculusta artık Play Store'a entegre olur.Bu işler böyle.Platform kimdeyse onun düdüğü öter.

    Merve hanımcağızımızın VR hakkındaki öngürüsü biraz ağır kaldı.Youtube'un 360 derece videoyu faaliyete geçirmesiyle zaten böyle bir şeyin olacağı ortaya çıkmıştı.

    Vision...