Facebook'tan video indirip Youtube'a yükleme devri kapanıyor
Video

Facebook'tan video indirip Youtube'a yükleme devri kapanıyor

Facebook Youtube FacetubeÇok fazla konuşulmasa da dün düzenlenen F8 Konferansı'nda Facebook'u 'Youtube'laştıracak' önemli bir yenilik tanıtıldı. Bu yenilik Facebook videolarının başka sitelere yerleştirilebilmesinin önünü açıyor ve Facebook'tan video indirme derdini ortadan kaldırıyor.

Youtube'un ve diğer video sitelerinin yıllardır uyguladığı kod gömme (embed) özelliği henüz aktif değil ama Facebook'un geldiği nokta itibariyle video tarafında dengelerin değişeceğinin bir habercisi.

Şimdiye kadar Facebook'taki bir videodan bahsederken ona bağlantı vermek veya Facebook videosunu indirip Youtube'a yüklemek zorunda kalıyorduk. Veya Youtube'daki alternatifini kullanıyorduk. Ancak bu yenilikle Facebook videolarını direkt olarak yazılara ekleyebileceğiz.Facebook Video Paylasimi YoutubeF8 Konferansı hakkında sızan bilgiler arasında yer almayan bu yenilik, Facebook için diğer web sitelerinde daha fazla görüntülenme sunmakla kalmayacak. Video yayıncılarına da başka bir platforma geçmeden Facebook sayfalarına yükledikleri bir videoyu her yerde kullanma şansı sunacak.

Facebook -> FaceTube

Kısa süre önce Facebook sayfalarındaki video bölümü yenilikleri 'FaceTube' söylemlerini beraberinde getirirken, kod gömme özelliği bu söylemi daha ileri bir noktaya taşıyor. Markalar her platformda yer almayı tercih etse de Facebook'un sunduğu etkileşim ölçümlemelerinin markaları Facebook video oynatıcılarını kullanmaya teşvik edeceğini düşünüyorum.

Diğer yandan bu yenilikle beraber profesyonel video yayıncılarının da Facebook kanallarını daha aktif olarak kullanabileceğini düşünebiliriz ki güncellenen video API ve Liverail güncellemeleri de bu konuda önem arzediyor.

Facebook'un bu adımının ne kadar etkili oalcağını önümüzdeki çeyrek sonuçlarında açıklanacak rakamlarda göreceğimizi tahmin ediyorum.

Eğer daha önce göz atmadıysanız F8 Konferansı'nda tanıtılan Messenger Platformu yeniliğine de göz atmayı unutmayın.

Yorumlar (5)
 1. Mehmet Fahri Sertkaya Mehmet Fahri Sertkaya

  Şaşırmış bir haldeyim. Böyle ciddi bir sitede nasıl böyle bir haber yapılıyor anlamış değilim. "Facebook videolarının başka sitelere yerleştirilebilmesinin önünü açıyor " ifadesinin bir espiri olmasını dilerdim. Yaklaşık altı senedir Facebook'ta çok aktif bir yayıncıyım ve bu süre boyunca Facebook'ta "videolarının başka sitelere yerleştirilebilmesinin önü" açıktı. İsteyen herkes, istediği her videonun gömme(embed) kodunu alıp istediği her ortamda paylaşabiliyordu. Halen de öyle... Sadece bahsettiğiniz düzenlemeler ile facebook, video sekmesinin daha kullanışlı hale gelmesini ve daha tercih edilir olmasını sağlamaya çalışıyor, bütün mevzu bu. Ama sizin şu anlatımınıza bir bakın...

  Konu daha ciddi ve daha isabetli şekilde anlatılabilirdi. Ayrıca ek olarak, Facebook'un videolara hiçbir zaman gerçek anlamda HD desteği vermediği, sıkıştırma standartlarının aşırı yüksek olduğu, buna rağmen gerçekten HD sayılamayacak videoları HD imiş gibi takipçilere sunduğu, Facebook'un dünya genelinde çok ciddi oranda ve hızla kullanıcı kaybettiği, bu nedenle bu açılımların bir fayda sağlayamayacağı gibi ihtimaller üzerinde araştırmalar yapılabilir, kalem oynatılabilirdi. Umarım bu tenkitlerimi olumlu karşılar, bu yorumu yayınlar ve bundan sonrası için gereğini yaparsınız.

  1. Bosislerbunlar Bosislerbunlar

   sakin ol dostum tasası sana mı kaldı?

  2. Ender Ender

   MEHMET FAHRİ BEY tespitlerinizin ne kadar yerinde bulduğumu itiraf etmeliyim ..akılcı ve akıcı bir şekilde tespit çözüm ve sonuç aşamalarına hakimiyetinizde ayrıda taktir edilmeli siz vizyonu olan bir arkadasımızsınız

 2. Tamer Tamer

  Mehmet hocayı kalpten götüreceksiniz ya doğru şeyler yazın :) Adam Ekmeğiyle oynuyorsunuz yazmayın böyle ya :D

  1. Mehmet Fahri Sertkaya Mehmet Fahri Sertkaya

   Tamer Bey! Facebook'tan para kazanan birisi değilim. Facebook videoları özelliğini hiçbir dönem ciddi şekilde kullanmış biri de değilim. Facebook'un adı bütün dünyada "sansürcü"ye çıkmış iken, sayfaların kapatılıp yıllarca süren emeğin bir anda hiç edilmesi çok basit iken, telif haklarına aykırı videoları takip edebilecek otomatik sistemleri yok iken, Amerikan ve İsrail menfaatlerine zarar verecek hemen her profil ve sayfa, sahiplerinin anlayamayacağı şekilde taktik şekilde sansürleniyor iken ve Facebook'un gerçek sahibinin CIA ve Mossad olduğu Alman Chip dergisi tarafından ispatları ile meydana serilmiş iken ve daha onlarca ciddi problemi varken hiçbir ciddi kurum ya da kuruluş Facebook'a videolarını yüklemez ve gömme kodu alıp başka bir ortama aktarmaz. Bu durum, karanlığa kurşun sıkmak gibi bir şey...