Yemeksepeti satışından kim ne kadar kazandı?
Yatırım

Yemeksepeti satışından kim ne kadar kazandı?

Dün Türk internet ekosistemi için hafızalardan silinmeyecek günlerden birini yaşadık. Sabah erken saatlerde gelen Yemeksepeti'nin 589 milyon dolarlık satış haberi gün boyu sohbetlerin ana konusunu oluşturdu. Üç yıl önce General Atlantic'ten 44 milyon dolar yatırım alan Yemeksepeti sonrasında bölgesel satın almalar yapmış, dikey e-ticaret işlerine adım atmış ve markasını Türkiye'de daha da sağlamlaştırmıştı.

Dünkü satın alma haberinin şoku geçtikten sonra ilk akla gelen kimin ne kadar kazandığıydı. Türkiye internet ekosisteminin en büyük satışı gerçekleşti ve şirketin kurucularının çoktan aktif yatırımcılığa başlamış olması ekosistemi oldukça heyecanlandırdı. Kurucu ortakların şirketteki hisse oranlarının yıllar içinde azaldığı bir gerçek ama büyük bir şirketi ayağa kaldırmak için gereken finansal kaynak ihtiyacı da gözden kaçırılmamalı.

Peki şirket ortaklarının ne kadar hissesi var. Bu sorunun yüzde 100 cevabını vermek mümkün değil, çünkü arada yapılan hisse devirleri, hisse bazlı satışta hisse başına değerden doğan farklar olabiliyor. Resmi olarak şu andaki Yemeksepeti hisse durumlarına bakarak ve hisse başı değerlerini eşit görerek şirketin girişimci ve yatırımcılarına ne kadar kazandırdığını yaklaşık olarak görebiliyoruz.

Özellikle 2012'de 44 milyon dolar gibi Türkiye ekosisteminde görülmemiş bir yatırım miktarıyla pazara giren General Atlantic'in satıştan elde ettiği kazanç yaklaşık 216 milyon dolar seviyesinde görünüyor. Tüm diğer kazançların ötesinde General Atlantic'in elde ettiği bu geri dönüş yabancı yatırımcıların dikkatinin belki tekrar Türkiye'ye dönmesini sağlayabilir.

Yemeksepeti'nin 2008'de yüzde 20 hissesini o zamanki söylentilere göre 3 milyon dolar gibi bir fiyatla satın alan European Founders Fund, Rocket Internet'in kurucusu Samwer kardeşlerin kendi fonu. Dün yapılan satın almayla Samwer kardeşler bugün çok farklı bir noktaya taşıdıkları fonlarına yüksek oranda bir geri dönüş de sağlamış oldu. Tabii ki bu alışveriş bir cepten alıp diğer cebe koymak olarak da anlaşılabilir.

Aşağıdaki döküme rağmen kurucu ortakların kazançlarını tam olarak hesaplayamamamızın başlıca sebebi Silver Asset Management ve Yemeksepeti Elektronik'in elindeki hisselerin sahiplerini tam olarak bilemememiz. Yine de diğer bireysel hisseler, General Atlantic ve son yatırım turunda yüzde 1'le dahil olan Endeavor'un kazancının oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz.

yemeksepeti-satis-sonrasi-pay

Yorumlar (19)
 1. Emre Bektas Emre Bektas

  Bu Satiş Özellikle Devletin Dikkatini Çekip Önümüzdeki Günlerde Seçimden Sonraki günlerde Yani Bilişim Sektorunde Bir çok Degişiklik ve Vergiler ile Karşimiza Çıkacagina inaniyorum.

 2. Ahmet Zorlu Ahmet Zorlu

  Yemesepeti restoranlardan zorla %10 %15 komisyon aliyor şimdi yavancilara satildi bakalim neler değişcek bence diğer alternatifleri deneme vakti gelmiştir sonuçta bu komisyonkar bizim cebimizden çıkıyor üstelik artık yabancıların kasadına giriyor %100 yerli sermayeyle kurulan http://www.yemekmotoru.com arkadaşlar benim favorim yemekmotoru yeni teknolojiside çok iyi konum servisli ve üye olmadanda sipariş verilebiliniyor TAVSİYE

  1. Logoyu taklit etmeselermiş bari.. Alternatif yapmak demek kopyalayıp aynısını koymak değil, bir anlayamadınız şunu.

  2. Logosunu'da Yemeksepetinden çalmasa iyiymiş.

  3. Gerekli Gerekli

   Bu nasıl tasarım ?????

  4. 2 gündür yemeksepetiyle alakalı 3 haber yapıldı. 3 haberdede aynı yorumun, muhtemelen sitenin sahibisin...

  5. yemeksepeti komisyon restorandan aliyor restoranin komisyon oranini aldiginiz urunun uzerine eklemesi gibi bir durum soz konusu degil. Yabanci sermaye konusuna gelince benzin ve telekom icin de ayni seyi soyleyebilir misiniz? Bir de eve aldiniz margarinin parasi bile yabancilara gidiyor?

 3. Melih Ödemiş hep cool hep cool. :) Neyse umarım kimsenin gözü kalmaz da hayrını görebilirler rahatça. Yaşlandılar 10 senede çünkü biraz da :)

 4. Ali Cin Ali Cin

  Nevzat Aydın Hasan Aslanoba gibi girişimlere 1'er 1'er yatırsa 35 girişimde biter para :D Çok bişey değil o yüzden :P

 5. Ali Altuğ Koca'ya soru: "Silver Asset Management Financial Services" ve "Yemeksepeti Elektronik" adlı şirketlerin kime ait olduğu yasal şirketlerin hissedarlarını gösteren portallarda gözükmüyor mu?

  1. Yemeksepeti Elektronik, şirketin kendisine ait olan hisseler ama bu hisseler nasıl bir anlaşma çerçevesinde sahiplenildiğini bilemiyoruz. Şirketin kendi hisselerinin sahibi olması sahip olunan bu hisselerin diğer ortaklar arasında eşit olarak paylaşılacağı anlamı taşıyabilir ancak çok hakim olmadığımız için bilemiyoruz.

   Silver Asset Management ise bir finansal yönetim şirketi olarak General Atlantic'in ikinci parça hisse arttırdığında hissedarlar arasına katılıyor. O hisse değişimi sırasında kurucu ortaklardan da "farklı" oranlarda pay alınıyor. Bu farktan dolayı Silver Asset Management'ın yönettiği hissenin bir bölümü veya tamamının kurucu ortaklardan birinin olabileceğini düşünüyoruz. Ancak her hangi bir bilgimiz yok.

 6. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  Herhalde Yemeksepeti'nin kurulduğu yıllara ait olan yazının başındaki resim, kurucuların zaten bu işe başlarken tam da 589 Milyon Dolar hedeflediklerini açıkca anlatıyor bizlere. :) :) :) :)

 7. Bu kadar ucuza satıldığına inanmak istemiyorum, bu adamlar hiç mi yurtdışı piyasasını takip etmezler. Gittigidiyor.com 'un satışı gibi bu da tam fiyasko.

 8. Truthseeker Truthseeker

  Buradaki kazanclar vergi oncesi, hepsini 40% a yakin azaltmak lazim. Evet iyi satis ama 15 yil ugrasip 20m dolar alinca kral olmak da heralde bir tek turkiyede olur. Bos yere gecen turda General atlantice hisseyi ucuza vermisler, amatorce. Bu kadar yil tekel olup haksiz rekabet eden bir sirkete gore cok buyuk bir para degil turklerin kazandigi. Iyi yonetememisler hisseleri Odemis haric, goren de 100m dolar net kazandilar kisi basi sanir, piyasamizin hali bu, en karli sirketten kazanilan para peanuts yurtdisina gore- ki hissedir yaridan cogu yani cash de degil, deliveryhero hissesi.

  1. Bakış aciniz gerçekten çok ilginç:)

   Hisse de paradır üstelik hisse değeri artarsa daha da iyi.2yil şirket hissesini tutarsanız elinizde, vergi odemessiniz.

   1. Herokuada Herokuada

    hisse paraysa adı niye hisse?

  2. Tamam O Zaman Tamam O Zaman

   Anonim şirketlerde hisse senedi bastırılır veya geçici ilmuhaber düzenlenir. Şirket ortağının senedi veya ilmuhaberi iki sene saklaması koşulunda beyannameye konu olmuyor, KDV'si de yok. Yani sıfır vergi.

 9. Böylesine umut veren projeleri neden satarlar anlamıyorum. Geliştirip dünyaya yayıp bir tane de Türk markamız olsa fena mı olur?

 10. Yemeksepeti nden verilen her bir siparişte paramızın dışarıya gitmesi yerine ülkemizde kalması için marketsemti.com a destek verelim arkadaşlar paramız ve kişisel bilgilerimiz ülkemizde kalsın.ülkemizde büyük firmaların çoğunlukla yabancıların elinde olduğunu düşündüğümüzde kendi firmalarımızı tercih etmemizin önemi çok büyük. O yüzden marketsemti diyorum