Yahoo, Foursquare'i satın almaya ne kadar yakın?
Mobil

Yahoo, Foursquare'i satın almaya ne kadar yakın?

Yahoo'da son zamanlarda CEO Marissa Mayer'in yönetimi altında değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. Mobili odağına alan Yahoo, son dedikodulara göre Foursquare'i gözüne kestirmiş ve şirkete sahip olmak için de 900 milyon doları gözden çıkarmış.

Önceki gün reklam hedefleme servisi Pinpoint'i tanıtan Foursquare, Twitter ile de konum gösterme için önemli bir iş birliğine gitmiş ve 55 milyon kullanıcıya eriştiğini açıklamıştı. Yahoo anlaşması konusundaysa henüz detaylar net değil, hatta sadece bir dedikodu olma ihtimali de var. Ancak bu dedikodu son aylarda bir hayli sık dile getiriliyor.

Böylesi bir anlaşma olursa Foursquare'in check-in uygulaması Swarm'un ne olacağını da henüz bilmiyoruz.

Nereden nereye!

Bundan tam 5 yıl önce, 2010 yılının Nisan ayında, Altuğ Koca imzasıyla yayımladığımız haberde Yahoo'nun Foursquare'in 100 milyon dolar edip etmediğini tartıştığı konu ediliyordu. Bugünse neredeyse milyar dolarlık bir değerleme ile karşımıza çıkan Foursquare, potansiyel satın alıcı Yahoo karşısında da epey güçlü bir ele sahip.

Şu anda ortada resmi bir açıklama olmamasına rağmen, konuya yakın bazı kaynaklar anlaşmanın tamamlandığını ve 900 milyon dolarlık bir satın almanın gerçekleşeceği yönündeki dedikoduları onaylıyor. Yahoo'daki resmi basın sözcüleri, böyle bir satın alma duymadıklarına dair yalanlama yaparken durumun nasıl bir hal alacağını ise sanıyorum yakın gelecekte göreceğiz. Fakat New York merkezli girişim Foursquare'in son zamanlarda yaptığı atakların, satın alma öncesi değerini artırmaya ve yatırımcıyı etkilemeye yönelik stratejik hamleler olabileceği görüşündeyim.

Yorumlar (3)
  1. Volkan Volkan

    Foursquare için 900 milyon dolar tam anlamıyla komik bir rakam, Swarmla birlikte en az Snapchat kadar belkide daha değerli Google Facebook'un Snapchat için 7 milyar dolar teklif ettiğini düşündüğümüzde, Yahoo'nun bu rakama Foursquare'ı alması imkansız.

    1. foursquare batık, snapchat moda bi uyguluma. tabi bu snapchatin o kadar ettiği anlamına gelmez. adam adamların harcayamadıkları kadar milyar doları var biz çenemizi yoruyoruz.

  2. İsmail Kaplan İsmail Kaplan

    Webrazzi'de bu tür haberleri okudukça milyon dolarları basit, sıradan rakamlar gibi algılamaya başladım. :)