Foursquare 100 Milyon Dolar Eder mi? Yahoo da Bunu Merak Ediyor
Mobil

Foursquare 100 Milyon Dolar Eder mi? Yahoo da Bunu Merak Ediyor

Silicon Valley Insider'ın Foursquare ve Yahoo! ile yakın ilişkideki kaynaklara dayandırdığı habere göre Yahoo!, Foursquare'i yaklaşık 100 milyon dolarlık bir değerleme ile satın alıp-almamayı değerlendiriyormuş.

Web 2.0'ın başında ilk popüler olan servislerden olan Flickr'ı 2005'te 35 milyon dolara satın alan Yahoo!, bundan birkaç ay sonra Delicious'ı daha 300 bin üyesi varken satın almıştı. Bu satın almalarla ürün yelpazesini genişleten şirketin, 2006 ve 2007 yıllarında Facebook ile görüşmeler yaptığı ancak görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı biliniyor.

Günümüze dönecek olursak son yıllarda zor dönemler geçiren Yahoo!, Microsoft tarafından satın alınmak istendi. Bu teklifi reddeden Yahoo CEO'su Jerry Yang koltuğundan oldu. Onun yerine gelen Carol Bartz ise Microsoft ile 10 yıllık bir arama motoru anlaşması yaparak şirketin en değerli bölümünü Microsoft'a bıraktı.

Şimdilerde ise, Yahoo'nun yeniden eski konumuna gelebilmesini sağlamak için "yeni büyük şeyi" yakalama arayışı sürüyor. Foursquare bu anlamda Yahoo'nun ilacı olabilir mi? Daha 1 yıllık bir girişim olan ve şu anda 1 milyon üyesi dahi bulunmayan Foursquare için 100 milyon dolar, yüksek bir değerleme gibi görünüyor. Diğer taraftan büyük balıkları (Google, Facebook) kaçırma konusunda uzman olan Yahoo!, bu sefer riske girerek fiyatı yüksek olmasına rağmen satın almayı gerçekleştirebilir.

Yahoo! sözcülerinin şimdilik yorum yapmamayı tercih ettikleri konu hakkında gelişmeler önümüzdeki aylarda belli olacak. Sizce Foursquare 100 milyon dolar eder mi?

Yorumlar (6)
 1. Bundan 1 yıl önce Nokia N97 widget fikir yarışmasına foursquarenin fikri gibi bir fikir sunmuştum ama kazanamamıştım :)

 2. Koç Blog Koç Blog

  Bilmiyorum. Biraz değil baya fazla bir rakam. Hiç bu kadar edemezki bir girişim. Daha 1 yıllık ve tutup tutmayacağıda belli değil ve 100 milyon dolar veriliyor.

 3. Bence 100 değil ama $50 milyon eder (:

 4. Lokasyon paylaşımı sosyal medyada pek tutmadı bence ,bir facebook ,twitter ,youtube tarzı yayılmanın beşte biri kadar duyulmadı bile ,ayrıca facebook kendi lokasyon paylaşım servisini mutlaka kendisi hayata geçirecektir buda bu servisin popülerliğini yitirmesine sebep olacaktır diye düşünüyorum.100m etmesine hiç ihtimal vermiyorum ,bu servis üzerinde nası bi gelir modeli uygulanır o da bir sorun.

 5. Eray Oral Eray Oral

  Bu kadar para verilmez, benzer bir projeyi Yahoo 1 milyon dolara kendi bünyesinde de geliştirebilir. Ama bence bu şirketi almak veya benzer bir projeyi kendisi yapmak yerine dünya çapında bir fikir yarışması başlatsın, orjinal ve geleceği olan bir fikir bulup buna yatırım yapsın daha iyi.

 6. Asanusta Asanusta

  Foursquare 100 Milyon Dolar Eder mi? eder.... çünkü dünyada Şimdi de foursquare çılgınlığı yaşanmakta.Türkiye’de facebook, ardından Twitter akımından sonra akıllara şu soru geliyor: “Bir sonraki patlayacak olan uygulama ne olacak?” Amerika’ya baktığımızda bu sorunun cevabının lokasyon bazlı bir uygulama olan foursquare olacağı çok açık görünmekte. Iphone, Blackberry gibi akıllı telefon kullanım oranının da hızla artması bu tezi güçlendiriyor.Amerika’da önce Facebook popüler oldu. Ardından Twitter fenomeni ortalığı kasıp kavurdu. Şimdi de foursquare çılgınlığı yaşanmakta.