Türkiye'de markalar ve şöhretlerin Periscope ile canlı yayın deneyimleri

Türkiye'de markalar ve şöhretlerin Periscope ile canlı yayın deneyimleri

Periscope'un 26 Mart'ta yayınlanmasıyla birlikte uygulamayı ilk benimseyenler teknoloji meraklıları ve medya kanalları oldu. İlk günlerinde deyim yerindeyse patlama etkisi yapan uygulama, markalar için yeni bir PR kanalı olurken, şöhretlerin ve sanatçıların da katılımıyla Periscope'un daha geniş kitlelere ulaşması bekleniyor ve elbette Türkiye de bir istisna değil.

Periscope'un ilk günlerinden itibaren canlı yayın uygulamasını kullanmasıyla dikkat çeken ünlülerden ilki Cem Yılmaz olmuştu. Twitter'da en fazla sayıda takipçiye sahip ünlülerden biri olan Cem Yılmaz, Periscope'ta yeni film projesiyle ilgili görünmeyi tercih etti. Projenin yapım aşamasında ofis toplantılarından kısa kesitleri izleyicilerle paylaşan Cem Yılmaz, Periscope'ta 60 binden fazla takipçiye ulaştı.

cem ylmaz periscope 2Cem Yılmaz'ın yayınları 58 binden fazla beğeni aldı ancak kişisel fikrim Cem Yılmaz'ın Periscope yayınlarının yer yer "zorlama" göründüğü. Bunda elbette Periscope'un henüz keşif aşamasında olmasının önemli bir payı var ancak uygulamanın bugüne kadar belki sadece bir selfie ile sosyal ağlardan istediğini elde eden şöhretleri farklı düşünmeye itmesi gerekiyor. Periscope'un potansiyelini açığa çıkaran en iyi uygulamaların canlı yayınla tüketildiğinde anlamlı hale gelecek içerikler olduğu ortada.

Periscope yayınları 300 bin beğeniye yaklaşan Demet Akalın ise 16 binden fazla kullanıcı tarafından takip ediliyor. Akalın Periscope'ta Erol Köse, Mehmet Gezegen gibi isimlerle birlikte görünüyor, müzik dünyasına ilişkin açıklamalar yapıyor. Demet Akalın'ın Periscope'u ne derece benimsediğini bilmiyoruz ancak takipçileri onu canlı yayında görmekten memnun görünüyor.

RAM_Soner_Periscope_720x300

Tuba Ünsal, Oğuzhan Koç, Gökhan Türkmen, İrem Derici, Işın Karaca, Murat Dalkılıç, Ömür Gedik, Yonca Evcimik ve daha birçok ünlü Periscope ile günlük hayatlarından, kamera arkasından kesitleri takipçileriyle paylaşıyor ve canlı yayın bu şekilde yeni normal halini alıyor.

Günlük kullanımına ek olarak Periscope, lansmanlar için de bir kanal olarak kullanılıyor. Bunun ilk örneklerinden biri de Soner Sarıkabadayı'nın 13 Nisan'da yeni single'ı 'Unuttun mu Beni'nin lansmanını Periscope'tan yapması olmuştu. Evinden canlı yayınlayan Sarıkabadayı, bu yayını RAM İstanbul iletişim ajansıyla birlikte kurgulamıştı.

LMY+4

Periscope'un popülerliği canlı yayın formatının ilk olarak çağrıştırdıklarının dışındaki yayınları da platforma çekiyor. Bu konuda hızlı davranan TRT, popüler Milat dizisinin ilk bölümünü Periscope üzerinden canlı yayınlayarak dünyada bir ilke imza attığını iddia etmişti.

Markalar tarafında Pericope için biçilmiş kaftan denilebilecek bir uygulamayı hayata geçirenlerden biri ise Vodafone olmuştu.Vodafone FreeZone Liselerarası Müzik Yarışması’nın Ankara'da 4-5 Nisan tarihlerinde düzenlenen  ikinci şehir elemelerini Periscope'tan canlı yayınlamış ve binlerce gence ulaştığını söylemişti.

Daha önce yer verdiğimiz Skyscanner'ın Periscope ile İstanbul dahil 24 şehirde 24 saatte gerçekleşen dünya turu yayını ise seyahat ve turizm sektörünün öncü projelerinden biriydi.

Bunlarla birlikte Periscope'ta bağımsız binlerce yayıncı, gün içinde işe giderken, pizza yaparken, köpeğini uyuturken ya da siyaset konuşurken, 140 karaktere asla sığmayacak farklı deneyimi/düşünceyi izleyicilerle paylaşıyor. Uygulamanın Twitter'ın Ellen DeGeneres'in selfie'sine benzer bir zirve noktası henüz olmadı ancak bunun dünyanın her yerinden her an gelebilme potansiyeli var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.