Sinemaseverler için abonelik modelli özel sinema kulübü: Sinemia
Girişim

Sinemaseverler için abonelik modelli özel sinema kulübü: Sinemia

Sinemaseverlerin oldukça ilgisini çekebilecek bir girişim olan Sinemia, aylık 59 TL'den başlayan fiyatlarla bir ay içinde 30 kez sinemaya gitme şansı tanıyor. Platform, 2015 yılının Ocak ayında 'Özel Sinema Kulübü' sloganıyla yola çıkmış.

Geçtiğimiz Ekim ayında beta olarak sinemaseverlerle buluşmaya başlayan Sinemia, ekipten aldığımız bilgiye göre dört haneli üye ve beş haneli 'bekleyen listesi' rakamlarına ulaşmış durumda.

Rıfat Oğuz'un kurucusu olduğu Brandia Bilişim bünyesinde yer alan Sinemia şu an için davetiyeyle üyelik kabul ediyor. Sinemia üyesi olmak için Facebook ya da LinkedIn ile giriş yaparak davetiye talep edilebiliyor.

Sinemia ile her gün bir sinema filmini izleyebilirsiniz

Davetiyenizi aldıktan sonra Sinemia'ya üç farklı paketten birini seçerek üye olabiliyorsunuz. Sinemia ile aylık üyelikte 79, 3 aylık üyelikte 69 ve 6 aylık üyelikte de 59 TL'ye denk gelen aylık abonelik bedelini ödeyerek tüm Türkiye'de neredeyse tüm sinema salonlarında günde bir tane film izlemek mümkün.

Herhangi bir zaman, ya da salon (3D, IMAX gibi) ayrımı olmadan sinema keyfi yaşayabileceğiniz Sinemia'da yer alan salonları sinemia.com üzerinden inceleyebilirsiniz.

Sinemia ile sinemaya gitmek içinse üyelik işleminiz sona erdikten sonra adresinize gönderilen Sinemia kartınız -aslında bir banka kartı- ve platformun Android ile iOS için yayında olan mobil uygulaması yeterli. Yapmanız gereken tek şey sinema salonunda uygulama üzerinden 'check-in' olmak ve sonrasında sizden ödeme almak için bekleyen görevliye Sinemia kartınızı uzatmak.

sinemia-poster-2

Sinema salonları ya da yayıncılarla herhangi bir anlaşması bulunmayan Sinemia, tamamen sinema salonlarında çalışan bir ödeme altyapısı olarak konumlanıyor ve ödeme sistemleri teknolojileri için de ininal ile işbirliği ile MasterCard altyapısını kullanıyor.

En çok ilgi beyaz yakalılardan

Hedef kitlesine beyaz yakalıları ve üniversite öğrencilerini koyan girişim, şimdilik yalnızca abonelik bedeliyle gelir elde ediyor. Ancak Sinemia ekibiyle konuştuğumuzda girişimin ilerisi için daha farklı gelir modeli fikirlerine de geçiş yapmak istediğini öğrendik. Aldığımız bilgiye göre bu modeller arasında kampanya sunma ve benzeri pazarlama faaliyetleri için sinema salonlarıyla anlaşmalar yapmak ve sinemasever bir kullanıcı tabanına ulaşmak isteyen markalara özel projeler geliştirmek varmış.

Mobil uygulamaları vasıtasıyla üyelerinin kendilerine en yakın sinema salonlarını görebilmelerine de olanak tanıyan Sinemia, bir anlamda üyelerini sinemayla daha yakın olmaya ve onları salona çekmeye özendiriyor.  Sinemia bunun dışında bazı zamanlarda üyelerini özel gala ve çeşitli davetlere de davet ediyor.

Hatırlarsanız ülkemizde daha önce yeme-içme gibi alanlarda bu tip sadakat programları/özel kulüpler ortaya çıkmış, ancak uzun ömürlü olamamışlardı. Kurduğu iş ortaklıkları, yaklaşık 4 ayda kazandığı binin üzerinde üye ve yaptığı kurumsal satışlarla dikkat çeken girişimi izlemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (26)
 1. Ahmeta Ahmeta

  Türklerden böyle bir düşünce çıktıysa tebrikler, gelecek vaat eden bir uygulama.

  1. Mustafa Mustafa

   Ben de sevinmiştim Türkiye'de böyle sinema kulübü tarzında bir girişim yapıldığı için fakat zamanla aradıkları karlılığı yakalayamayınca üyelik iptalleri gerçekleşmeye başladı, hem de bedel iadesi yapılmadan.

   Sürekli birlikte sinemaya gittiğim arkadaşımın ve benim üyeliğim iptal edildi. İşin garip tarafı tüm seanslara beraber gidip sinemia kurallarını harfiyen uyguluyor olmamıza rağmen ikimize de farklı seanslar ile ilgili bahaneler üreterek üyeliklerimiz iptal edildi. 2'şer aylık ödemelerimiz boşa gitti.

   1. Sikayetvar da okudum. Cok iptal etmisler ve iade yok, copy-paste cevaplar... Uzucu bir durum..

 2. Ayda 4 kez ve üzeri giderseniz mantıklı yoksa biraz pahalı

 3. Ayda 4, 5 tane gidilecek film bulmak zor. Bu haliyle çok da uygun değil. 69 tl ye zaten 5 filme gidilebilir. Kim ayda 5 kez sinemaya sürekli olarak gidiyorki?

 4. Aynı gün bir kez kullanılabilmesi ve checkin işlemi belli ki kartı birden fazla kişi kullanamasın diye yapılmış(kartı arkadaşına verirsin ama telefonu vermezsin) fakat fake gps tarzında uygulamalarla bunu geçmek ve kötüye kullanmak mümkün.Yani kartın üzerinde resim yoksa veya ödeme yaparken başka kimlik sormazsa(ki sormaz)

 5. Ön ödemeli kredi kartı kullanıyorlar, öyle görünüyor. Bu da kullanıcıların ayda 4-5 adetten fazla sinemaya gitmeleri halinde şirketin zarar yazacağını gösteriyor. Ayda 69 TL verecek kullanıcıların bu kartı sömüreceğini göz önüne alırsak iş modelinin riskli bir model olduğunu söyleyebiliriz, işleri piyasa müşterileri karşısında zor..

 6. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Fikir-model çok işlevsel tebrikler.

  "Kullanım koşulları" içerisinde verilecek hizmet, fiyatlama, tahsilat, iade yok. Mevcut salonların sistemden çıkması halinde tazmin yok.

  Web sitesinin kullanımı üzerine odaklanmış bir kullanım koşulları listesi olduğu halde müşteriye verilecek hizmet ve bedeli hakkındaki koşullar ile geçerlik şekli, yükümlülükler olmak zorunda.

  Davetiye nedir ve neden davetiye sebebi yok.

  En önemlisi "Sinema salonları ya da yayıncılarla herhangi bir anlaşması bulunmayan Sinemia, tamamen sinema salonlarında çalışan bir ödeme altyapısı olarak konumlanıyor" konusu-açıklaması.... Yarın üye olan müşteri, sinemanın "kontur bitti yapı paydos" demesi halinde, mağduriyeti konusunda salon işletmeleri ile anlaşma yapmak suretiyle tüketici nezdinde riski hedge etmesi lazım. Yoksa sıkıntı olabilir..

  Ekleme içindir.

  Başarılar.

 7. Hasan Basri Cenk Hasan Basri Cenk

  Kanyon, istinye park, zorlu center artık çoğu sinema salonu 20TL'nin üzerinde olduğu varsayılırsa ayda 3 kez gidince kara geçiyorsun yani. Sinema seven biri için mantıklı olmuş, düşünce de güzel tebrikler

  1. Barış Barış

   Sinema salonlarının çoğu için biletinizi gişeden değil Migros, Macro Center veya İş Bankası anlaşmalarını kullanarak alırsanız 7-13 TL arasında bir maliyetle 3d filmler dahil alabiliyorsunuz. Hem gözlükler de ücretin içerisinde :)

   Son dönemlerde sinemia tarafından yapılan bedel iadesiz iptal durumlarını göz önünde bulundurduğunuzda ve bununla birlikte 6 / 12 aylık ödemeyi tek seferde yapıyor olduğunuzu da göz önünde bulundurunca oldukça riskli bir hale geliyor.

   500 lira civarında bir ödeme yapıp 12 aylık paket alırsanız ve hatalı kullanım kisvesi altında keyfi nedenlerle paketiniz ilk ay içerisinde iptal edilirse gişe fiyatlarından dahi daha fazla bir ödeme yapmış oluyorsunuz. Ve maalesef Sinemia üyelik sözleşmesi bu belirttiğim iptal durumlarının keyfi olarak yapılmasına oldukça müsait. Son dönemlerde sık hale gelen iptal işlemleri ve sosyal medyadaki kullanıcı yorumları da bunun bir göstergesi.

 8. Ahmet B. Ahmet B.

  Özellikle insanları sinemaya gitmeye teşvik edeceği için gayet olumlu bir proje bence. Bu tip girişimler yaygınlaşırsa hem ülkemizde sinema kültürü gelişir, hem de sinema sektörü için de yararlı olur diye düşünüyorum.

 9. Sabriye Dereli Sabriye Dereli

  Turkiye de sinema kulturunun gelistirilmesi hatta hayatimiza tamamen yerlestirilmesi acisindan buyuk katkida bulunabilecek bir uygulama.Ayrica zaten bir uyeliginiz oldugu icin sinema secenegi her zaman digerlerinden bir adim onde olacaktir.Basarili bir dusunce..

 10. Avantaji ilden ile değişiyor sanırım. Zira bizim burada sinema 7 lira ayda en az 10 sefer gitmeliyim ki bir anlamı olsun.

 11. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  moviepass.com un klonu. Bence Turkiyede uygulamakla iyi dusunmusler. Hesabi kitabi da iyi yaparlarsa tadindan yenmez.

 12. Sabriye Sabriye

  Turkiye de sinema kulturunun gelistirilmesi hatta hayatimiza tamamen yerlestirilmesi acisindan onemli bir uygulama.Zaten bir uyeliginiz oldugundan sinema fikri her zaman digerlerinden bir adim onde olacaktir.guzel fikir..

 13. Türkiye de daha önce yapılmamış inovasyon, tebrikler!

 14. Ülkemizde sinema kültürunü geliştirmek için harika bi fikir.Zaten gittikce artan fiyatlar düşünüldüğünde ayda 3 kere gidince kara geciyosun.Üyelik olduğunda filmleri takip etmek gerekcek böylece bi cok seyden haberdar oluncak sinema külturü de geliscek.Bizim ülkemizden de böyle güzel fikirlerin çıktığını görmek güzel.

 15. sinemia sahipleri , 1 haftadır davet bekliyorum. reddetmek yada kabul etmek bu kadar zor olmasa gerek ?

 16. bunu tiyatro ve konser icin de yapsalar keske .

 17. gerçek olan her gün sinema bileti vermiyorlar. nasıl mı? sisteme ödediğiniz fiyat sınırını aşmadıkça her gün bir bilet verilir ki bu da sisteme ödenen fiyat kadardır. yoksa üyelikten çıkartılırsınız. bunu söylemeniz daha iyi olur. en azından dürüstlük ... şöyle özetleyelim yumuşak bir söylemle sistemi hatalı kulanırsan bilet ücretini kartından çekilir diyor ama sistemde kartın olmadığı söylenir. pc den sisteme girişte kredi kartın sistemde kayıtlı olduğu ekran önizlemesi ile kanıtlasan bile hatalı kullandıklarını soyledikleri gun kartın sisteme kayıtlı değil derler ve üyeliğini iptal ederler.başta söylenildiği gibi aslında sistem ne kadar ödeme yaptıysan bilet fiyatlarını kıyaslayarak sana tolerans veriyor ve aştıysan bir şekilde hatalısın der ve üyelik iptal olur.o zaman buna ne gerek var gider sinemaya bilet fiyatını oder seyrederim veya bankaların veya bazı telefon firmaların turkcell - vadafone gibi kampayalarından yararlanılır. sahte firmalar la uğraşılmaz

 18. Bilirim Bilirim Bilirim Bilirim

  fraud yapmaya açık olan bankacılık uygulaması

  bilet almak için checkin yaptıgın lokasyondaki bilet bedeli kadar para anlık olarak karta yükleniyor. bu parayı istediğin POS da harcayarak yemek yersin..

 19. Savas arkadasımızın dediği gibi 9 aylık üyelik aldım ve her gün gidiyordum 20 gün sonra filan sistemi kandırmadan dolayı üyeliğimi iptal ettiler. Lakin kandırmaca yoktu. cevap vermiyorlar geri dönüş yapmıyorlar. Mailimi ve facebook hesabımı engellediler. Kandırmaca inanmayın sakın. Tüketici mahkemesine verdim.

  1. Mustafa Mustafa

   Yapmış olduğunuz tüketici mahkemesi şikayetinin bir sonucu varsa paylaşır mısınız?

 20. Murat Arslan Murat Arslan

  3 aylık üyelik aldım ve şuan 1.ayımdaym en az 30 defa bilet aldım ve hiçbir şekilde de iptal ve olumsuz bir durumla karşılaşmadım ayrıca ne zaman mail atsam en geç 1 saat içinde cevap verdiler.. .

 21. Sinemia senelik üye olmama rağmen girdiğim filmin ücretini talep eden ilginç firma.

 22. Kadir Oğuz Kadir Oğuz

  Sürekli bir şeyler değiştiriyorlar. IMAX, 4DX vs sınırsızdı, ayda 1 dediler, şimdi aradan 30 gün geçince oldu. İleri tarihli bilet deseniz haftada bir alabiliyorsunuz ve 1 hafta sonrası için, STAR WARS'a yer bulun bulabilirseniz 1 hafta önceden. Arkadaşınızı üye yaparsanız 1 ay kazanırsınız diyorlar; ancak doğrusu ARKADAŞINIZI KAZIKLARSANIZ olmalı; çünkü her gün bilmemne kampanyası adında yaklaşık yarı fiyata paket satılıyorken arkadaşınız standart fiyattan üye olmalı ki ay kazanın. Tabi bu durumda benim 1 ay kazanmamda sinemia her ay 2 katı kazanıyor... Bir de müşteriye güvenmeme durumları var, geçtiğimiz aylarda biletin fotoğrafını çekmeyi zorunlu kıldılar. Sonra altınörümcek ödülleri girdi araya hemen kaldırdılar, şimdi altınörümcek geçince hortladı yine uygulama. Sonuç olarak sinemada izlemeyeceğiniz filmleri de sinemada izlemek istiyorsanız avantajlı, onun dışında tavsiye etmem. Bir de kart numaranızı anında kaydediyorlar, onu hemen kaldırtın üye olduğunuz gibi yoksa siz üyeliğiniz bitti sanarken takır takır her ay para çekiyorlar. Bir de şu fotoğrafı çekmezseniz vs ya da sinema salonundan check in yapmazsanız paranızı vermeksizin üyelikleri iptal ediyorlar. Müşterisinin sinemaya gitmesini istemeyen ve her türlü zorluğu çıkaran bir sınırsız (günde 1 bilet, haftada 1 ileri tarih, 30 günde 1 IMAX) sinema uygulaması... Uygulamasında bazı seanslar da eksik bu arada. Üyeliğin bitmesini heyecanla bekliyorum. Kâra geçmek için de bol bol sinemaya gitmeye çalışıyorum