Canlı yayın rekabetinde son durum: Meerkat mi önde, Periscope mu?

Canlı yayın rekabetinde son durum: Meerkat mi önde, Periscope mu?

Şubat ayında hayatımıza giren Meerkat, gerek kısa sürede yakaladığı popülerlik gerekse 50 milyon dolara yaklaşan değerlemesiyle son dönemin en çok konuşulan internet girişimlerinden birisi olmuştu.

Özellikle Silikon Vadisi civarında şiddetli fırtınalar estiren Meerkat; hem Twitter üzerine kurulu olan üyelik mekanizması hem de Twitter'la benzerlik taşıyan vizyonuyla adından söz ettirirken Twitter da geç kalmadı ve hikayesi Gezi Eylemleri'ne dayanan Periscope'u Mart ayı sonunda tanıttı.

Bu kısa girişin ardından gelelim hepinizin merak ettiği konuya yani Meerkat ve Periscope kullanım rakamlarına.

meerkat-periscope-kiyaslama

Yazının sonunda bulabileceğiniz grafikte de detaylıca görebileceğiniz gibi yayına girdiği dönemde Meerkat'e ciddi bir fark atan Periscope'un bir süre sonra rakibiyle benzer bir arama hacmine sahip olduğunu görüyoruz. Twitter temelli olan bu iki ürünün Twitter'daki arama hacimlerine baktığımızda; örneğin 6 Nisan Pazartesi günü Meerkat'in 6 bin 292, Periscope'un da 11 bin 65 'birim paylaşım' aldığı göze çarpıyor. Gündem bazlı dalgalanmaları saymayacak olursak kaba bir hesapla Periscope'un Meerkat'ten 2 kat daha popüler olduğunu söyleyebiliriz.

Genel paylaşım yani popülerlik kıyaslaması haricinde canlı yayın sayısını ayırt etmek için site adreslerine göz attığımızdaysa son günlerde Periscope'un rakibine göre yüzde 20-30 civarında daha fazla canlı yayına ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Bir başka deyişle Periscope, Meerkat'e nazaran 2 kat daha fazla popüler, ama platformlar üzerinde gerçekleşen canlı yayın rakamlarındaki fark aynı seviyede değil.

meerkat-periscope-rakamları
Periscope ve Meerkat'in Twitter üzerinde paylaşım rakamları

Apple tarafından satın alınan Twitter ölçümleme girişimi Topsy'ye ait olan rakamlar, Periscope'un kısa sürede Meerkat'in önüne geçtiğini ancak Meerkat'in de adından söz ettirmeye devam ettiğini gösteriyor. Yani en azından şimdilik 'Periscope Meerkat'i süpürür' veya 'Periscope sonrası Meerkat'in esamesi okunmaz' gibi düşünceler gerçekten uzak duruyorlar.

Tüm bunların dışında Twitter'ı kullanım deneyiminin merkezine yerleştiren Meerkat için şu an daha niş ve internet alışkanlığı gelişmiş bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz. Tabii bu noktada Twitter'ın Periscope'u kuşkusuz markalar için çok daha çekici bir platform. Ülkemizde de Meerkat'e nazaran çok daha fazla popüler olan Periscope, şimdiden bazı markalar tarafından kullanılmaya başlandı bile. Canlı yayın rekabetiyle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, ancak şimdilik görünen o ki Meerkat hala iddiasını koruyor.

(Görsel kaynak: NYMag)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.