Meerkat, canlı yayın uygulamasıyla Twitter'ı kalbinden vuruyor

Meerkat, canlı yayın uygulamasıyla Twitter'ı kalbinden vuruyor

Dileyen herkesin etrafındaki gelişmeleri olduğu anda, olduğu yerden milyonlarca izleyiciye aktarabilmesinin mümkün hale gelmesi konusunda Twitter, genellikle kendisine pay çıkarır. Bunda haksız da sayılmaz, zira şirketin önerdiği gibi canlı yayın Twitter'ın yıllardır en iyi olduğu konulardan biri. Ancak ilginç bir şekilde Twitter, bu konuya iletişim kampanyaları dışında pek fazla eğilmedi. Twitter'da canlı yayın çoğunlukla yazı ve fotoğrafla sınırlı kaldı, videonun bu alandaki potansiyelineyse neredeyse dokunulmadı.

Yaklaşık bir hafta önce yayınlanan Meerkat, Twitter'daki bu boşluğa tam oturmasıyla dikkat çeken bir uygulama. TwitCam ya da Livestream gibi çok sayıda canlı yayın uygulamasının aksine türünün belki en basit örneği olan Meerkat, tek tıkla Twitter'da canlı yayın yapmanızı mümkün kılıyor. iPhone ve iPad için geliştirilen uygulamayla, cihazınızın kamerasından Twitter takipçilerinize ulaşıyorsunuz.

Twitter hesabınızla Meerkat'a giriş yaptığınızda uygulama ana ekranında, Schedule yani planla ya da Stream yani yayınla olmak üzere iki seçenek sizi karşılıyor. Eğer canlı yayınınızı hemen değil, 24 saatlik bir zaman dilimi içinde başlatmayı planlıyorsanız, ilk seçeneği izliyorsunuz. Stream'e dokunduğunuz anda Meerkat, verdiğiniz başlıkla birlikte canlı yayın linkini otomatikman Twitter hesabınızdan paylaşıyor.

Canlı yayına başladığınızda Meerkat kullanıcısı olan Twitter takipçilerinize de bildirim gidiyor. Canlı yayın sırasında takipçileriniz size geri dönüş yapabiliyor. İzleyiciler izledikleri bir canlı yayını kendi takipçileriyle paylaşabiliyor.

meerkat

Twitter'da takip ettiğiniz Meerkat kullanıcıları da uygulamanın Leaderboard yani liderler panosu bölümünde sıralanıyor. Meerkat her yayın için kullanıcılarına belirli bir puan vererek, kullanıcıları sıralıyor.

Meerkat sadece bir canlı yayın uygulaması, yani izleyicilerin dilediği zaman videoları kayıttan izleme seçeneği bulunmuyor. Buna karşın linkler Twitter'da kalmaya devam ediyor, bu da haliyle akıl karışıklığı yaratabiliyor. Uygulama içinde canlı yayın yapan diğer kullanıcıları ve izleyici sayılarını görmeniz de mümkün ancak bunun tam bir haber akışı olduğu söylenemez. Zira, Meerkat, sosyal ağ rolünü tamamen Twitter'a bırakıyor.

Uygulama, başta elbette Twitter'ın ilgisini çekecek nitelikte. Bununla birlikte dijital içerik üreticisi kişi ve kurumlar için oldukça pratik bir çözüm sunuyor ve çok daha geniş bir kullanıcı tabanına yayılabilir.

iOS için yayınlanan Meerkat'ı incelemek için linki takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.