Nokta Domains 2014'te 280 alan adı kiraladı

Nokta Domains 2014'te 280 alan adı kiraladı

Alan adı kiralama işine erken adım atarak dünyaya öncülük eden Nokta Domains, şimdiye kadar yapılan kiralama işlemleri hakkında bilgi paylaşarak geçtiğimiz günlerde bahsettiğimiz merakımızı gidermiş oldu.

Kasım 2011'de alanadı kiralamaya başlayan Nokta Domains'in bir yıl içinde 150’den fazla jenerik alan adı kiraladığını paylaşmıştık. Aldığımız güncel bilgilere göre bugüne kadar kiralanan yerli ve yabancı alan adı sayısı 500'e ulaşmış ve 2014 içinde kiralanan alan adı sayısı 280'i bulmuş.

Ortalama fiyat 100 dolar

2014'te ortalama aylık 100 dolar gibi bir fiyatla kiralama yapan Nokta Domains, yüzde 70 oranında .com uzantılı alan adı kiralamış. Kiralamaların yüzde 20'sini .co.uk uzantılı alanadları oluşturmuş ama ortalama kiralama fiyatı .com uzantılı alan adlarının 1/3'inde (40 dolar) kalmış. Kiralamaların yüzde 50'si İngilizce, yüzde 48'ini de Türkçe alan adı portföyü üzerinden yapılmış.  Nokta Domains Alan adi kiralama

Kiralamadan sonra satın alınanlar ve en popüler alan adları

Alan adı kiralaması yapan müşterilerine satın almada öncelik tanıyan Nokta Domains, isilanlari.com, tahsilat.com ve incir.com gibi jenerik alan adlarını satışla sonlandırmış. Kiralanan en popüler alan adları arasında da icerik.com, sunucu.com gibi jenerik isimlerin yanında iki kelimeli ve muhtemelen daha ucuz olan alan adları yer almış. Nokta Domains Alan adi kiralamaNokta Domains'in 2014'te internet pazarının da büyümesine paralel olarak kiralama alanında daha iyi bir performans gösterdiğini görebiliyoruz ve 2015'te de benzer bir performans göreceğimizi tahmin ediyorum. Diğer yandan Dolar rekorlar kırsa da Nokta Domains bunu müşterilerine yansıtmamaya çalışıyor ve alan adı kiralama işinde yeni kişilere ulaşmaya devam ediyor.

Alan adı kiralaydıysanız veya bu konuda bir paylaşmak istediğiniz bir şey varsa yorumlarınızı bekliyoruz. Şahsi kanaatim işini hazırlayan girişimcilerin alan adı kiralamaya küçük bir bütçe ayırarak daha iyi bir izlenim bırakacağı yönünde ama her zaman içeriğin kral olduğunu unutmamak gerekiyor. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.