Maliyetine satılık, anahtar teslim girişimler online pazar yerlerinde listeleniyor
E-Ticaret

Maliyetine satılık, anahtar teslim girişimler online pazar yerlerinde listeleniyor

"2012 yılında aktif hale getirdiğimiz ustaiste.com sitemizi, yeterli derecede zaman ayıramadığımız için satışa çıkarmış bulunmaktayız. Projeyle daha yakından ilgilenecek yeni sahibinin elinde ustaiste.com projesinin daha iyi yerlere geleceğini düşünmekteyiz."

Bu açıklama, online ilan sitelerinde görmeye aşina olduğumuz bir alan adı satışına ait değil. Yaklaşık üç yıl önce kurulan ve son dönemin gözde alanlarından hizmetler için online bir pazar yeri girişiminin son çıkış denemesi. Web sitesi, açık kaynak kodları, iOS ve Android uygulamaları, 0850 telefon numarası ve binden fazla kayıtlı ustasıyla baştan uca bir girişim.

gittigidiyor girisim ilani

Ali Alçelik Sakarya Teknokent'ten bir girişimci. 2012 yılında servisler için online pazar yeri girişimleri henüz bugün olduğu kadar  yaygınlaşmadan önce kendi geliştirdiği altyapı üzerine kurduğu ustaiste.com ile "bu alanda markalaşmak ve hizmet almak isteyen kişilerin aklına ilk gelen isim olmayı" amaçlıyordu. Geçen üç yılda ustaiste.com, binden fazla ustayla görüşerek kendi veri tabanını oluşturdu ancak site kara geçemedi. Gelirlerini ustalara pro üyelik paketleri satarak sağlayan ustaiste.com, girişimcinin yorumuna göre, "bilmediği bir sektörde proje geliştirmesi ve süreçleri iyi yönetememesi" nedenleriyle başarısız oldu.

Bir süredir yeni sahibini arayan site için son çareyi Gittigidiyor.com üzerinden ilan vermekte bulan Alçelik, girişimini 110 bin lira karşılığında satılığa çıkardı. Girişimci, bunun kar amacı gütmeyen, yazılım ve altyapı maliyetlerini karşılayan bir fiyat olduğunu söylüyor.

Ustaiste.com ile benzer bir kadere sahip olan Telefon Rehberi ise Sahibinden.com üzerinden potansiyel alıcılara ulaşmaya çalışan bir mobil uygulama. Bundan dört yıl önce yazılım geliştirici Yasin Kafadar ve Mehmet Altıparmak tarafından Android için geliştirilen uygulama, geliştiricilerinin vakit yetersizliği nedeniyle iki yıldır Google Play'de atıl bir şekilde bekliyor. Buna karşın uygulamanın hala günlük ortalama 150 kez indirildiğini söyleyen Yasin, Admob üzerinden 120 lira gelir getirdiğini de ekliyor.

sahibinden uygulama

Uygulamayı bugün 10 bin liradan satışa çıkaran ikili, uygulamanın Google Play ve Google aramalarında ilk sıralarda yer alıyor olmasının bu değerlemede etkili olduğunu söylüyor. Benzer bir uygulama geliştirmenin yazılım ve pazarlama maliyetleri düşünülünce, belirlenen fiyat makul görünüyor. Bu elbette uygulamayı ne için istediğinize de bağlı; kitle kaynaklı olarak geliştirilebilen rehberi, 118 benzeri bir servise pivot etmeyi planlayarak yola çıktıklarını söylüyor Yasin.

Girişimcilerin denedikleri yöntem, aslında dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyor. Hatta uygulama mağazalarında bir türlü görünür hale gelemeyen ve  "zombie uygulamalar" olarak anılan mobil uygulamalara özel Apptopia gibi özel pazar yerleri de bulunuyor. İkinci el uygulamalara özel bu pazar yerlerine ayda binlerce uygulama geliyor.

Yakın çevrenizde de muhtemelen karşılaştığınız anahtar teslim, maliyetine satışlar girişimciler ya da geliştiriciler için uçurumdan önceki son çıkışı da işaret edebiliyor. Bir girişimcinin bitirdiği nokta, diğerinin başlangıcı olabiliyor. Mobil uygulama ve girişimlerin sayısı arttıkça benzer ilanlarla daha sık karşılacağız gibi görünüyor.

Yorumlar (11)
 1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  ustaiste için üzüldüm. Ama adını bile duymadığınız o kadar çok hizmet pazaryeri var ki, inanamazsınız. Bi ara bende düşündüğüm için haftalarca araştırmştım bu konuyu.. Çok tutsaydı, Aslanoba Ehil.com'dan çıkarmıydı. Yani, yatırımcı çıkmak için girer ama yabancı ortak vs. girmeden 1-2 yılda çıkması kafamda soru işareti oldu.. Yani benzer bi girişim kurup Hasan Aslanoba'ya "Ehil beceremedi ama ben kesinlikle yaparım" deseniz bile 1 kuruş yatırım alamazsınız.

  Freelancerlar için pazaryeri kuran ama üyeler komisyon yada aidat ödemek istemeyince bırakan arkadaşım var. Acizane görüşüm, ekolay.net, armut.com. ehil.com, sahibinden.com gibi büyükler varken 100binliralık girişimler bence başarılı olamaz. Bu ortamda da yatırım bulamazsınız.

 2. Aslında sorun burada yazılımcıların veya tasarımcıların kendi yeteneklerine güvenerek işe girişmesiyle alakalı bence. Çok iyi bir yazılımcı olmanız o projede başarılı olabileceğiniz anlamına gelmiyor. bazen duyuyorum şöyle bir proje var, şöyle güzel tasarım yaparız böyle iyi site yaparız diye konuşuyorlar, soruyorum tedarikçiler ile görüştün mü, kargo anlaşmalarını yaptın mı, faturalarını ürünle berabermi göndereceksin yoksa tedarikçi ürün gönderecek irsaliye ile sen faturayı sonramı göndereceksin. Aval aval bakıyorlar suratıma. Burada kaçırdıkları nokta operasyonel süreçler, çok iyi bir site yapmış olabilirsin ama hayatın boyunca hiç bir tedarik-operasyon-kategori-lojistik vs deneyimin olmadıysa başarman biraz zor. Başaran yok mu elbet var ama illaki kod bilginin yanında bu süreçleri yönetebilecek bilgiye ya da birkaç kişiye ihtiyaçları var. Eğer bu yetenekleri de mevcut değilse emek ve zamanları boşa gidiyor paralarıyla beraber.

  Zira diğer tarafta yukarıdaki süreçleri yönetebilecek kişilerde doğru yazılımcıları bulamıyor. Düzgün çalışmayan sistemlerle işie girmeye çalışıyorlar. Kendileri çok iyi çalışıyor ama altyapıları kötü olduğu için başarısız oluyorlar.

  Sanırım bu kişileri buluşturacak bir platform lazım

 3. Volkan Küçük Volkan Küçük

  5 yıllık webrazzi okurundan çok temiz alfa romeo 159... Fotoğrafları ve detayları birazdan mail atacağım. (webrazziye bu yorumu yayınlamak yakışır)

 4. Kadir Kadir

  tüh ya keşke e-ticaret açsaydı da ona yatırım yapılsaydı. malum yatırımcılarımız eczane gibi olan eticaret sitelerine yatırım yapmayı seviyor.

 5. Tekin Tekin

  dizustufutbol.com'da yatırım bekleyen yapımlar arasında mesela, ama keşfedilmesi çok zor gibi. O da bir gün satılırsa bu şekilde baya üzülürüm.

 6. Aristo-Z Aristo-Z

  iflas durumundaki bir dükkanın satışı için algı operasyonu olmasın :)

 7. Western Western

  Site güzel, yazılım güzel... Fakat ben bir işe yatırım yapacağım zaman ne yazılımın güzelliğine bakarım ne de üye/ilan sayısına. Böyle bir sitede bakacağım ilk şey kaç kişi bu mecrayı kullanarak işini halletmiş (iyi veya kötü). Benim için site üzerinden tamamlanan 1 iş 10k üyeye, 1k ustaya bedeldir.

 8. Ruzzgar Ruzzgar

  Çoğu girişim son zamanlarda batıyor.. Girişimci olmak zor değil asıl zor olan girişimi kullanacak hedef kitleyi ikna edebilmek.. Siteniz güzel keşke tutsaydı.

 9. Mirza Mirza

  Tasarımı emsal sitelerden farklı ve kaliteli bir projeydi, böyle projelerin Türkiye'de tuttuğu kişi sayısı sanırım bir elin parmağını geçmiyor.Webrazzi de sıkça yatırım haberlerini duyduğumuz ünlü kişilerin bu sistemi uçurabileceğini düşünüyorum.

 10. Volkan Yeşildağ Volkan Yeşildağ

  ben bilinmeyen numaralar diye bir uygulama yaptım.bakalım tutacak mı?

 11. Sistem Otomotiv Sistem Otomotiv

  Yatırım yapılabilir ama biraz elden geçmesi gerekiyor diye düşünüyorum.