Tıklatma kaygısı olmadığı iddiasında yeni bir haber platformu: Nayn.Co
Girişim

Tıklatma kaygısı olmadığı iddiasında yeni bir haber platformu: Nayn.Co

"Süründüren medyaya inat!" sloganıyla yola koyulan Nayn.Co günümüz haber sitelerinin bazı trafik yaratma yöntemlerinden şikayetçi. Dolayısıyla bu sevimsiz trafik yaratma yöntemlerini kullanmama sözü veriyor. Webden ziyade mobil için daha mantıklı bulduğumuz girişime bir göz atalım.

2014 yılının Kasım ayında yayın hayatına başlayan Nayn.Co, geçtiğimiz ay içinde Android ve iOS platformlarına özel mobil uygulamalarını da yayınlamış. Böylelikle nayn.co'yu ister bilgisayarınız ya da mobil cihazınızdan ziyaret ederek isterseniz de platformun mobil uygulamalarını kullanarak kısa sürede ve kolayca gündemi takip edebilmeniz mümkün hale gelmiş.

Bu arada Nayn.Co geçmişte Cumhuriyet, Dipnot.tv, Vatan Gazetesi ve Milliyet.com.tr'de çalışan Cengizhan Çelik ve Furkan İslamoğlu'in ilk internet girişimi.

Haberler kısa, özenle seçilmiş ve kategori bağımsız

Cengizhan Çelik'in "gereksiz bilgilerle dolu olmayan ve abartılı habercilikten kaçınan" şeklinde tanımladığı habercilik anlayışıyla dikkat çeken Nayn.Co'da haberler en fazla 2-3 cümle uzunluğunda ve içeriğe göre arka plan rengi değişen bir yapıda okuyucuya sunuluyor. Tarih bazlı olarak haberleri filtreleyebildiğiniz Nayn.Co, aynı zamanda yön tuşlarıyla haberler içinde gezmenize de olanak tanıyor.

Bu arada Nayn.Co'da haberlerin kategorilerine dair herhangi bir ayrım bulunmuyor. Platformda haberlerin kategorisel ayrıma uğramamasının haricinde doyuruculuk olarak da zaman zaman eksik kaldığı söyleyenebilir.

WordPress altyapısıyla çalışan Nayn.Co'nun web üzerindeki arayüzünün ve sunduğu deneyimin biraz zorlayıcı olsa da basitlik ve okunabilirlik anlamında sınıfı geçtiğini belirtebiliriz. Platformun mobil uygulamalarındaysa haberleri dilerseniz liste dilerseniz de kart şeklinde okuyabiliyorsunuz.

naynco-poster

İsmine bakınca akıllara daha çok bir mizah sitesini getiren Nayn.Co, online habercilik pazarındaki büyük oyuncuların takındıkları ve aslında günü kurtararak rahatsız ve mutsuz okuyuculara sahip olmalarına sebep olan düşünce tarzlarının tam karşısında yer alıyor. Ki girişim bu yönüyle ilk olmadığı gibi son da olmayacak gibi duruyor.

Bakalım Nayn.Co ve benzeri haber platformları büyüyebilecekler mi, eğer büyürlerse nasıl gelir elde edecekler? Bu engebeli yolda Nayn.Co ve diğer bütün örneklere gönülden başarılar diliyorum. :)

Yorumlar (20)
 1. Tasarımcı Tasarımcı

  iyi güzel de şu siteyi keşke büyük ekranlarda da test etseydiniz, kanser etti.

 2. Metin Metin

  Mobilde gider de masaüstünde çok sade...

  Başarılar

 3. Hakan Bulut Hakan Bulut

  Ziyaretçi engelini aştıktan sonra oyun reklam stratejisi üzerinden rahatça para kazanabilir, ekmeksiz köfte yemek yerine, köfte/ekmek yemeyi tercih ederse hem stratejisini hemde gelirini korumuş olur diye düşünüyorum. Sizinde dediğiniz gibi ilk olmadığı gibi sonda olmayabilir, yaşaması uzun vadede kitle sağlayacaktır diye düşünüyorum..

 4. Murat Murat

  tıklama kaygısı güdün, tıklama olmazsa para da olmaz :)

 5. Fatih Fatih

  site:nayn.co olarak aratıp içeriklerinizin nasıl indexlendiğine hiç baktınız mı acaba ? haberleri görsel üzerine yazmak inanın sizin için aşırı zarar. bu şekilde arama motorlarında olmadan hiçbir yol alamazsınız. habercilik çizginiz aynen devam etsin ancak haberleri görsel üzerine yazmayın kaybedersiniz :)

  1. Ozgrozer Ozgrozer

   Güzel tespit :) Hadi haberleri resim şeklinde yayınladınız orasını anladık da insan en azından arama motorları için meta description bölümünü boş geçmez.

 6. Gencer Gencer

  Ne yazıkki site haberi kadar güzel olamamış diyeceğim. Mantık gayet güzel fakat uygulama fazla basit geliyor grid sistemi 3 lü olabilir di. Hİç scrool olmasın istemişler muhtemelen ama bu kez haberler banner havası veriyor insan otomatik olarak devamı var diye düşünüyor. UI açısından sınıfta kalmış ne yazık ki.Bu arada çok çok ağır çalışıyor sanırım natro kullanıyorlar :D

  Arayüz değişir basitliği büyütmek değil de kullanım olarak basitlik düşünülürse olur bu iş.

  Hayırlısı olsun

 7. Oh yine dolmuş yorumlar "bu olmamış" diyenlerle. Yahu metadır, büyük ekrandır giderilecek şeyler bunlar. Ortada insanlara düzgün haber ulaştırma gibi bir kaygısı olan bir haberci var. Bu girişimi değerli yapan o zaten. Tüm dünyayı (sadece internet de değil, tüm dünyayı) kendi kafanızın içindeki gibi düşünmeyin artık lütfen. Yok efendim metaymış, masaüstüymüş, gridmiş, yahu bunu yapan adamın internetle, internet girişimiyle işi yok zaten. Bu kaygısını internet ortamında gerçekleştirebileceğini düşünerek girişmiş bu taraflara. Zamanla da ilerleyecektir.

  İşleyişini eleştirsene, kaynak şöyle olmalı, içerik şöyle dağılmalı, kullanıcı şöyle yönlendirilmeli desene. Neden sadece senin dert edeceğin şeyleri sırf "bak ben biliyorum ve yapsam daha iyisini yapardım" demek için dillendiriyorsun? Çok ayıp.

  Biraz yapıcı olalım. Sevgiler.

 8. Fatih Fatih

  Görseller çok iyi :) facebook sayfası olarak açsaydı daha iyi ve etkileşimi daha yüksek olurdu...

 9. Kullanıcıya bu kadar zulm eden site görmedim...

 10. konuyu derinlemesine okumak için bir daha detaylı bi sayfaya yönlendirse daha iyi olur

 11. Dada D Dada D

  Site 1024px ekranda patlıyor. Haberlerin sağı solu yok

 12. Aristo-Z Aristo-Z

  model fikir süper olmuş

  sosyal medyada paylaşıma sevk edecek yapı zayıf, kullanıcı sayısı arttırılmalı ve yoruma izin verip altında kaç adet yorum olduğu belirtilmeli, haber sıralaması da yorum sayısı hesaba alınarak algoritmalanmalı

  haber sayısı yetersiz

  farklı modullerde obilde kullanıma ilişkin 10 farklı mentalite insanınşikayetleri sorunu ele alınıp "tılsım" içeren çözüm uygulanırsa yolu açık.

  önü açık, basit... başarılar, syg

 13. Ali Şakir (@fakevalidation) Ali Şakir (@fakevalidation)

  iş yapmaz, amatör lise bloklarından farkı yok. insanlar yarım saat sitede bekleyip, yuzu gözü kayan 2 tane resim göstermekle eğer mukemmel iş yapılıyor ise herkes mukemmel siteler yapar. bence fikir var ama ortaya çıkan iş sıfır.

  1. Cengizhan Cengizhan

   İnstagram galerisi yayınlayıp, Kim Kardashian'ın popsunu haber diye yapacağıma ''Amatör lise blogu'' yaparım Ali.. Ayrıca senin zihin dünyandan anladığım o ki; kitlesi sen olan bir yayıncılığa nayn diyoruz biz de.. Velhasıl kelam ortaya çıkan ''0'' olamaz çünkü bir emek var.

 14. Görkem Çetinci Görkem Çetinci

  Ben farklı ve başarılı buldum. Zamanla gelişecektir. Tebrik ederim. Ne yazık ki alışkanlıkları değiştirmek kolay değil. Allah yardımcınız olsun.

 15. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Görseller hiç fena değil haberler kısa ve öz ama sitenin yüklenmesi çok vakit alıyor. Bi de favicon koyun da favorilere eklediğimizde sırıtmasın. Tebrikler.

 16. Fatih Fatih

  iyi de haberler.com zaten bu konuda yeterince sade bir hale geldi. ahanda buraya yazıyorum bence bu proje kullanıcı tarafından naynnnnn denilecek bir proje :)

 17. Bu isimle ve bu konseptle hayatına devam etmesi zor görünüyor. Yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi mobil için uygun olabilir ama masa başı çalışanları için oldukça zor. Görsellerin üzerine yazı yazılarak verilen haberler siteye daha çok zararı olacak ilerleyen dönemlerde.

 18. Ali Cevat Ali Cevat

  Hepsi güzelde, bu isim kaç kişiye hitap eder. Kaç kişinin aklını tıkırdatır.

  Bunun yanında internet kullanıcıları sadelikten uzaklaştırıldı malesef.

  Bugün gayet sade ve içeriğe yönelik çok başarılı işler gün sonunda zararla kapatıyor.

  Bu millet neticeye 10 tık ile ulaşmadıkça rahat edemiyor.

  Onun için başta bende kızardım bu karmaşaya fakat şu an destekliyorum. Bu millet bundan anlıyor.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri