Tıklatma kaygısı olmadığı iddiasında yeni bir haber platformu: Nayn.Co

Tıklatma kaygısı olmadığı iddiasında yeni bir haber platformu: Nayn.Co

"Süründüren medyaya inat!" sloganıyla yola koyulan Nayn.Co günümüz haber sitelerinin bazı trafik yaratma yöntemlerinden şikayetçi. Dolayısıyla bu sevimsiz trafik yaratma yöntemlerini kullanmama sözü veriyor. Webden ziyade mobil için daha mantıklı bulduğumuz girişime bir göz atalım.

2014 yılının Kasım ayında yayın hayatına başlayan Nayn.Co, geçtiğimiz ay içinde Android ve iOS platformlarına özel mobil uygulamalarını da yayınlamış. Böylelikle nayn.co'yu ister bilgisayarınız ya da mobil cihazınızdan ziyaret ederek isterseniz de platformun mobil uygulamalarını kullanarak kısa sürede ve kolayca gündemi takip edebilmeniz mümkün hale gelmiş.

Bu arada Nayn.Co geçmişte Cumhuriyet, Dipnot.tv, Vatan Gazetesi ve Milliyet.com.tr'de çalışan Cengizhan Çelik ve Furkan İslamoğlu'in ilk internet girişimi.

Haberler kısa, özenle seçilmiş ve kategori bağımsız

Cengizhan Çelik'in "gereksiz bilgilerle dolu olmayan ve abartılı habercilikten kaçınan" şeklinde tanımladığı habercilik anlayışıyla dikkat çeken Nayn.Co'da haberler en fazla 2-3 cümle uzunluğunda ve içeriğe göre arka plan rengi değişen bir yapıda okuyucuya sunuluyor. Tarih bazlı olarak haberleri filtreleyebildiğiniz Nayn.Co, aynı zamanda yön tuşlarıyla haberler içinde gezmenize de olanak tanıyor.

Bu arada Nayn.Co'da haberlerin kategorilerine dair herhangi bir ayrım bulunmuyor. Platformda haberlerin kategorisel ayrıma uğramamasının haricinde doyuruculuk olarak da zaman zaman eksik kaldığı söyleyenebilir.

WordPress altyapısıyla çalışan Nayn.Co'nun web üzerindeki arayüzünün ve sunduğu deneyimin biraz zorlayıcı olsa da basitlik ve okunabilirlik anlamında sınıfı geçtiğini belirtebiliriz. Platformun mobil uygulamalarındaysa haberleri dilerseniz liste dilerseniz de kart şeklinde okuyabiliyorsunuz.

naynco-poster

İsmine bakınca akıllara daha çok bir mizah sitesini getiren Nayn.Co, online habercilik pazarındaki büyük oyuncuların takındıkları ve aslında günü kurtararak rahatsız ve mutsuz okuyuculara sahip olmalarına sebep olan düşünce tarzlarının tam karşısında yer alıyor. Ki girişim bu yönüyle ilk olmadığı gibi son da olmayacak gibi duruyor.

Bakalım Nayn.Co ve benzeri haber platformları büyüyebilecekler mi, eğer büyürlerse nasıl gelir elde edecekler? Bu engebeli yolda Nayn.Co ve diğer bütün örneklere gönülden başarılar diliyorum. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.