Türkçe jenerik alan adı kiralamak isteyenlere yepyeni bir adres: Websitesi.com

Türkçe jenerik alan adı kiralamak isteyenlere yepyeni bir adres: Websitesi.com

websitesi.com jenerik alan adi domainBir internet işi kurarken ilk baktığımız şeylerden biri alan adı olur. Jenerik alan adları konu olduğunda da çalacağımız bir kaç kapı vardır. Websitesi.com da Türkçe jenerik alan adı almak ve kiralamak isteyenler için yeni bir seçenek olarak kısa süre önce pazardaki yerini aldı.

Bundan 16-17 yıl önce ABD'de internetten para kazanmaya başlayan Murat Yıkılmaz, internetten kazandığını yine internete yatırarak alan adı pazarına yönelen bir isim. İlk zamanlar alan adlarının ilk sahiplerini ikna ederek satın almalar yapmaya başlamış. Jenerik alan adlarını aktif olarak kullanmayan firmalarla da iletişime geçerek 10 yıl boyunca 700'ün üzerinde alan adı satın almış.

3 Jenerik alan adı için yaklaşık 900 bin dolar

Ağırlıklı olarak Amerikalı firma ve şahıslardan satın almalar yapılmış ki şu 3 örnekten bahsetmek gerek; Fransız Atari firmasından 350 bin dolara satın alınan fungames.com, Amerikan Verio firmasından 365 bin dolara satın alınan best.com ve best.net ile 153 bin dolara satın alınan Tractors.com.

Yabancı jenerik alan adlarını Bestweb.com üzerinden satış ve kiralamaya açtıklarını söyleyen Murat Yıkılmaz, Hong Kong ve İstanbul'da kurulu firmalar üzerinden faaliyet gösteriyor. Websitesi.com, Türkçe jenerik alan adlarının vitrinini oluşturuyor.

websitesi.com jenerik alan adi domain

Murat Yıkılmaz, özellikle kiralama tarafında girişimcilerin harekete geçebileceği fiyatlar sunduklarını söylüyor.  Geçtiğimiz 15 yıl içinde sattıklarını alan adı sayısının 10'u geçmediğini, tüm alanadlarının kiralama ve satışa açık olmadığını da ekliyor.

Websitesi.com'da görebileceğiniz gibi şu anda oyun.com, emlak.com, gazete.com, vitrin.com, doktor.com, telefon.com, reklam.com gibi oldukça önemli alan adlarının yer aldığı 'premium' bir kategori bulunuyor.

Jenerik alan adı kiralama pazarı büyüyor

Bildiğiniz gibi NoktaDomains.com, elindeki jenerik alan adlarını 2012 yılında kiralamaya açmıştı ve 1 yıl içinde 150'den fazla jenerik alan adı kiralamıştı. Güncel rakamlardan haberimiz olmasa da Nokta Domains'in halen kiralama işinden gayet memnun bir şekilde sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Websitesi.com'un bu alanda yeni seçenekler sunarak alan adı pazarına hareket kazandırdığını düşünüyorum. Murat Yıkılmaz da ortada bir rekabet değil, büyüyen bir pazar gördüğünü söylüyor. Websitesi.com üzerinden kiralamaların olacağına eminim ama önemli bir satın alma olup olmayacağını merakla bekliyorum. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.