Panik yok! Facebook beğeni sayılarınız azıcık düşecek
Dijital

Panik yok! Facebook beğeni sayılarınız azıcık düşecek

facebook begeni sayilari dusmesiFacebook, dün yaptığı açıklamayla 12 Mart'tan itibaren Facebook Sayfaları'ndaki beğeni sayılarının azalabileceğini duyurdu. Bu değişiklik yeni ölçüm yönteminin bir yansıması olacak ama Facebook gerçekten sahte hesaplarla mücadele edecek gibi durmuyor.

Söz konusu blog yazısında 'aktif olmayan' (inactive) hesapların beğenilerinin silineceğini ifade ediliyor. Sayfa sahiplerinin endişeye kapılmaması için de 'küçük bir düşüş' olabileceğini belirtiliyor. Aylık aktif olmayan kullanıcılar gibi bir ayrım da yapılmıyor.

facebook begeni sayilarinin dusmesi

Facebook, 'hesaplar tekrar aktif olduğunda beğeni sayılarının da tekrar sayıma dahil edileceğini' ekliyor. Buraadn hareketle 'aktif olmayan' tanıtımının hem hesabını donduran hem de 1 ay boyunca hesabına giriş yapmayan kullanıcılar olduğu akla geliyor.

Zira Facebook, toplam kullanıcı sayısını açıklarken daima aylık aktif kullanıcılar üzerinden konuşuyor ve bunu önemsediğini gösteriyor. Facebook'un 31 Aralık 2014 itibariyle 1.39 milyar aylık aktif kullanıcısı olduğu düşünülürse 'küçük bir düşüş' yaşanabileceği de anlaşılmış oluyor.

Sahte hesaplarla ve troll'lerle mücadele

Facebook'ta 'kimin beğeni sayısı daha yüksek' devri kapanalı çok oldu. Halka arz olduktan sonra yatırımcılara sıkı raporlar vermesi gereken Facebook da etkileşim oranını önemsiyor. Ancak asıl yapılması gereken sahte hesaplarla mücadele bir kez daha pas geçilmiş gibi görünüyor.

Google+ için yapılan hayalet kasaba yorumları, Instagram'ın bir bahar temizliğiyle pasif ve sahte hesapları silmesi, Twitter CEO'sunun "Troll'lerle başedemiyoruz' açıklaması hep sahte hesap ve troll'lerin sosyal ağların kabusu olmasından kaynaklanıyor.

Facebook da bunlarla başetmenin zorluğunu biliyor (ki gerçekten zor) ve dozunda bir açıklamayla biraz da ortalığı toplarlamak istiyor. Yani sayfanızın beğeni sayısı düşebilir ama acemi fırsatçılara para kaptırmadıysanız panik yapmanıza gerek yok.

Bize payımıza düşen yine hayran etkileşimini artırmak için sunulan tavsiyeleri dikkate almak. Yanılıyor muyum?

Yorumlar (6)
 1. Tekin Durmazlar Tekin Durmazlar

  Baştan tüm sosyal ağlar kullanıcı sayımız yüksek olsun diye dağıttı üyelikleri sanal olarak yüksek rakamlara çıktılar şimdi de trolleri temizleyeceğiz diyorlar.

  Acaba bir araştırma var mı paylaşımların kaçını bu Troll denen hesaplar yapıyor günlük olarak?

 2. Hikmet Polat Hikmet Polat

  Facebook'un sahte hesaplar ile baş edebileceğini düşünmüyorum. Ayrıca sahte hesapları profesyonel olarak kullananlar var inanın gerçekmi sahtemi olduğunu ayırt etmek çok zor. Ayrıca facebook bir yolunu bulsa bile fake hesab açanlarda bir yolunu bulur gibime geliyor

 3. Osman Manav Osman Manav

  ben osman manav böyle ayıklanmaya ihtiyac var ver ve arkadaşlarım kilometrelerce öteden haberleşirken bazı saygısız kişiler bu tür hesaplarla çirkinleştirebiliyor BENCE OLUMLU TEŞEKÜRLER FACEBOOK ÇALIŞANLARI.

  1. Sinan Sinan

   -ne kadar zor olması gore aykılsan böyle olmaz

 4. Hopppppp Hopppppp

  Benim sayfam 20 bindi 16 bine düştü ve düşmeye devam ediyor

 5. Ensar Ensar

  Bu hile ile beğeni artıranlar yandı o zaman, kıytırıktan bir sayfa bile binlerce beğeni almış nasıl almışsa ama burası Türkiye yine bir yolunu bulurlar