Panik yok! Facebook beğeni sayılarınız azıcık düşecek

Panik yok! Facebook beğeni sayılarınız azıcık düşecek

facebook begeni sayilari dusmesiFacebook, dün yaptığı açıklamayla 12 Mart'tan itibaren Facebook Sayfaları'ndaki beğeni sayılarının azalabileceğini duyurdu. Bu değişiklik yeni ölçüm yönteminin bir yansıması olacak ama Facebook gerçekten sahte hesaplarla mücadele edecek gibi durmuyor.

Söz konusu blog yazısında 'aktif olmayan' (inactive) hesapların beğenilerinin silineceğini ifade ediliyor. Sayfa sahiplerinin endişeye kapılmaması için de 'küçük bir düşüş' olabileceğini belirtiliyor. Aylık aktif olmayan kullanıcılar gibi bir ayrım da yapılmıyor.

facebook begeni sayilarinin dusmesi

Facebook, 'hesaplar tekrar aktif olduğunda beğeni sayılarının da tekrar sayıma dahil edileceğini' ekliyor. Buraadn hareketle 'aktif olmayan' tanıtımının hem hesabını donduran hem de 1 ay boyunca hesabına giriş yapmayan kullanıcılar olduğu akla geliyor.

Zira Facebook, toplam kullanıcı sayısını açıklarken daima aylık aktif kullanıcılar üzerinden konuşuyor ve bunu önemsediğini gösteriyor. Facebook'un 31 Aralık 2014 itibariyle 1.39 milyar aylık aktif kullanıcısı olduğu düşünülürse 'küçük bir düşüş' yaşanabileceği de anlaşılmış oluyor.

Sahte hesaplarla ve troll'lerle mücadele

Facebook'ta 'kimin beğeni sayısı daha yüksek' devri kapanalı çok oldu. Halka arz olduktan sonra yatırımcılara sıkı raporlar vermesi gereken Facebook da etkileşim oranını önemsiyor. Ancak asıl yapılması gereken sahte hesaplarla mücadele bir kez daha pas geçilmiş gibi görünüyor.

Google+ için yapılan hayalet kasaba yorumları, Instagram'ın bir bahar temizliğiyle pasif ve sahte hesapları silmesi, Twitter CEO'sunun "Troll'lerle başedemiyoruz' açıklaması hep sahte hesap ve troll'lerin sosyal ağların kabusu olmasından kaynaklanıyor.

Facebook da bunlarla başetmenin zorluğunu biliyor (ki gerçekten zor) ve dozunda bir açıklamayla biraz da ortalığı toplarlamak istiyor. Yani sayfanızın beğeni sayısı düşebilir ama acemi fırsatçılara para kaptırmadıysanız panik yapmanıza gerek yok.

Bize payımıza düşen yine hayran etkileşimini artırmak için sunulan tavsiyeleri dikkate almak. Yanılıyor muyum?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.