Google+ sanal bir hayalet kasaba mı?
Analiz

Google+ sanal bir hayalet kasaba mı?

Google zaman içinde Google+'ı arama motoru etiketinin önüne geçirmeyi düşünüyor olabilir ama işlerin iyi gittiğini söylemek zor. Dünyanın en büyük sunucu merkezine sahip olan Google'ın sosyal ağında geçirilen ortalama süre azaldıkça eleştirilerin dozu artıyor.

Comscore'un son 3 aylık verilerine göre Google+'da geçirilen ortalama süre Kasım 2011'de 5,1 dakika iken Aralık 2011'de 4,8 dakika düşmüş. 2012 ise Google için daha talihsiz başlamış ve sosyal ağda geçirilen ortalama süre 3,3 dakikaya düşmüş.

Google, dev sosyal ağını tanıttığında bir hareketlenme olmuştu ancak bunun devamının geldiğini söylemek biraz zor. Ünlüler üzerinden yapılan pazarlama çalışmalarının ne kadar ilgi çektiği ise meçhul. Google+'ın Facebook'taki içeriklerin kopyalandığı yer olarak görülmesi eleştirilerin insaflı olanı. Wall Street Journal, Google+'ı sanal bir hayalet kasaba olarak adlandırıyor.

WSJ'nin Comscore kaynaklı verdiği görselde Facebook'ta kullanıcı başına sitede geçirilen ortalama aylık süre 405 dakika, Tumblr ve Pinterest'te 89 dakika, Twitter.com'da 21 dakika, Linkedin'de ise 17 dakika olarak veriliyor. Myspace bile kullanıcıların ayda ortalama 8 dakikasını alırken Google+ 3 dakika ile son sırayı alıyor.

Amir Efrati, Google'ın açıkladığı üye rakamlarının gerçeği gizlediğini söylüyor. Google, sosyal ağındaki aktif kullanıcı sayısı konusunda net bir açıklama yapmaktan kaçınıyor ve Efrati Google+'a gelen markaların kullanıcıların aktif olmamasından yakındıklarını söylüyor.

NYTimes Vic Gundotra'nın savunmalarına yer veriyor. Gundotra, Google+ ile sosyal aramayı devreye alarak reklam gösterimlerinde yüzde 10 daha verimli hale geldiklerini ve işlerin yolunda olduğunu söylüyor ancak bu ifadelerin eleştirilere cevap verdiğini söylemek pek kolay değil.

Gigaom'dan Mathew Ingram ise Google'ın Google+'ı hala bir kimlik sistemi olarak görmesini eleştiriyor. Hatırlayacağınız üzere Eric Schmidt gerçek adıyla kayıt olmayacak kullanıcıları Google+ girmemesini söylemişti.

Söylentileri gelen 3. taraf yorum sistemi Google+'a taze kan getirebilir. Google'ın sahip olduğu güç halen Google+'ın potansiyelini korumasına yetiyor. Ancak vazgeçilmesi oldukça zor olan bu yolda Google+'ın daha ne kadar eleştirilere fırsat vereceğini merak ediyorum. Kullanıcıların yanı işi yapan iki sosyal ağda aynı oranda aktif olmayacağı düşünülürse, halen Google'ın kendini konumlandırmada yanlış yaptığını düşünüyorum.

Yorumlar (12)
 1. Webbaharatı Webbaharatı

  Yanlış politikalardan mı yoksa ihtiyaç kalmamasından mı bilinmez ama Google+ tahmin ettiğim başarıyı gösteremiyor.

 2. Fırat Demirel, haftalik calisma programinizda plus elestirisi sabit bir yerde mi :) ozellikle sizden her hafta bekliyorum ve hic aksamiyor :)

  1. Goodlife Goodlife

   Bu Fırat Demirel ile alakalı bir durum değil. Şu anda en çok konuşulan, en çok haber yapılan konulardan birisi bu.

   1. Fırat Demirel Fırat Demirel

    Emre, takip ettiğin için teşekkürler ama öyle bir kaygım olmadı. Haftaya n'olur bilmiyorum. =)

    GoodLife söylediklerinde haklı. Google+'ı konuşuyoruz çünkü büyük bir önemi var. Büyük işlerin daha fazla konuşulması ve eleştiri çekmesi normal. Tıpkı büyük takımlar gibi...

 3. Mert Ak Mert Ak

  Bence google plus ağır ve emin adımlarla ilerliyor. Facebook gibi hatta daha iyi olacak bir süre sonra bence ama bu zaten çok hızlı olabilecek birşey değil, yavaş yavaş olabilir.

 4. Çağlar Orhan Çağlar Orhan

  En büyük hataları ve benim yoğun olarak kullandığım g+ hesabımı silmeme neden olan açıkları şuydu, çevrelerinize (circles) eklediğiniz kişilerle özel paylaştığınız her türlü içerik g+ genel araması içerisinden ulaşılabiliyordu.

  Ben içerisinde "Zonguldak" kelimesi geçen yorumları olan fotoğraflar paylaştım. Ama bunu sınırlı olarak sadece "ailem" adını verdiğim çevre(circle) ile paylaştım. Ama bir gün bir +1 gördüm. Kişiyi tanımıyordum. Kişiyi araştırınca Zonguldak'ta görünen haritasına ulaştım. Beni tanımadığı ve beni eklemediğine emin olunca aklıma kelime araması geldi. Logout oldum ve başka alakasız bir hesapla login oldum. G+ aramasında Zonguldak yazdığımda benim sınırlı paylaştığım içerik 30 küsürüncü sırada karşımdaydı. Tamamen gizlilik ihlali olarak görüyorum. Denemelerimde başka insanların sınırlı paylaşımlarına da ulaştım.

  Tamamen saçmalık. 10 dk içinde tüm hesabımı sildim. Fotoğrafları Picasa'ya aktardı, silmiyorlarmış.

  Yazık ettiler.

  1. ben denedim sadece kendime paylaştığım kısımları aramada bulamadım. tam tarif edermisin ya da senin paylaştıklarını görebilenlerde public paylaşmış olmasın.

 5. Uğur Özer Uğur Özer

  bence google'a giriş yaptığında aramaları etkilemezse bence herkez kullanmaya başlar aramalarda hangi siteyi ziyaret ediyorsan onu başa taşıyor buda bir eksi, zaten herşeyde öne geçicek diye bir unsur yok ben googlenin sadece, arama, analist ve reklam sitelerini kullanıyorum gerisini zaman zaman.

  1. Emrton Emrton

   Yorumların çoğunu okudum. Çoğu arkadaşa katılmıyorum. Google+ bir öneminin olmadığından bahsetmişler. Benim yaptığım incelemeler ve analizlere göre google+ sın SEO açısından diğer sosyal medya hesaplarına göre daha önde olduğunu görmekteyim.

 6. Bu sitede geçirilen dakikaları nasıl hesaplamışlar anlamadım. g+ içinde ayda bir video izlesen 3dk'yı geçer zaten. Hesap açıp hiç kullanmayanları da hesaba katıyorlar desem myspacede hesabı olup hiç girmeyen daha çok kişi vardır gibi geliyor. Google anasayfasındayken yanlışlıkla google+ sekmesine basıp hemen kaçanları da mı hesaba katıyorlar nedir.

 7. Mehmet Soydam Mehmet Soydam

  Ben Google'ın amacını çözemedim. Google+'yı devasa bir proje olarak ortaya koydular. Şirketin bütün sayfalarında Google+'ya yer verdiler. 2011'in en büyük ürünü dediler ama sosyal ağ olarak bana çok az doyum verdi. Sanırım bu sadece bana değil. Bir çok ürününü Google+'ya entegre ediyoruz dedi. Sadece Google+ kimliği ile giriş yetisi var başka ekstrası yok. Yavaş yavaş ilerliyor konusuna gelince Facebook'un 1 milyara ulaşması mı bekleniyor, yoksa Open Graph'ın bütün sitelere egemen olması mı bekleniyor? Bir ara Webrazzi'de yazıldığı gibi tam detaylı bir API da yayınlamadılar. Gereksiz ürün kapattılar. Mesela ben Buzz'un kapatılmasını değil Google+'ya ek olmasını isterdim. Friend Connect'in ise Facebook'la giriş yapa benzer bir şey olabilirdi. Bence bu projede çok fazla hata var. Ama çok kötü değil yine de.

 8. Emrah Tonlak Emrah Tonlak

  Benim yaptığım incelemeler ve analizlere göre google+ sın SEO açısından diğer sosyal medya hesaplarına göre daha önde olduğunu görmekteyim. Ki o kadar Google+ çalışmasının faydalarını görüyorken bu yorumları biraz ağır buldum. Gün geçtikçe gelişen sosyal bir ağ olma yolunda sürekli geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Güvenlik konusunda eksikleri yok diyemem.