Google kendi üçüncü taraf yorum sistemini geliştiriyor
Yenilikler

Google kendi üçüncü taraf yorum sistemini geliştiriyor

Yorumlar içerik siteleri için hayati önem taşıyor. Ziyaretçilerin siteyle ve kendi aralarında etkileşim oranını arttırmak, daha fazla içerik görüntülenmesini sağlamak, daha fazla trafik ve nihayetinde daha fazla reklam geliri için vazgeçilmez bir özellik. Fakat yorum konusundaki ciddi bir de sıkıntı var: Moderasyon ihtiyacı. Eğer biraz popüler bir içerik sitesi sahibiyseniz ve ziyaretçileriniz de sizin istediğiniz gibi aktif bir şekilde içeriğe yorum yapıyorlarsa bunları yönetmek çoğu zaman büyük bir iş yüküne neden oluyor.

Bu sorunu fark eden Facebook, site yöneticilerinin hayatını kolaylaştırmak için kendi yorum sistemini kullanıma açmıştı. Bu sayede hem kullanıcıların gerçek isimleri ile daha uygun yorumlar yaparak moderasyon ihtiyacının azalacağı veya ortadan kalacağı ön görülüyordu, hem de Facebook akıllı sistemi ilgisiz yorumları engellemeyi amaçlıyordu.

Facebook’un yorum sistemi siteler arasında giderek yaygınlaşırken yeni bir oyuncu bu alana girmeye karar verdi: Google.

The Next Web sitesinin Tech WD’de (Arapça - Türkçe tercümesi) yayınlanan haberi kaynak göstererek ve projede yer alan ama isimlerini açıklamadığı kendi kaynaklarına dayanarak duyurduğu habere göre Google aynı Facebook’un yorum sistemine benzer bir sistemi yakında duyuracak. Bu haber içerik siteleri için oldukça önemli çünkü artık yorum konusunda elde üçüncü taraf çözümlere ciddi bir alternatif daha gelmiş olacak.

Google’ın yorum sistemi henüz ortada olmadığı için ne gibi özelliklere sahip olacağını söylemek pek mümkün değil. Ama bunun arama devinin Google+’ı sosyal web’de biraz daha öne çıkartmak için bunu bir fırsat olarak gördüğü kesin.

Yorumlar (4)
 1. Webbaharatı Webbaharatı

  Bu haber güzel işte. dört gözle bekliyoruz. kendi ürünü olduğundan aramalara daha entegre olacağı kanatindeyim.

  1. Dekorasyon Dekorasyon

   Kesinlikle bende böyle düşünüyorum. Arama sonuçlarının daha verimli olabilmesi adına herşeyi gerçekleştiriyorlar.

 2. Mert Ak Mert Ak

  Benim gibi içerik sitesi sahipleri için çok iyi olabilir. Bu yorumları google indekslemelerinde çok dikkate alacağını sanıyorum ben de.

 3. Tunç Tunç

  Facebook yorumlarının yönetimi ve sayfada sunumu inanılmaz kötü, bu nedenle çok iyi olacağını düşünüyorum fakat tabii herkesin facebook hesabı açık olduğu halde google hesapları tam olarak olmayabiliyor veya açık olmayabiliyor