TV reklam harcamalarını 1 yılda 10 katına çıkaran internet devi kim?
Arama
Finans

TV reklam harcamalarını 1 yılda 10 katına çıkaran internet devi kim?

Geleneksel mecraların reklam pastasındaki payında ciddi bir düşüş olduğu malum. Ancak internet şirketlerinin bilinirlik ve yeni bir kitle bulmak için kullanıyor ve televizyonun, basılı medyadan daha şanslı olduğunu görülüyor. Bu konuda başı çeken isim de internet devi Google gibi görünüyor.

Kantar Media‘nın öngörülerine göre Google’ın ABD’de televizyon reklamlarına 70 milyon doalr civarında bir harcama yapmış. Üstelik Google 1 yıl önce sadece 6 milyon dolarlık TV reklam harcaması yapmış. 2008’de ise Google’ın TV’ye hiç çıkmadığı söyleniyor.

Google’ın bu çıkışını sadece TV reklamlarının yükselişi olarak açıklamak da doğru olmaz. Zira şimdiye kadar arama motoru ve online reklam devi olarak bildiğimiz Google, kendini bir sosyal ağ gibi yeniden konumlandırmaya çalışıyor ve tanıtıma  ihtiyaç duyuyor. Google’ın 2010’da reklam harcamasını 4 katına (213 milyon dolar) çıkarması da bunun en net göstergelerinden biri olarak göze çarpıyor.

Türkiye’de ‘Super Bowl Finali’ gibi TV reklam harcamalarını zirveye çıkaracak bir yayın yok denilebilir ama özellikle e-ticaret özelinde TV reklamlarının arttığınına şahidiz. Google’ın Türkiye’deki yeni rakibi Yandex Türkiye de televizyon reklamlarına başlamış durumda ve Google için yeni pazarlarda TV reklam harcamalarını artırması gerekebilir.

Bu yıl Türkiye Futbol Süper Ligi’nde devreye konulan ve Süper Final olarak anlandırılacağı açıklanan maçlarda belki internet sektöründen reklamlar görebiliriz. Ne dersiniz?

Yorumları GösterYorumlar Gizle (8)
 1. webbaharatı dedi ki:

  Bencede süper finallerde görebiliriz gibi. Özellikle Yandex reklam verecektir.

  Yandex, Google payını düşürmeye başlayınca etekleri tutuşur nasıl olsa Google’ın.

  1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Alışkanlıkları değiştirmek, alışkanlık yaratmaktan daha zordur. O yüzden Türkiye gibi Google’un %90 civarı kullanımı olan ülkelerde Yandex vb. arama motorlarının işi çok zor. Google kendini her zaman kendini yenileyen bir firma o yüzden eteklerinin tutuşması kısa ve orta vade de zor gibi 🙂

 2. tgr dedi ki:

  Tv reklami bir yerdede guc gosterisi olarak yapilmakta. Sirketin buyuklugunu gosterme acisindan etkisi oluyor.

 3. erman dedi ki:

  rekabet güzel şey tabi kazançlı olanlar tüketiciler oluyor herzaman

 4. Emrah ÇALIŞKAN dedi ki:

  Yandex adsense gibi bir reklam ağı yapsa ne süper olur…

Bir Yorum Yazın