Girişimciler pazarlama verilerini nasıl analiz edeceğini bilmiyor
Girişim

Girişimciler pazarlama verilerini nasıl analiz edeceğini bilmiyor

Webrazzi olarak internet pazarlama verilerini, farklı kategorilerde sık sık yayınlıyoruz. Yayınlanan bu verilerin özellikle girişimcilerin etkili olarak kullandığını düşünüyoruz. Küresel anlamda pazarlama verileri birçok farklı kaynakta da yer alıyor; kurumlar kendileri de verilerini de sürekli toplamaktalar.

Peki bu veriler internet girişimcilerine yetiyor mu? Son yapılan bir araştırmaya göre, girişimcilerin daha fazla pazarlama ve reklam verisine ihtiyacı var. Üstelik topladıkları verileri nasıl analiz edeceklerini de bilmiyorlar.

DataXu'nun 2012 Digital Marketing 2.0 Study başlıklı çalışmasına 350'den fazla girişimci katılmış. Araştırmaya göre, internet girişimcilerinin yüzde 75'i aldıkları verilerin iş modelini geliştirmeye farklı derecelerde yardımcı olduğunu söylüyor. Geriye kalan yüzde 25'lik girişimci verilerin yetersiz kaldığını iddia ediyor.

Araştırma, verilerin analizinin nasıl yapıldığı konusuna da açıklık getiriyor. Yüzde 58 internet girişimcisi ihtiyacı olan pazarlama verilerini, teknoloji yetersizliğinden dolayı analiz edemiyor.

Bu araştırmada da görüldüğü gibi girişimcilere pazar verilerinin ulaşması iş modellerinin başarısı konusunda da hayati önem taşıyor. Ancak bu noktada sağlanan verilerin doğru analiz edilmesini sağlayacak teknoloji ve modellerin de yaygınlaşması şart gibi görünüyor.

Yorumlar (4)
 1. Webbaharatı Webbaharatı

  Çok doğru bir nokta tespiti. Dediğiniz gibi analiz edecek teknolojinin de yaygınlaştırılması gerek.

  Belki saçma gelebilir ama raporları analiz yapan ilk insanlar da bu pastadan büyük pay alabilirler.

 2. Girişimcilik Girişimcilik

  Pazarlama verilerinin teknolojik olarak incelenmesi kısmını anlamadım, teknoloji ile nasıl bi analiz ve sonuç çıkartılıyor ayrıntılı bi makale vs. var mıdır ?

 3. Ahmet Kaya Ahmet Kaya

  Veri analizi(ne dayalı iş modeli) geliştirme sözkonusu olduğunda tr için teknolojik yetersizlikten ziyade yaratıcı düşünce ve veri-odaklı tasarım bilgisi daha ön planda esasında, bu konuda eksiklik olabilir.

  Teknoloji konusuna gelince; günümüzde çok basit workstationlar, ücretsiz veritabanı teknolojileri bile çok kısa süre öncesinin süper bilgisayarları ve pahalı yazılımları kadar güçlü.

 4. Hakka Hakka

  başarılarınızın devamını dilerım