Yalnızca deneyim kazanmak için geliştirilen Dairede Kal! oyunu, 600 bin kullanıcıya ulaştı
Mobil

Yalnızca deneyim kazanmak için geliştirilen Dairede Kal! oyunu, 600 bin kullanıcıya ulaştı

Milyar dolarlık hacimlere ulaşan mobil oyun sektörü aslından içerisinde hala birçok bilinmezi barındırıyor. Bilinmezden kastettiğimiz ise çok iyi hazırlanmış, kurgulanmış ve sunulmuş bazı oyunların beklenen ilgiyi görmemesi bunun yanında çok basitçe hazırlanmış ve yalnızca birkaç dinamikten oluşan oyunların milyonlara oyuncuya sadece günler içerisinde ulaşabilmesi.

Yukarıda söylediğimiz ikinci kategorideki oyunların son örneği ise Dairede Kal!. Yerli girişimci Fırat Özer tarafından yayınlanan oyun, yaklaşık 1 ay içerisinde 600 bin kullanıcı tarafından Google Play üzerinden indirilmiş. Oyun ise her yönüyle oldukça sade ve basit.

Daire'nin içerisinden çıkmaya çalışan topun dairenin içerisinde kalmasını sağlıyorsunuz ve bunun için yaptığınız her vuruştan puan kazanıyorsunuz.

dairede-kal

Google Play içerisinde “Ücretsiz ve Popüler Uygulamalar” listesinde Candy Crush'ı geçerek ikinci sıraya kadar yükselen oyun oldukça ilgi çekmiş. Fırat Özer ise İşletme bölümü son sınıf öğrencisi. Merak ederek üzerine eğildiği mobil uygulamalar ve oyunlar sürecinde bu orijinalinden düzenleyerek düzenleyerek yayınlamış, daha önce herhangi bir tecrübesinin olmadığınıda bizlere belirtti. Bu açıdan baktığımızda Özer'in yakaladığı bu başarı ilgi ve odaklanma ile genç girişimcilerin neleri başarabileceğini bizlere gösteriyor.

Yorumlar (25)
 1. Feyyaz Ustaer Feyyaz Ustaer

  Her saniye reklam göstermese iyiymiş.

  1. Hakan Hakan

   Güzel kardeşim reklamsızı var :) Keyifli oyunlar

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rexyazilim.dairedekal

 2. Uygulama Codecanyon'da satılan bir oyun scriptidir aslında. Biraz cesaret biraz da çalışma ile buralara gelmiş arkadaşlar tebrik etmek gerekir.

  http://codecanyon.net/item/circle-pong-admob-leaderboards-share/10145379?WT.oss_phrase=&WT.oss_rank=59&WT.z_author=gikdew&WT.trending=trending&WT.ac=search_thumb

  1. Fatih Fatih

   valla çok güzel yakalamışsın resmen aynısını kopyalamış oyunun :))

   1. Ahmet Hakan Ahmet Hakan

    Kopya demek doğru değil. Oyunu sadece Türkçeye çevirmiş. Bu yapımcının bütün oyunları codecanyon da aynı yapımcıya ait. Kısacası sizde 20 dolar verirseniz böyle olabilirsiniz.

 3. Mehmet Mehmet

  @Ufuk çok güzel yakalamışsın :)

 4. Gursel Sayat Gursel Sayat

  Çok uğraşmış arkadaş, genç yazılımcılar neleri başarıyor insan hayret ediyor :)

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.madtriangle.circlepong

  1. Gerek Yok Gerek Yok

   Yazılımcılıkla girişimciliği karıştırmayın webrazzi yazılımcı diyerek yanlış yapmış olabilir ama arkadaşta girişimcilik var saygı duymalısınız yazılımcıların kazanamadıklarını girişimcierin kazanması kadar doğal birşey yok

 5. Kürşat Kürşat

  Helal olsun bir de sıfırdan başlayıp geliştirmiş falan denmiş. Adam sadece dil dosyasını değiştirmiş :)

 6. Mehmet Mehmet

  Arkadaşlar sağolsunlar oyunun orjinalini filan bulmuşlar da bir zahmet candy crush vb lerini geçip ciddi bir download sayısına ulaşmasını da değerlendirselermiş iyi olurmuş. Ben kopya olayını temize çıkarmaya filan çalışmıyorum. Acaba aynı script neden başka yerde bu kadar başarılı olamadı irdelesek de ders çıkarsak. Ha bi de saldırmasak. Sonuçta facebook bile zuckerberg in kendi fikri değildi. Sürekli yanlış şeye mi odaklanıyoruz acaba?

  1. Ismail Ismail

   Webrazzi de yer almasının sebebi ve yazı içeriği uygun değil. "kodu tamamen yazmadan da bazı fırsatları görerek girişimci olunabiliniyor" şeklinde haber yapılsa daha iyi olurdu. Uygulamayı yayına alan arkadaşa sözüm yok ama yazı düzeltilmeli. Candy Crush olayına gelince, ASO'dan yazarın da, sizin de haberi yok anlaşılan. Türkiye Play Store listesinde Candy Crush'u geçmiş durumda. Diğer ülkelerin kategori listelerinde bile yer almıyor bu uygulama. Buradan anlayacağınız, uygulama isminin ve kullanılan açıklama içeriğinin ülke dil bazlı kullanılması çok önemli olduğudur.

   Bunu uygulamayı yayınlayan kişinin bilmeden ya da bilerek çok iyi yaptığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Tabi sadece Türkçe olarak başarıya ulaşmış. Yaklaşık aynı kodla yazılmış 20'den fazla uygulama var. Çoğunluğu başarılı olmamış. Bunun üzerine haber yapılması ve yorumlanması daha mantıklı olurdu. Ortada yazılımsal başarı yok, fırsatları iyi değerlendireren bir girişimci olarak başarı var... (haberde bu ayrıntı maalesef bulunmuyor...)

  2. Yorumu tekrar okuyun hocam , ben arkadaşlar kopyacı kolpacı demedim yalnızca girişimcilik ruhuna dokunmak istedim. Kolay değildir bu tarz durumlarda ilerleyebilmek. Diğer arkadaşın da dediği gibi yazılımcılıkla girişimcilik farklıdır. Arkadaşları tebrik etmek gerekiyor. Başarılar diliyorum

 7. Abdullah Abdullah

  İyi yakalamışsın kardeşim. Bildiğin clone bu ya. Sadece adı farklı. Webrazzi'de artık makaleye bi ayar çeker herhalde.Bir şeyi oluşturmak için üretmek,esinlenmek tamamda klonlamak nedir :-)

 8. Fırat Özer Fırat Özer

  Selamlar, sanırım konuya bir açıklık getirmem gerekiyor. Clone veya copy bir içerik olmadığını ve herkesin bunu alabileceğini söyleyeyim.

  Bu işte iyi olanlara çok basit gelebilir. İyi olduğumu zaten düşünmüyorum. Başarıma ortak olmak yerine köstek olmayı tercih edenlere sözüm.

  Kod bilgisi hiç olmayan ve apk oluşturabilmek için gece gündüz uğraşan biriyim. Herhangi bir okul geçmişim yok bu konularda. Burada önemli olan oyunu buralara kadar getirebilmek. Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum. Bu benim kendimle ilgili problemim. Buyrun siz de yapın aynısını kimse tutmuyor :)

  Linkini yapıştırdığınız İspanyol bile kötü yorum yapanlardan fazla değer veriyor bana ve yardım ediyor. Bence bu Türklerin neden ilerleyemediğinin kanıtıdır. Destekleriniz için teşekkür ederim.

  Sağlıcakla kalın.

 9. Erdal Erdal

  Herkes clone diyerek adamı topa tutmuş. Ancak oyun, ilgili sitede public bir şekilde satışta. İsteyen herkes alır ve düzenleyerek markete ekleyebilir. Yasak veya yanlış bunun neresinde? Kaldı ki oyunu satan adam bile oyunun profil sayfasında arkadaştan bahsetmiş. Google Store dediğiniz yer hali hazırda zilyon tane duplicate oyunun olduğu bir yer değil mi?

  Yukarıda yazdıklarıma ek olarak, 1 ayda 500K+ gibi bir sayıya ulaşılmış. Yorum yapan arkadaşların kaç tanesi 10K sınırını 1 haftada aşabildi? Bence burda oyun için yapılan pazarlama stratejisi yani nerelerde, nasıl tanıtımını yaptığı konuşulmalıydı.

  Dip Not: İlgili kişiyi, daha önce ne görmüşlüğüm ne duymuşluğum vardır. Şimdiden avukatı mısın diyerek yorum yapan arkadaşlara biraz daha objektif bakabilmeyi öneriyorum.

 10. Memocan Memocan

  Arkadaşı tebrik etmek lazım, eğer dediğiniz sayılar doğruysa ki ben hiç playstore'a güvenmeyen birisiyim. Onca emek veren insanlardan öne çıkmış hatta Türkiye'nin önde gelen sitesinde yazısı yayımlanmış. Bence Türkiye'de birçok şey oluyor birçok girişimci var ama sizin editorluk bazında nerelerde olduğunuz çok meşhul.

 11. Can Cinar Can Cinar

  Neden kopya diyip duruyorsunuz anlamis degilim.

  Yukarida cok guzel bir yorum var, takdir edilmesi gereken populeritede Candy Crush'i gecmis olmasi.

  Eger bu kadar kolaysa neden o script'i alip duzenleyerek bu basariya ulasmadiniz?

  Arkadasimizi tebrik ediyorum.

 12. Canberk Canberk

  Azıcık egolarınızdan arınırsanız başarı sizi de bulabilir. Adam burada hiç aklının ucundan geçmeyecek kadar yol katetmiş, nasıl daha iyi yönlendireceğinizi ve takdir edeceğinizi tartışmak yerine, 'yok şöyle yok böyle' diye -kusura bakmayın ama- zırvalıyorsunuz. Tebrik ediyorum arkadaşı ve kendini geliştirme çabası için de takdir ediyorum.

 13. Ahmet Ahmet

  Başarılarının devamını dilerim :)

 14. M.sami Kuzey M.sami Kuzey

  Fikir değil, başarıyla hayata geçirmek önemli. Bu fikri ilk önce ben düşündüm diyebilecek kimse de yok. Neredeyse bütün başarılı fikirler daha önce var olanlardan ilham alıyor. Durum böyleyken yok kopyaladı, yok bir dil değiştirdi falan. Öyle kolaysa hadi herhangi bir şeyi kopyalayın da yakalayın bu başarıyı. Ama webrazzi' nin haberi eksik yansıtmasını iyi yakalamış @ufuk

 15. Ahmet Bey Ahmet Bey

  Fırat Özer , bu mesajı okuyorsan cevaplaman diğer kişiler içinde ilham kaynağı olabilir. Nasıl bu sayıya ulaştın? Reklam bütçesi ayırdınmı? Biraz bahseder misin?

  Girişimciliğini tebrik ederim. Umarım daha güzel şeyler olur.

  Teşekkürler,

  1. Popüler vinecılara ve bir sürü kitlesi olan facebook sayfalarında reklam yaptırdı.

 16. Lugrugzo Lugrugzo

  Çok komik bir milletiz yahu.

  Neyse acemi girşimciye başarılar dileyelim. Yakın zamanda apk compile etmesini öğrenebilmesi dileğ....

 17. Uğur Keser Uğur Keser

  telefon kırdıracak oyun

 18. yorumlarda arkadaşın bu başarıyla nasıl ulaştığı merak edilmiş. arkadaş bunu kendisi açıklamış. linkteki konuda yazıyor http://www.r10.net/android-amp-ios-uygulama-gelistirme/1483317-5-farkli-ulke-secenegi-ile-android-uygulamalariniz-ust-siralara-ciksin.html