Yeni girişimcinin maaşı ne kadar olmalı? [Anket]
Girişim

Yeni girişimcinin maaşı ne kadar olmalı? [Anket]

Dollar growth chartPeter Thiel, 2008 yılında CEO maaşıyla girişimlerin başarısı arasında bir ters orantı olduğunu söylemişti. Maaş aralığının da 100-125 bin dolar olabileceğini. Bu konuyu ele alan başka bir yazıyı Twitter'da biraz tartıştık ve Webrazzi üzerinden ortak aklın gücüne başvurmamız gerektiğini düşündüm.

Sizlerden cevap almadan önce bir kaç detayı belirtmeme izin verin. Peter Thiel'ın tavsiyesindeki maaşın yıllık brüt olduğunu ve ABD standartlarında olduğunu kabul edelim. Tartıştığımız yazıda söz konusu rakam 60-150 bin dolar arasında gösterilirken, ön protokole (term sheet) 225 bin dolar yazdırmak gibi seçenekler de var.

Ama bunlar hep ABD standartları. Biz Türkiye ve İstanbul için bir ortalama belirlemeye çalışalım.

Bu noktada 'CEO' ve maaş deyince akla gelen 'yıllık 1 dolar maaş alan CEO'lar' listesini unutalım. 2013'te Mark Zuckerberg'in maaşını 1 dolara düşürmesi veya Twitter CEO'sunun ayda 14 bin dolar maaş alması da örnek alabileceğimiz bir durum değil. Bu konudaki yasal boşlukları ve vergi tartışmalarına da takılmayalım. Yılda 80 milyon dolar kazananlar da bizi ilgilendirmiyor.

Şu soruya cevap arayalım;

Öğrenciyken veya çalışırken, elindeki imkanlarla bir girişime imza atan kurucular, tohum yatırıma kavuştuğunda ne kadar düzenli maaş almalı?

Şahsen yüksek maaş beklentisinin girişimcilik hayalleriyle çok uyuşmadığını ama bir yandan da düzenli maaş beklentisinin girişimcinin stres altında olmaması için gerekli olduğuna inanıyorum. İstisnalar dışında sizlerin de benzer şekilde düşündüğünü ve oyunuzu 'işinize geldiği gibi' vermeyeceğinizi inanıyorum. ;)

Güncelleme: Anket sonuçları için tıklayın.

Görsel kaynak: istockphoto/andreypopov

Yorumlar (32)
 1. 4-5 bin uygun bir rakam. Gecim sikintisina girip, isine olan konsantrasyonunu da kaybetmemeli.

 2. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

  Tohum yatırımı alınmasıyla 3-5bin arası, kara geçildiğinde ise 5-10bin arası maaş yeterli olmalı bence.

 3. Serkan Bolat Serkan Bolat

  Bence girişimcinin asıl hak ettiği maaş bir kenara not edilmeli ama ilk 1-2 sene boyunca sadece makul bir hayat sürerek girişimine odaklanabilecek kadarını nakit almalı. Sektöre, girişimciye göre değişir, mesela 8-25 bin TL arası bir rakam belirlenir, hakkı vardır ama 2-4 bin TL gibi bir rakam alır, işin büyüklüğü izin verdiğinde geri kalanını topluca alabilir. Böylelikle CEO, CTO, ... değişikliği gerektiğinde, dışarıdan profesyonel alındığında veya kurucular arası yeni görev dağılımı yapıldığında hak yönetimi ve bütçeleme kolaylaşabilir.

 4. Yatırımcılar net 2500-3000 üzerine sıcak bakmadıkları için mecburen bu aralıklarda kalıyor maaşlar

 5. Aristo-Z Aristo-Z

  Öğrenciyken 1000 TL, çalışırken sıfır..

  Mühim olan da, çalışırken girişimde bulunanların yatırım bulması...

  Kaldı ki hemen hepsi "işi bırak" baskısıyla ücret olarak ve kısa dönem hedefli düşük miktarlara yönlendirilmeye çalışıldığından kaliteli projeler gün yüzüne çıkamamakta.

  Dolayısıyla özetle;

  Çalışan girişimcinin işten çıkmasına gerek kalmadan ve sabit kadro yaratılarak bu kısım masrafların varsa "melek" tarafından temin edilmesi gerekir.

  Aslanoba için araştırma yapıyor hissiyatı yaratıyorsanız da, kurduğunuz soru demografik denklemi hatalı... Neyse... alıştık..

 6. Doruk Doruk

  Anket sonucu 2000-3000 aralığında çıkmazsa epey şaşırırım. Tabii Fırat Demirel insaflı davranmış:) ama sanki 1000-2000 de koyulmalıydı onlardaki oy oranı ne olurdu çok merak ediyorum.

 7. Girişimci hali hazırda iyi maaşlı bir işi olan, ailesine bakan biriyse ve kurduğu başarılı girişime kendini adayıp eski maaşından daha az alacaksa ne anladım ben o girişimden? Mevcut işini bırakma ama girişimle de ilgilen diyorsanız o çok daha zor bişey..

 8. Fatih Fatih

  3000 TL minimum olmalı. 4000 TL fena sayılmaz, 5000 TL ideal bir rakam İstanbul şartlarına göre. 3000 TL altı malesef çok kafa rahat bir şekilde çalışamaz girişimci. 5000 TL üstünüde yatırımcı kabul etmez sanırım.

 9. 3000tl alan girişimci istanbul'da evinin kirasını öder işe gidip gelebilecek kadar akbilini de doldurursa ne ala ! tabii bunları yazarken şirketin yemek kartı verdiğini düşünüyorum. yoksa diğer geçim masraflarını da düşünecek olursak bu girişimcinin bir corner shop girişimcisi olduğunu düşünürüm

 10. Öncelikle girişimcinin maaşını belirleme konusunu yatırımcıya bağlamak çok doğru değil, patron girişimci, kendisi belirler. Belirlediği bedel şirketin değerini etkileyeceği için keyfine göre belirlemesi mantıklı.

  Tabi bu belirlenen bedelin girişimcinin psikolojisini ele vereceğini ve yatırımcının takip ettiği noktalarda yansıtacağı durumu hesaba katmayı unutmamak gerekir.

  1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   Mesela 250 Bin TL yatırım almış bir girişimci, kara geçmeden bu parayı maaşlara ve reklam çok kolay harcayabilir. Bu durumda, "kendime 10bin lira yazdım" deyip 1 yılda 120bin TL çekmesi doğru olmaz herhalde. Yatırımcı bu noktada müdahale etmez mi?

  2. Mahir Sayılır Mahir Sayılır

   Bende aynı cevabı yazacaktım arkadaşa.Eğer yatırımcının kontrolü altında olmazsa adam kendise istediği kadar maaş yazar ve sermayeyi kısa bir sürede bitirim batabilir.Olan yatırımcının parasına olur.Bu yüzden kontrolde olmalı...

   1. 250bin TL alan bir girisimci kendine 120bin TL maas yazmayi dusunuyorsa, zaten gecmis olsun. O sirketin basarili olma sansinin olmadigini dusunuyorum.

    Bence ideal maas, melek yatirim sonrasi 0-4000TL, VC yatirimi sonrasi 3000-8000TL civari olmali

   2. Kendine maaş olarak 10Bin TL yazacak bir girişimciye kimse 250Bin TL yatırım yapmaz :)

 11. Anket şıkları arasında gördüğümde de çok şaşırmama rağmen, yorumları okuduğumda razı olunan rakamlar beni daha çok şaşırttı doğrusu. Bugün kurumsal bir şirkette çalışan bir birey için riske girmenin kesinlikle bir bedeli olması gerekiyor. Hayallerin peşinde mevcut hayat standardından vazgeçmek hiç kolay değil, geleceği net olarak görmediğiniz sürece hamle yapmak manasız bir noktaya geliyor. İlk 3 seçeneğin kurumsal kariyeri olan kişiler için kesinlikle opsiyon dışı olması gerektiğini düşünüyorum. 4. seçeneğin ise alt limiti epey düşükten başlamış kanaatindeyim.

  Sevgiler.

  1. Doruk Doruk

   Girişimciyi girişkenden farklı kılan tam olarak aldığı risk. Hayat standardından hayalleri için vazgeçemiyorsa zaten yatırım yapmaya değer bir girişimci adayı olmadığı anlamına geliyor.

   250bin tl yatırım almış 3 ortaklı bir girişime ortak başına 5000TL maaş yazılsa 17 ayda parayı sıfırlıyorsun. O zaman sen yatırımı şirkete değil kendine arıyorsun. Daha doğrusu senin risk almaya değer görmediğin bir işi babanın oğlu olmayan yatırımcı gelip finanse etsin istiyorsun. İlginç.

   Kaç yıldır hala birçok arkadaşın girişimlere "proje" olarak bakmasına çok üzülüyorum. Bu iş, bildiğin ticaret ve bir sen akıllı dünyanın geri kalanı aptal değil.

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    Mrb,

    1000 adet başarılı olacağına inanılan, tamamen yenilikçi ve çözümcü, ihtiyaç gideren girişimin sadeve 2 veya 3 adedi başarılı oluyor. Başarının koşulları bir önceki cümlede saydığım koşullardan ibaret değil.

    İlaveten doğru zaman-doğru lokasyon-network-olumlu rastlantılar.Asgari saydığım bu koşullar kimsenin kontrolünde olmadığı halde, başarı üzerindeki etkinliği %90...

    Dolayısıyla da 1000 adet başarılı olacağına inanılan, tamamen yenilikçi ve çözümcü, ihtiyaç gideren girişimin sadeve 2 veya 3 adedi başarılı olması ihitimali-sonucu çıkıyor.

    producthunt,betalist, 500startups, ycombnator esas alınsa bile, veya bırakın buradaki VC portföyleri, bırakın onu hızlandırıcı portföylerindekileri alın değerlendirin, sırlayın. Veya kolaya kaçın serkan ünsal istatistiğini yapmıştı geçen sene...

    Ama geçim sıkıntısı veparametrelere hakimiyetin max.%10 ile sınırlı olması girişimcinin risk olarak bakması, yatırımcının da yatırım oarak bakması gerekiyor. Üstelik şu "yurtdışına göre değerlendirmeyelim" lafzını da ben anlamıyorum. Yurtdışındakilerinin kuyruğu mu var!?

    syg.

  2. Murat Murat

   Kesinlikle sana katılıyorum. Türkiye'de çok saçma bir algı var. Sanki girişimci sadece üniversiteyi yeni bitirmiş, bekar, ailesiyle yaşayan genç bireyler olabilir. Yıllardır sektörde çalışan, ailesi olan, çok iyi maaş aldığı halde kredileri zor ödeyebilen ama artık deneyim ve tecrübelerini kendi işine aktarmayı planlayan ve aslında başarılı bir girişim için daha fazla şansı olan kişiler girişimci olamaz mı?

   1. Mert Meriç Mert Meriç

    Olamaz. Girişim kısıtlı imkanla başlayan bir şey, olmayan imkan ya da borç ile değil. Bu insan projeyi/işi işlerliğini ispatlayana kadar kendi ve yakın çevre borcu ile bir yere geliyor. Günde onlarca yatırım haberi yapılan fon zengini Amerika'da bile fikir aşamasında/prototip yok/pazarda bu iş ispatlanmamış durumunda yatırım alan yılda bir kaç tane.. Onlar da önceki girişim ve yatırımcıları sayesinde buluyor. Dolayısıyla bu beklenti bir hayal. Herkes birileri gelsin, para versin, ben hiç riske girmeyim (girdiği risk mevcut işinden ayrılmak, buna risk diyorsan zaten çalıştığın kuruma elin kolun bağlı demek ki, pek de değerli bir çalışan da değilsin) başkasının parasıyla girişimcilik oynayayım derdinde...

 12. Ilginç Ilginç

  Yatırımın büyüklüğüne, girişimcinin yeteneklerine, şirkete katkısına ve katlandığı fırsat maliyetine göre çok değişebilir.

  2-5 ölçeği bana biraz dar geldi diyebilirim.

  Kimi girişimci kira + 1000 TL ile motive olurken, piyasada 10-15bin alabilen bir girişimci 5bin ile gayet demotive olabilir.

 13. en az 2000 en fazla 500 bin 2000 in altında çalışamaz :(

 14. Yahu risk alamayan girişimci olmasın diye hali hazırda aldığı maastan düşük maaş alacaksa zaten girişimci olmasin. Risk aldıktan sonra tohum yatırıma ne gerek var. Piyasadaki kalbur ustu çalışan maaş skalasını girisimciye vermek ne kadar mantıklı? Tamam tutup tüm yatırımı maaş olarak almasın ama min 5000 den başlamalı maaşlar.

  1. Girisimci risk alip elini tasin altina koymuyorsa eger, bilemiyorum yatirimci o kisiye ne gozle bakiyordur. Girisimci kendi inandigi baslattigi is icin risk almali ve once kendisi yatirim yapmali(en azindan vaktini yatirmali). Bence piyasada 12 bin lira maas alan birisi kendi girisiminde 4-5 bin lira almayi kabul etmeli. Sonucta yatirimcida parayi agactan toplamadi, o da emek sarf edilmis kazanilmis bir para. Girisimcinin risk almadigi hic bir girisimin basarili olabilecegine ben inanmiyorum. Firma batincada CV sine referans olarak yazip en az bir onceki isindeki maasla yine is bulabilecektir. Oyle yok bedava baskasinin parasiyla girisim yapmak. Ya da yapabiliyorsaniz yapin tabi ne ala, yatirimcin bayagi optimist olmali...

 15. Lifecoentries Lifecoentries

  Anket çok saçma, her koşulda olduğu gibi bu durumda göreceli. 5000 ya da 3000 diyerek standart oluşturulamaz

 16. Mert Meriç Mert Meriç

  herkes ne güzel yazmış. sanki yatırımcı diyor ki gel abi bırak işini, sana daha fazla maaş verecem, al bu da şirkete para, bunu büyüt bana para kazandır. sen de düşünüyorsun işimden ayrılayım bunu mu yapayım diye... Şaka mısınız yahu... Girişimci iş belli bir seviyeye gelene kadar kendi yatırım yapar, bir kısım eş-dost-akraba yatırımı alır, o sırada kısıtlı imkanları en iyi değerlendirebilmek için bir çok şeyden feragat eder. Kendisini sıkıntıya sokmayacak şekilde kendine para ayırır. Bu kesinlikle çalıştığı zamanki maaşından daha az bir seviyedir. Aç, sürekli bütçesini düşünür halde olmaz ama çalıştığı zamanki rahatlık da olmaz. Şirkete zarar vermeden maaş alabileceği zaman ise piyasa seviyesinde maaş alır, zaten işler otursa kar payı, şirket olanakları, hisse devri bir çok kazancı olacak zamanında kendi yaptığı yatırımı sayesinde... İŞ tutmaz ise de belirli bir stop-loss ile bırakıp başka bir model/iş peşinde koşacaktır...

  Yatırımcı senin maaşını ödeyip, senden daha küçük bir hisse ve büyük risk ile niye bu işe girişsin... Faize koysa (dolardan bahsetmiyorum bile) zaten senin maaşını çektiğin halinden çok daha fazla kazanacaktır.

 17. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

  Bence asıl soru girişimcinin maaşı olmalı mı? Steve Jobs örneği en güzeli bu konuda. Maaşın 1 dolar olmalı, yıllık kar'dan hissesi oranında pay almalı. Maaşlı girişimci mi olur arkadaş?

  1. Fatih Yılmaz Fatih Yılmaz

   size göre, Kara 20 ay sonra geçeceği öngörülen bir projenin girişimcisi parkta yatıp, ot yer herhalde..

  2. Ahmet Ahmet

   Aileden miras kaldıysa, zenginsen, paran çoksa maaşın olmaz. E be kardeşim girişiminle uğraşırken neyle geçineceksin? Biraz mantık, biraz insaf...

 18. Faruk Faruk

  Girişimcinin yapacağı iş ve sorumluluğu ölçüsünde maaş belirlenmeli. Her iş ünvanının ve yetki derecesinin piyasada bir maaş aralığı elbette vardır. O standartlarda olmalı diye düşünüyorum. Kişiye veya işe göre maaş değişmemeli. Sonuçta girişimci, projenin belli bir yüzdesine sahip olsa da maaş alma sebebi mesai harcamasıdır. Kendisi çalışmayıp o işler için birisini işe alsa ne kadar ödemeliydi sorusu ile maaş belirlenebilir diye düşünüyorum. Zaten maaş dışında projede hissesi mevcut.

 19. Anlaşılan "Yatırımcı" kelimesini çok fazla büyüten arkadaşlar var. Öncelikle 2 bin TL maaşa razı olarak agresif tarzda yazanların iş hayatında biraz kavrulup pişmesi gerektiği kanaatindeyim.

  Açıkçası birisi gelip benim fikrime yatırım yaptı diye onun kölesi olmuşçasına boyunduruk altında emek harcamak ve bunun için kurumsal kariyerden vazgeçmek ya da ara vermek finansal olarak doğru bir durum değil.

  Yukarıda bir arkadaşın yazdığı gibi, sen çalışmaya devam ederken senin yerine çalışabilecek kişiye ödeyeceğin maaşa odaklanırsan ve muhtemelen 2-3 bin TL'ye finanse edebiliyorsan çok daha yüksek rakamlar alabildiğin kariyerinden vazgeçmene zaten gerek yok, bunu kendini sefil duruma düşürmeden de finanse edebilirsin ve kimseyi gereksiz yere başarıya ortak etmemiş olursun.

  Bence bir konuyu netleştirmekte fayda var, fikir mi önemlidir yoksa "yatırımcı" mı? Yatırımcının fikire ihtiyacı yoksa buyursun sadece parayla dilediği işi kursun ve büyütsün. Eminim bazı yorumlara finansörler dahi tebessüm etmiştir.

 20. muhhaa diyorum sadece. 2bin 3bine eyvallah diyen girişimci gençler, girişimleri tuttuğu zaman da 5bin e razıysa, hiç kasmasınlar o zaman normal bir işe girsinler, yazılımcıysanız zaten maaşlar o kadar, üstelik risk yok, arta kalan zamanlarda kendi projeniz için çalışırsınız, ufak tefek paralarla "melek yatırıcıyım ben" diye gezen adamların da kaprisini çekmezsiniz.

  kendinizi geliştirin, diğer çalışanlardan farklı olun, para gelecek :)

 21. Adamlar saka amacli yapip is yetistiremiyolar. Biz de para kazanma amacli yapip reklamlara para basip satis yaptirtamayalim:)