Her üç girişimciden biri ayda 5 bin TL'den fazla maaş istiyor
Analiz

Her üç girişimciden biri ayda 5 bin TL'den fazla maaş istiyor

girisimciGeçen hafta 'Girişimcinin maaşı ne kadar olmalı?' gibi tartışmalı bir soruya cevap aradık. Sorunun kendisi çelişkiler barındırabileceği için farklı yorumlar geldi. Sonucu açıklamadan önce bu konuda bir kaç açıklama yapmak istiyorum.

Evet, girişimcinin maaşı olmaz. Zaten işin sahibidir. Yani aldığı para zaten kendi parasıdır. Cepten fazla yerse batar, dişini biraz sıkarsa yaşama şansı artar. Her anlaşmanın kendine özel olduğunu da, maaşı az isteyip şirkete masraf yükleyebileceğini de biliyorum. Dolayısıyla sorumuzun asıl amacını 'girişimcilerin hayatını idame ettirmek için ne kadar paraya razı olacağı' ekseninde yeniden tanımlarsam doğru olacak.

Eğer gerçekten girişiminizi büyütmek adına 'maaşınızdan' kesmiyorsanız zaten işiniz zor demektir. Kurumsal hayatta kalarak rahatınıza bakabilirsiniz (bkz: matematiksel bir açıklama). Evernote'un kurucusu Phil Libin de sürekli bunu söylüyor diyor zaten; girişimci olup rahatınızı bozmayın.

Herkes girişimci olmak zorunda değil. Küçük fedakarlıklarla büyük hayaller kurmak da gerçekçi olmuyor. Sözü fazla uzatmadan sonuçlara geçelim.

Yüzde 94'ü Türkiye'den olmak üzere 2024 oy kullanıldı

Katılımcıların yüzde 36,6'sı 5000+ üzerinde bir beklentisi olduğunu söylemiş. 3-4TL ve 4-5 bin TL arasında bir tutara geçinirim ve girişimime odaklanırım diyenlerin oranı yüzde 23 seviyesinde. '2-3 bin TL de bana yeter, gerisini girişimime harcarım' diyenlerin oranıysa yüzde 17'ye yakın.

Son ve kısa bir hesap yaparsak; ayda 5 bin TL isteyen 3 ortak, 1,5 yıl için 270 bin lira yatırımı sadece kendisine istemiş oluyor. Girişimin masrafı elbetteetkileyici bir unsur ama 0 desek bile bugünkü şartlarda bu girişimcilerin yatırımcı bulmasının ne kadar kolay olduğuna varın siz karar verin.

Dipnot: Türkiye'de net asgari ücret 949 TL (2015). Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.308 TL, yoksulluk sınırı 4.259 TL (Şubat 2015)

Girisimci Arastirmasi

Görsel kaynak: Shutterstock

Yorumlar (75)
 1. Erken aşamada ve halen belli bir gelir seviyesini yakalayamamış yatırımlarla ayakta kalan veya yana yana yatırımcı arayan girişimciler için inanılmaz derecede mantıksız. Şöyle bir düşününce 5 bin lira da çok bir meblağ değil ama girişimini belli bir noktaya getirene kadar 300-500 liraya bile razı olmayacaksa bir kişi, boşuna uğraşmayıp zaten çöpe atsın işini. Aynı şey.

  Bu sene birkaç kez tanık olduk zaten bu duruma.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Mevzu Girişimcinin 300-500 liraya razı olması değil. Eğer ailenin yanında değilsen, yeme-içme, barınma vb. hayatını devam ettirmen için gerekli harcamalarını karşılayacak birileri yoksa, sadece yeme-içme, barınma, elektrik, su vb. olmazsa olmaz giderlerin için para kaynağına ihtiyacın var. Bunun için ya bir yerde çalışman ya da para kazanacağın bir işi yapman lazım.

   Bir yerde çalışırken yada kendi işini yaparken hayalinde ki projeye vakit bulabiliyorsan ne mutlu, fakat bu zor bir süreç tüm gün çalışıp, akşam eve geldiğinde eğer dinlenmeye vakit kalıp artan zamanı projene verebilirsen eh işte biraz yol alırsın. Fakat bunu pratikte gerçekleştirmek çok zor.

   Örneğin kendi adıma konuşayım, kendi işimi yapıyorum yani hem patron hem çalışanım. Para kazanmak için işimi yapmam gerekiyor, sadece bir hafta bile projeme ağırlık vereyim dersen işler kalıyor, işler kalınca para kazanman zorlaşıyor, ikilemde kalıyorsun. Tam zamanlı olarak projeme devam etsem belki 2-3 ayda bitirebileceğim bir iş, fakat günde birkaç saat vereyim dersen yılları bulabiliyor.

   Aslında ülkemizde ciddi bir beyin gücü var. Güzel işler yapacak insan çok, ama girişimcilerimizin hayatlarını devam ettirecek arkasında duran aile bireylerine yada bunun dışında ciddi kaynaklara ihtiyacı var.

   Girişimci hayatını devam ettirmekle, projesini devam ettirmek arasında ikilenme kaldığı sürece güzel projelerin çıkması azalıyor...

   1. Doğru diyorsunuz.

    Ben size genel olarak bu ücreti arzulayan kardeşlerimin mentalitesini açıklayayım fakat önce 23 yaşında oldugumu ve aile geçindirdiğimi üstelik bunu boktan bir tekstil atölyesinı çalıştırarak yaptıgımı da belirteyim.

    Bir yatırımcı gelip, bu maaşı arzulayan arkadaşlara 250.000 $ yatırım yapıyor diyelim. Girişimin aylık brüt gideri maaşlar hariç 5-10.000$ aralığında olsun. Türk Lirası da olabilir. Bir yılda 120.000$ eder. Arzulanan maaşı da ekleyince yatırım erir gider. Üstelik girişimin o yıl içinde net olarak toplam yatırımın %20-30 oranında kazanması da günümüz oynak şartlarına göre biraz zor oldugundan bence girişimci kendini fazla rahat hissetmesin.

    Çünkü girişimin sahibi ona yatırım yapan dış kapının mandalı yatırımcı değil, girişimcinin kendisi. Dolayısıyla ben kendi adıma girişimim net bir karlılık seviyesine ulaşana dek 3-5 senelik bir zaman dilimi boyunca fazlaca kazanmayı değil kiramı ve faturalarımı ödemeyi bu vesileyle kafamı rahata erdirerek girişimime odaklanmayı tercih ederim. Ediyorum da.

 2. 270bin tl'ye vergiler vs. de eklenmesi gerek. 350-400 civarında bir şey olur.

 3. Semih Tekten Semih Tekten

  Muhtemelen Türkiye'de girişimciliği ciddi ciddi düşünen kitlenin çoğunluğu Webrazzi'yi takip ediyordur. Örneklemimizin evreni doğru temsil ettiğini varsayarak, girişimciliği Türkiye'de hiç anlamamış olduğumuzu kanıtlıyor bu rakamlar. Maalesef çok acı.

 4. Ahmet Alan Ahmet Alan

  Ne güzel bir istatistik vermişsiniz Türkiye'de yoksulluk sınırı 4.259 TL yani bir girişimci 700 TL daha fazla para almak isteyince sıkıntılar baş gösteriyor, gerçekten çok ilginç. Haklısınız yüksek maaşlar şirketi zorluyor fakat girişimci de geçim derdiyle uğraşınca işine nasıl odaklanacak ?

  1. "Türkiye’de yoksulluk sınırı 4.259 TL yani bir girişimci 700 TL daha fazla para" bu söylem saçma, bunu tartışmaya kalkarsak konu başka yöne gider.

   Bir girişime yatırımcı olacaksam, o girişimin başındaki adam kalkıp bana bende 5000 veya 5000+ maaş isterim derse, arkadaş ben sana işini büyütmen için sermaye veririyorum, sen bu sermaye'den kendine maaş adı altında yıllık xxx rakam ayırıyorsan burda bir sıkıntı var. Tabiki seninde ihtiyacların giderlerin var lakin kuluçka veya girişim para kazanıncaya kadar fedakarlık gerekiyor.

  2. Serhat Serhat

   Bu sınır bir kişi için değil, dört kişilik bir aile için.

 5. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

  Aslında Türkiye'de ki girişimlerin neden başarısız olduğunun resmini çekmişsiniz. Piyasada 5000 TL alamayacak adam girişimci olunca 5000 TL istiyor. Altına ferrari çekecek, lüks dairede yaşayacak, nede olsa girişimcilik bu değil mi? Tekrar tekrar yeniliyorum Maaşlı girişimci olmaz! Maaşlı işci olur memur olur ama girişimci olmaz!

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   5000 TL maaşla ferrari çekip, lüks dairede yaşayabilen kişiyi takdir ederim :)

   1. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

    Bu mu yani buraya mı takıldın?

  2. H.ç. H.ç.

   yok bi de, "maaşlı girişimci olmaz" demişsin ona takıldım.

   Adam saman yese bile (ki o da $ ile ithal ediliyor) paraya ihtiyacı var..

  3. Galip Ozturk Galip Ozturk

   Bu neyin kafasi arkadas?

   1. Galip Ozturk Galip Ozturk

    girisimci adam turkiyede yasiyorsa bu paralara nasil gecinecek? sosyal girisim mi :D

 6. Türkiye'de para kıtlığı olduğu için yurtdışına kıyasla çok düşük olan 5 bin TL bile millete çok yüksek gözüküyor.

 7. 270 bin çıplak rakam, buna destek kesintileri, vergiler ve sgk primleri de eklenince durum daha da vahim oluyor.

 8. Mehmet Mehmet

  Yoksulluk sınırı 4200 TL ve siz 5000 TLye çok mu diyorsunuz? Girişimcinin fedakarlık yapması gerektiği kesin. Ama kişi İstanbul'da ise ve yoksulluk sınırı bu iken 5000 TLye çok demek komik.

 9. Gunlukozet.com Gunlukozet.com

  Ahmet Çağar arkadaşımıza katılıyorum. Tr deki şirketlerden kaç kişi net 5000+ maaş alabiliyor acaba..

  1. 5 yıldan fazla çalışan herkes diyeyim :)

 10. Girişimciliğin özeti bu kısaca. Babandan sermayen yoksa, aç kalıp çalışacaksın. Yatırımcı sen rahat edesin diye değil girişimine yatırım yapıyor zaten. Ne kadar duygusal düşünüyorsunuz böyle :)

  1. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

   Aynen hocam katılıyorum size. Bizim millet herşeye pembe gözlüklerle bakmayı seviyor işte. İş dünyası bu iş, para dönüyor.

  2. Bekir Çelik Bekir Çelik

   Konu o değil. Girişmci mecburen 5.000 değilse de 3.000 e razı olmalı Türkiye şartlarında. Ama o zaman da yatırımcı aramasına çok gerek yok.Kendi yapında kavrulsun. Aç kalıp yapacaksam zaten yatırımcının vereceği paranın yarısını maaşımdan artırırım.Yatırımcı aramak yerine aç kalmaya razı başka birini bulup onu ortak ederim evla. ( İstanbul şartlarındaki yazılımcı maaşlarını baz alarak konuşuyorum bu arada)

 11. Ben çalışan halimle 8000 aliyorum 5000 komik kalmış :) Düşünsenize adam işi kuruyor yatırımcı ile. Çalışan senior yazılımcısına 6-8 bin veriyor kendi 3 bin aliyor :))

  1. idealist olmak ile sıradan insan olmak arasındaki fark ;)

   1. Hayır enayi olmak ile akıllı olmak arasında çok büyük fark var. Piyasada yatırımcıyım diye cebine 200, 300 bin koymuş saçma insanlar var. Herkes akıllı davransın ve bu adamlara prim vermesin, idealist olmaya devam etsin yine.

 12. O değilde istatistiklere baktım hiç kimse mi firefox kullanmıyor bu insanlardan.Birde girişimciler ya da it elemanlarının en çok kullanıldığı tarayıcı diye biliyorum

  1. Ben de oy verdim ve Firefox kullanıyorum. Demek ki istatistiklerde bir hata var.

 13. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Aynen o şekilde diyorlar. Tebrik ederim hislerime tercüman oldunuz.

 14. Ozgur Ozgur

  YoruM yazan tüm arkadaşlar bir de aldıkları maaşı yazarsa sevinirim??? Girişimci mi yoksa çalışan mı, birde aldıkları net maaş- bu kadar .. Hangi sınırlarda yaşıyoruz bi görelim..

 15. Sakis Ozo Sakis Ozo

  Yatırımcı gözüyle doğru tabi. Girişimcinin para almaması lazım. Buna kısmen de olsa ben de katılıyorum ama bir de şöyle düşünmek lazım. Girişimci İstanbul'da oturmuyor. Güzel bir projesi var ve yatırım arıyor. Yatırımcı bu iş senin yaşadığın yerde olmaz İstanbul'a gelmen lazım diyor. Bu şekilde girişimci evini barkını bırakıp İstanbul'a geliyor. Ev tutması lazım vs birçok gideri çıkıyor. Eğer evli ise ailesini de taşıması lazım. Hadi bunları kendi çabası ile yaptı diyelim. Şirkette çalışan yazılımcılarına bile arkadaşın da belirttiği gibi 6000-8000 TL maaş verirken girişimci kendisi ne yapacak? Kirada zor bela geçinirken, bir de otobüsle mi gidecek işine? (Çalışanları araba ile işe gelirken) Bir yandan ay sonunu nasıl getiririm diye düşünmeyecek mi? Yoksa üzerime giyecek ne alırım, her gün aynı şeyleri mi giyerek işe gideceğim diye düşünmeyecek mi? Bu şekilde olursa sizce çalışanlarına verimli bir yöneticilik yapabilir mi? Başarılı olabilir mi? Bence başarılı olma ihtimali koca bir sıfır... Yatırımcılar bunları gözardı etmemeli. Eğer girişimci hayatını idame ettirebilecek düzeyde ise gerek yok ama bu şekilde bir durum var yatırımcı elinden geldiğince girişimciye yardımcı olmalı...

  1. Sami Eymur Sami Eymur

   Girişimini büyütene kadar yeri gelecek otobüs değil yayanda gidecek işine. Eleman maaşı ile yarışmayacak. Daha işini kurmadan ben patronum elemandan az maaş alamam derse, onda bi sorun var demektir. Eğer bişeyleri riske atmayacaksa, bu ay üzerine bişey almadan yaşayamayacaksa eleman kalsın. Ondan patron olmaz, olsada batırır zaten... Yarın para kazanmaya başlayınca, ula ben 20 bin ciro çekiyorum Maltepedemi oturcam demeye başlar...

   1. Sakis Ozo Sakis Ozo

    Sami'cim o zaman sana üzerine bir şey alamadan aynı şeyleri giyip gezdiğin, maaş almadan, yayan gidip geldiğin kendi işin olmasını diliyorum... Allah kolaylık versin...

  2. Hasan Hasan

   Ben de senin gibi düşünüyorum Sakis.. Ayrıca Sami'ye verdiğin cevap on numara..

 16. Seokolog Seokolog

  Benim anlamadığım, bu anketi çözenlerin %40'ı Chrome, Safari, IE, Opera, Firefox dışında başka bir browser kullanıyormuş...

  Bu nasıl olabilir? Bunlar dışında hangi browser vardır diye 100 webrazzi okuyucusuna sorsanız 10'u cevap veremez (aklıma netscape navigator geliyor sadece o da kaldı mı ki?

  Açıkçası anketin bu kısmı, anketin ne kadar gerçeği yansıttığı doğrultusunda soru işareti oluşturuyor.

  Not: Kesinlikle anketi Webrazzi manipule etti demiyorum; aksine bu anketin içini boşaltmak için troller boş durmamış gibi geliyor

  1. Adbulhamit Adbulhamit

   konuya odaklanın yahu :) tutturmuşsunuz bi firefox :D maaş diyoruz burda

 17. Yunus K. Yunus K.

  Bence sonuçlar gayet realistik . Eğer ailenden para alıp öyle geçinen bir üniversite öğrencisi isen 500 de dersin 1000 de dersin. Fakat İstanbul gibi bir yerde bu yoksulluk sınırı baz alındığında 5000 lira normal bir rakam, en azından 4000 lira olması gerekir bence de. Eğer bir kişi yaratıcı bir düşünce geliştirip bunun üzerinde yoğunlaşacak ise kafasının rahat olması gerekiyor, belli sorumlulukları olan insanların da kafalarının rahat olması için bu miktarlar gerekli. Ben yalnızca üniversite öğrencilerinin girişimci olarak anılmasının bu meblağın çok olarak görülmesine sebep olduğu kanısındayım. Fakat bence alanında uzmanlaşmış insanların girişimci olmaları durumunda daha çok başarı şansları olabilir. Ama ne yazık ki Türkiye'de uzman kişilerin girişim kurmaları teşvik edilmiyor.

 18. Fehmi Fehmi

  5000 lira veya üzeri çoktur diyen adam ya bu işi ya da piyasayı bilmiyordur. 7+ yıl ve üzeri tecrübe sahibi senior bi geliştiricinin maaşı 6K dan düşük değil istanbulda. Anadaolunun çeşitli yerlerinde 2-3K ya çalışan geliştiriciler vardır o ayrı. Ben de 8K civarında bir rakam alıyorum, 9 yıl civarında civarında tecrübem var, 9-10K alan lead engineer sıfatıyla tam zamanlı çalışan arkadaşlarım da var. C veya Javayı içip bitirmiş embeded (gömülü sistem) geliştiricilerinin aldığı rakamlar 12-13K nın üzerine rahatlıkla çıkıyor. Şimdi bu kalibredeki bir geliştirici 8-10K rakamı bir kenara bırakıp 5K civarına düşüyor kendi işi için ve yatırımcı buna çok diyor öyle mi? 5K rakama çok diyen yatırımcı (~1.900 dolar) lütfen yatırım yapmasın, cebine birkaç yüzbini koyan adam da yatırımcı diye gezmesin. İşi innovasyona dayalı birinin maaşını fakirlik / asgari ücret sınırına göre oranlamak ahmaklıktır. ABD'de senior bir geliştirici ayda 5 ila 10K USD arasında para alıyor (daha yukarısı da var, yok sayıyorum), avrupada 3K Euro'nun üzerinde, türkiyede aynı kalibrede adam 1.9K USD alıyor ve bu çok deniyor. Çık arkadaşım se dışarı. Yatırım yapma. Ben 8+ yıllık tecrübemle bir yıl boyunca 3K maaşa razıyım diyen geliştiriciysen sana birşey diyemiyorum. 1800-2000 liradan aşağı ev yok istanbulda. (karanlık odalı zindanda kod yazarım dersen başka) ne yiyip içeceksin 1 yıl boyunca? Hesap yapmayı da mı bilmiyorsun?

  1. Mehmet Mehmet

   Kesinlikle her kelimesine katılıyorum. Zaten 5000 diyen kişilerin çoğu aldıkları maaşlardan daha az bir rakam olan 5000'i işaretledi. 5000'e çok diyen ya İstanbul'da yaşamıyordur ya da öğrencidir.

  2. Keşke Türkiye'de her geliştirici o kadar kazanabilse ama temel olarak çok haklısın.

  3. Sami Eymur Sami Eymur

   Havuzlu villa kiralarından bahsettin sanırım :) 2000 den aşağı ev yokmu? Senin kıstasın ya müstakil ya zindan. Ortası yok :)

   1. adamın demek istediği iş yerine biraz yakın (yarım saat) gibi civarlarda 1500den aşağı hiç bişey yok. git biraz beşiktaşta gez, öğrencilerin evleri o kadardan başlıyor. evli insan öyle evde de yaşamaz 2000 i geçersin.

  4. Ahmet Ketya Ahmet Ketya

   Kesinlikle katılıyorum.

   Bence buradaki sorun yorum yazanların kendi profillerini senin yaptığın gibi ortaya koymamaları.

   Herkes kendi progilini ortaya koyarsa yaptığı yorum çok daha anlaşılır olacaktır.

   2000 liraya villa kiralayablieceğini düşünen arkadaş örnek olarak Kadıköy ilçe sınırları içerisindeki kiralara baksa yeterli aslında.

   5000 TL bazıları hayatları boyunca alamayacakları bir maaş olabilirken, Top 5-10 üniversiteden yeni mezun mühendisler, top 5 bankada veya GSM operatorlerinde 3000 3500 TL maaşla işe başlıyor.

  5. Mesut Vatansever Mesut Vatansever

   Embeded system geliştiricileri ve 5+ yıllık deneyimli yazılımcıların aldığı maaşlara birşey diyemem tabii ki fakat abarttığınız bir rakam var ki o da kira fiyatları. Levent, Maslakta kalırım dersen o civarda olabilir fakat işe gidişinin maksimum 1 saat alacağı adreslerde 600-1000TL arası ev kaynıyor. Bence sizi hayat standardınız oldukça yükselmiş olduğu için bol keseden sıkmışsınız.

   Konu ile alakalı bir yorumda bulunmayayım burada sadece yazdığınız yoruma özel bir cevap yazmak istedim.

 19. Konuyu iki taraftan ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

  1. Girişimci: Fikri var, parası yok. Parası olsa yatırımcıya ihtiyacı olmaz. Kendi çalışır kendi kazanır.

  2. Yatırımcı: Parası var fikri yok. Fikri olsa girişimciye para ödemez. Kendi çalışır kendi kazanır.

  Burada ortak nokta "çalışırsan kazanırsın". Girişimci "benim fikrim var alın siz büyütün ben maaşımı alıp rahatıma bakayım" diyemez. Yatırımcı da "aa senin ne güzel fikrin var, ver ben para yatırayım, sana para ödeyeyim" demez. Her iki taraf da çalışmak zorunda.

  Girişimci, işinin başında durmalı, işini takip etmeli. Yatırımcı da verdiği paranın nereye harcandığını, ne kadar sürede geri döneceğini ve ne zaman kazandırmaya başlayacağını hesaplamak zorunda.

  Ancak Türkiye girişimcilerin bakış açısı "fikri ben buldum, sen parayı yatır, birlikte büyüyelim" iken yatırımcı da "fikir güzel, yatırdığım parayı şu kadar sürede geri alıp kar edebilim" diye bakıyor olaya. Her iki taraf da "köşeyi dönme" derdinde olunca çoğu girişim "giriş" aşamasındayken ziyan oluyor...

  Ne fikri olanın hayatını ikame ettirebilecek kadar para kazanmayı istemesi ne de yatırımcının verdiği paranın karşılığını planladığı sürede almak istemesi anormal değil. Anormal olan her iki tarafın da sabırsız olması ve ortaya koyduğu fikrin/yatırımın bir an önce para kazandırmasını beklemesi...

 20. 2Kere2Beseder 2Kere2Beseder

  Genelde herkes her zaman girişimcileri suçluyor ve tu kaka muamelesi yapıyor. Yani bütün suç girişimcinin, ortaya bir şey çıkartamıyor onun suçu, üretmek için 5 bin TL ile kendine zaman yaratmak istiyor yine onun suçu.. yatırım alıyor, batırıyor yine onun suçu.. yurt dışına gidiyor beyin göçü oluyor yine onun suçu.. yurt dışında başarılı oluyor niye Türkiye'de yapmadı oluyor yine onun suçu.. başarılı olanları biraz şöhrete kapılıp medyaya çıkıyor şovmen oluyor yine onun suçu.. en kötüsü de bari güzel hayaller kurayım diyor hayalci damgası yiyor yine onun suçu..

  hayallerine kadar karışıyorlar girişimcinin, cebindeki 5 bin TL ye karışmaları çok mu

  1. Bülent Şeker Bülent Şeker

   Ancak bu kadar güzel açıklanabilirdi. Nokta. Türkiye de parayı koyan demek her sözü söylemeye hakkı olan demektir. Fikri bulan ise her türlü eziyeti çekmek zorunda olan demektir. Mevzu bu kadar basit, çokta kafa patlatmamak lazım.

 21. Girişimcinin alacağı 5.000 TL para çok gelecekse kapatsın dükkanı gitsin.

 22. Engin Yılmaz Engin Yılmaz

  Hiçkimse olaya şu açıdan bakmıyor. Yatırımcı zaten para kazanmayacak olan işe para yatırmıyor ki! Hem benim para getirecek olan işime ortak ol hem de benim para kazanmama engel ol. Neymiş efendim 5000 tl çok paraymış. Kusura bakmayın gençler eğer 5000 tl kazanamayacaksam iş kurmamın ne gibi bir mantığı olabilir. Ben zaten şu anda 4000 civarında para kazanıyorum. Ki 1000 tl bile kazansam yine de aynı düşüncede olurum.

 23. Hediye Hediye

  Anket tüm okurlara sorulmuştu diye hatırlıyorum. Dolayısıyla yatırımcılar da çalışanlar da cevapladı. Girişimcilere sorarsak beklenti ortalaması biraz daha düşük çıkabilir.

 24. Girişim Girişim

  Ben 10 yıldır 0 sermaye ile internet ekosisminde birşeyşey yapmaya çalışıyorum. 5000,00 TL maaş biraz saçma geldi. Girişimciysen bazen ay olur 50.000,00 TL kazanırsın hatta günde 20.000,00 TL bilr kazanabilirsin. Tabi ay olur zararda edebilirsin. Ancak şirkete yani girişimine dahil olan her lira kesinlikle şirket kasasına girmeli. Girişimcinin eğer bağlıyıcığı yani hesap vereceği bir yer yada yatırımcısı yok ise zaten şirket kasası = girişimci ancak Şirket kasasında 250.000,00 TL oldu haydi girişimci altına güzel bir spor araba alsın, hopppp şirket düşüşe geçer. Şirket kasasında olan paradan girişiminin yine tekrar ediyorum eğer hesap vereceği biri yok ise sadece ZARURİ ihtiyacını alup kalanı kasada bırakıp şirketi geliştirmesi, büyütmesi reklam vs için kullanması gereklidir. 10 yıldır 1 kere bilr maaş aldığımı anımsamıyorum. Zaten imkansız. Gerçekten 0 lira ile başlayan girişimciler bilirler.

  Peki bir yatırımcı var ise, hesap vermek gerekir. Kasadan kafana göre para alamazsın. O zaman net bir maaş belirlemek şart. Bu maaş 5000,00 TL ise girişim zaten girişimlikten çıkmış hatta yatırım okadar büyük olmuşturki (5milyon+) aylık 5000 girişimciye maaşı kimse umursamaz. Ancak gerçek dünyada işler böle yürümüyor, vitrine aldanmayın. Gerçek dünyada alınan yatırım mikro / melek / babadan - eşden -dosttan vs gibi bir yatırım ise aylık en minimum nekadarla geçinirsen o rakamı alman gerek. Zaten şirket kârından belirli bir yüzden de var. Eee daha ne olsun.

  Bayada yazmışım.

 25. Sihirlino.com Sihirlino.com

  Yumurta tavuk ilişkisi gibi ..

 26. Doruk Doruk

  Kurumsal-startup maaş karşılaştırması yapanları hayretle okuyorum. Çalışana 6K verecek kendi 2K mı alacak falan.. Bilmem farkında mısınız yahu bu adamın şirkette çoğunluk hissesi var, çalışanın yok. Tüm amaç zaten o hissenin değerini arttırmak.

  8-9K alan arkadaşlar maaş paketinizde çalıştığınız şirketin elle tutulur değerde bir hissesi olsaydı maaşınız hala 8-9K mı olacaktı?

  Şeklen girişimcinin 2-3 bin TL'den fazla almaması lazım. Daha yüksek bir standartın varsa, ya da İstanbul'daysan vs. üstünü kendin tamamlayabilirsin. 6 ay - 12 ay kendini idare edecek kadar para ayıramıyorsan, ya da standartlarını hayalin için düşüremiyorsan niye girişimci oluyorsun ki zaten kurumsalda kal işte mis gibi.

 27. Bu yatırımcı-girişimci ilişkisinde bir sakatlık olduğu belli. Buradaki yorumlardan da anlaşılıyor.

  "Ben işe yatırım yapıyorum, girişimciye değil" diyecek yatırımcı zaten bu işileri hiç anlamamıştır. Hayır tabi ki girişimciye yatırım yapıyorsun. Bilişim sektöründe insan kaynağından daha büyük bir maliyet yok. Ve o girişimin başarılı olabilmesi için yatırım yaptığın kişilerin piyasada kolaylıkla 6-10 bin tl ile iş bulabilecek kalibrede kişiler olması gerekiyor. Bu düzeydeki kişilerin fırsat maliyetini, aldığı riski ve önümüzdeki 1-2 yıl çalışma şartlarının çok ağırlaşacağını da hesaba katmak zorundasın. Tüm bunları düşününce ve İstanbul şartlarında 5000 tl'ye fedakarlık bile denebilir.

  Elbette yatırımın maaş yerine geçmemesi gerekiyor. Yani bir kazanç kapısı olarak görülmemeli. Devlet desteklerinin çuvalladığı nokta bu. Ama bu girişimcinin robot olduğu anlamına gelmiyor. Ne yazık ki bazı yatırımcılarda bu zihniyet olabiliyor. Girişimcinin yaşam maliyetleri sıfır olsun, karnını kendi bir şekilde doyursun, üstüne şirkete her şeyini adasın, benim paramı da sadece şirketin masraflarına harcasın. Yok öyle olmuyor o işler.

 28. Murat Murat

  Eğer yatırım miktarı, girişimcisine 5-6K sağlayamıyorsa zaten yatırım değildir, en fazla destektir o.

 29. Yildizib Yildizib

  Girişimci derken direk yatırım alan bir insan profili çıkıyor sanırsam aklımızda. Şöyle tabir edeyim BİLİŞİM ESNAFI bu bazı şeyleri netleştirir. Eninde sonunda gidilecek nokta bu. Ve burada yatırım olmanız ise hayale yakın olacak. Şimdi kimden maaş isteyeceksiniz? Tabiiki anket yatırım alınırsa diye cevaplanmış :) Ancak yatırımcının da insan olduğunu düşünün. Ve birisi hem ortak hem de çok fazla harcama yaparsa şahsına paranızın çarçur edildiği hissine kapılmaz mısınız? Ara yol vardır elbet. Sadece gerçeklerden sapmamak gerek sanırsam.

 30. Bekir Çelik Bekir Çelik

  Bu istatistikler diyor ki. Yatırımcı parasıyla yatırım ya-pıl-maz.

  Sık dişini üç yıl para biriktir, zaten yatırımcı da en fazla o kadar para verecek. Zaten yatırımın riski gayrimenkul derecesinde düşmemişse de girişimci bulamayacaksın.

  500.000 TL ciddi bir yatırım için para değil. İstanbul şartlarında girişmci ayda 3.000 TL ile işi yapsın demek yatırımcının parası kadar da girişimci para koysun demek ( bir işte çalışıp maaş almadığı her ay için 3-4 bin yazın). Ama şahsen hem sermayenin yarısını karşılayacaksam, hem fikir benden hem de kapasite üstü bir sene iki sene çalışacaksam hemde zaten işin riski kalmamışsa ne diye ölü eşek fiyatına kendi işime başkasını ortak edeyim

 31. İsmet İsmet

  Türkiyede neden başarılı girişimler çıkamadığının en güzel örneği bu verilen istatistik ve yapılan yorumlar olsa gerek. Ben kısmen başarılı olmuş bir girişimci adına birkaç söz söylemek istiyorum ki verdiğim olayı başarılı olmuş pek çok girişim kitabında benzerlerini görürsünüz.

  4 yıl önce içimiz kıpır kıpır girişimciliğe balıklama atlamıştık. Cebimizde sadece 10bin TL ve bir kaç tanıdığımız kişiden network desteği alabilecek imkanımız ile bu yola çıktık. Tabi 10bin lira bir iş yapmak için yeterli gelmediğinden 50.000 TL kredi çekerek artık dönülmez yola girmiş ve bankaların kıskacına kendimizi sokmuştuk. Geçim derdimin yanına bir de 1.700 lira kredi masrafımı eklemiştim. He bu arada ailem ve 1 çocuğum var.

  Bu süreçte ne yediğimi , nerede uyuduğumun biliyorum. Sadece girişimimize odaklanmış ve çoçukça bir mutlulukla sürekli girişimi geliştiriyorduk. Ne ailem , ne çevrem girişim haricinde hiçbirşeye vakit ayıramaz ve kendimizi soyutlamış haldeydik. Günde 4 saat uyursak kendimizi şanslı hissediyorduk. Geçim derdi , gelecek kaygısı , aile baskısı vs. olabilecek tüm olumsuz koşullar da girişimimizi geliştiriyor ve herşeyin güzel olacağını hayalini kurup duruyorduk.

  Aradan geçen 1yılda belki 7-8 kez başarısız olduk ve demoralize olmamak için sürekli pivot ettik. En sonunda müşterilerin gerçekten para ödemeye değer bir şeyler üretmeyi başardık. Şu an 25-30 bin lira aylık net gelirle ve ciddi bir marka gücü ile büyüyen bir şekilde ilerliyoruz.

  Girişimcilik deliliktir. Hayatını riske etmiyorsan , bedel ödemeyi göze almıyorsan bu işe girişmeni hiç istemem. Geçmişe dönüp baktığımda bu kadar stresle tekrar başa çıkabilir miyim ? Hiç sanmam ama şu an hayatımdan bir kat daha zevk alıyorum. Para kazandığım için değil başarılı olduğumu gördüğüm için .Kendi işinin rahatlığı ve verdiği tatmin hiçbir şeye değişilmez. .

 32. Yorumları okudum. 2 grup insan var;

  1) Maaşda neymiş girişimci maaş almaz.

  2) Tabiki alır hemde çalışandan yüksek almalı.

  Arkadaşlar kendi deneyimlerime dayanarak şunu paylaşmak istiyorum:

  a) ilk olarak 1 numaradaki secenek tek yapiyorsanız geçerli.

  b) USA de olsaydınız fikriniz/girişiminiz %10 ortak olarak 1 milyon$ yatırım alırsınız(tecrube ile sabit)

  c) Türkiye'de yaşıyorsanız ve yatırımcı ile başlayacaksanız size maksimum %20 verirler. Çalışanıysanız o girişiminizin hangi posizyonda çalışacaksanız o işin maaşını alırsınız. Tek fark yöneticisi olacaksanızda cok bişey beklemeyin sonucda startup (10 bin üstü tabiki, yoksa 5bin altı maaş verelim diyen yatırımcı varsa arkanıza bakmadan kaçın, bunlarda tecrube ile sabit).

  d) 200 - 300 bin ile yatırım yapmak isteyen yatırımcı olursa yine kaçın. 500 binden aşagısına yatırım gözü ile bakmayin o sadece destek olur.

  e) Eger yatırımcıyı sonradan alırsanız hisseyi ona gore ayarlayabilirsiniz ki bu benim tavsiyem olur. Ozaman %10-20 sine 200 300 bin destek alirsiniz. Tabi bunun içinde önden sizin şirketi kurmanız gerekiyor ve nakit gerekiyor.

  Şunu unutmayın; yatırımcı sadece parayı verir herşeyi sizden bekler, siz şirketinizin hem sahibisiniz hemde çalışanı. Ama yatırımcı şirkete para haricinde herhangi bir destek saglamaz. Ama şirket para kazanınca sizde, yatırımcıda payları kadar parasını kazanır. Dogal olarak çalışansanız paranızı almak zorundasınız.

  Umarım faydası olmuştur arkadaslar sizlere, enayi olmayın, girişimci olun ve kimseye kendinizi kullandırtmayın.

 33. Ekrem Ekrem

  2008'den beri girişimlerimle para kazanan birisi olarak şunu diyeyim, girişimcinin maaşı maalesef olmuyor. Ancak:

  1) 5K ile geçinerek girişimi ayağa kaldırmak fikri kesinlikle saçma değil. Evet yeri gelir o ay SIFIR ile geçirirsin, o ayrı ama 5K çok, 2K az gibi yorumlara anlam veremiyorum. Girişimci hem geçinecek hem girişimde bulunacak, "gitsin şirkette çalışsın" bakışı çok yanlış.

  2) Kendisine 5K maaş isteyen 3 girişimci evet yılda 270K yakar, sallıyorum, 230K'da diğer masraflar olursa 500K yılda gideri olabilir. "Ölüm vadisi" denilen bölgeyi aşmak ortalama 2 sene sürer ise bu girişim 1M ihtiyaç duyacaktır. Bu hesabı görüp kafadan çok demek yada az demek anlamsız çünkü, a) Girişimciler bu parayı/hesabı önceden yapmış olmalı ki 1M finansmanı nasıl bulacaklarını düşünmüş olmalı, veya b) Bir an evvel gelir elde edecek bir model düşünmüş olmalı. Girişimciler bu konuda bir model bulamıyorsa ya maaş/gelir beklentisini düşürecek yada bu işten vazgeçecek. Bu esnada YATIRIMCI daha ortada yok, dikkatinizi çekerim.

  3) Yatırımcı arkadaşa gelince, %x karşılığında 1M ve kendisine böyle bir modelle gelen bir girişime değerleme yapacak ona göre kararını verecek.

  Şimdi bizdeki temel sorun burada başlıyor. Önce iğneyi kendimize (girişimci tarafı) batırayım: Pek çok girişimci arkadaşımız böyle bir hesabı yapmadan mevcut işlerinden/maaşlarından vazgeçiyor ve hüsrana uğruyor. Ayrıca nedense "yatırımcı parası almak" odaklı bir çarpık girişim kültürü gelişiyor sanki...Çuvaldıza gelince: Yatırımcılarımız sağolsunlar 2 senede 5x-10x çıkış yapmak (exit) sevdası ve nedense bir milyon kere kopyalanmış e-ticaret klonlarından vazgeçemiyorlar. Ben bu Girişim/Yatırım ortamına Esnaflık 2.0 diyorum. Yenilikçi girişimlere -riskli- denildiğini bir kaç kere kulaklarımla duydum, -risksiz- para kazanacak iş zaten para kazanacaktır, senin rolün ne?

  Sonuç olarak a) girişimciler olarak "yatırımcı parası almak" odaklı değil de gerçekten girişimin nasıl para kazanacağına odaklı iş yapmamız gerekiyor b) yatırımcılarımız da biraz -risk- alarak çıtayı yükseltmek zorunda. Gerçekten 300-500K değerleme ile 50-100K yatırılan bir iş ne kadar büyüyebilir? O ekip ne kadar bu işe odaklanabilir, haftada 40 saat mesai'den ne kadar fazlasını atarak ürünü bir an evvel piyasaya sunabilir?

  1. Turker Yildirim Turker Yildirim

   "esnaf 2.0" guzel tanimlama. kimse bosa heveslenmesin birileri gelip benim super fikrime, prototipime, yazilimima vs. para yatiracak diye. turkyiede isler ortaya cikan urunun ne kadar satilabilir oldugu ile alakali, isin "ne" yaptigi ile ilgili degil. bazilarinin dolara yatirim yaptigi gibi bazilarda cakma "yatirimci", 1-2 seneligine parasini koyup %25 kar edip gitmekten baska bir hedefleri ve niyetleri olmuyor.

   1. Ekrem Ekrem

    Katılıyorum, "traction" kavramı bizde "bu girişim ne kadar para kazanıYOR" iken yurtdışında "ne kadar kazanaBİLİR" oluyor. O yüzden 10K çekim yakalamış şirket bizde "iş yapmaz" ama yabancıda birden fazla yatırımcı alabiliyor. Tamam, toplamdaki para önemli ama, bizde de birşeyler gelişecekse doğru gelişmesi lazım. Dikeni değil gülü sulamak lazım. Bu hem girişimci için hem yatırımcı için geçerli.

 34. Yorumları okuyunca insan gerçekten hayret ediyor.

 35. İlginç olan Linux kullanım oranı oldukça yükselmiş görünüyor.

 36. Turker Yildirim Turker Yildirim

  anket yanlis. dogal olarak sonuclar da yanlis.

  bazi isler vardir direk girisimcinin "emegi" ile ilerler bazilarinda ise girisimci daha cok proje yoneticisi gibidir. isi yapacak insanlari tanir, cikacak urunu satabilecek networke sahiptir vs.. dogal olarak her ikisinin kendine bictigi ucret de, gelir beklentisi de, ihtiyaci olacak para da farkli olacaktir.

  ornegin, benim cok ilginc, farkli, islevsel... bir crm yazilimi fikrim varsa ve bunu oturup kendim yazacaksam ve ekibin diger uyelerine de ben liderlik edeceksem o zaman yatirimci bi zahmet benim tum giderlerimi karsilacayak. zaten cebindeki para ile baskalarina bunu yaptirmiyorsa demekki bu mevzuyla ilgili bilgi, beceri ve tecrube eksigi varki gelip bana yatirimda bulunuyor. benim ortaya cikaracagim urun ile yatirimcinin para ile yaptiracagi urun arasinda bir fark olacagina inanmiyorsa, ulen 3 yazilimci tutsam 3 liradan 9 yapar buna da 10 vermeyelim o zaman diye duz matematikle kafasi calisiyorsa, hiic ben yatirimciyim demesin zaten.

  buna benzer bir durumda 3 de istenir 5 de istenir 15 de istenir yapilacak ise, ortayaca cikacak urune vs. bagli olarak. dogal olarak anketimiz burada bize duzgun secenekler sunamiyor ..

  gelelim girisimcinin dogrudan emekci olmadigi duruma...

  ornegin, cok az enerji tuketen bir arac takip cihazi prototipi yaptiniz ama sizdeki elektrik, elektronik bilgisi aleti daha fazla ufaltmaniza yetmiyor. bir de caniniz mobil uygulama , web arayuzu vs. de istiyor ama pek fikriniz yok yazilim uzerine. artik proje yoneticisi olarak harcayaginiz zamana, baska gelir kaynaginizin olup olmamasina, hatta ve hatta evli yada bekar olmaniza gore bile degisecektir kendinize biceceginiz "deger"

  Anketimiz bu yine bu durumda da yeterli on tanimlamalari yapmadiginden neyi sececegimizi bilemiyoruz. (himm 3 lira iyi gibi, ayda zaten 10 gunumu ayirsam projeye yeterli olur?, oo 5 lira super olur zaten bekar adamim, 1-2 sene de otobus dolmus iadere edecez artik?!)

  sizinki windows mu iyi linux mu anketine donmus.

  1. Katılıyorum, Türkiye 'deki yatırımcılar bu şekilde düşünemiyor. "Ben girişime değil, girişimciye yatırım yaparım" diyen bir sürü yatırımcı var Türkiye 'de, ama iş paraya gelince, bedavaya çalışsın istiyorlar.

 37. Bulent Bulent

  Bu yazıyı dikkatli okuyun lütfen. belki bazılarınıza yol gösterebilir.

  Senelerdir bir çok proje geliştirmeye çalışmış ve bunu hayatta geçirmeye çalışan bir girişimci olarak vardığım tek bir sonuç var. Kendi zamanınıza sahip olmak. Bakın burayı açarak anlatmaya çalışacağım, para demiyorum, ZAMAN'a sahip olmak, kendi zamanınıza. Bunun için kendi işinizi kurun. Projenizin işini kurun demiyorum, yeteneklerinizin/eğitiminizin/olanaklarınızın size sunduğu ve geçiminizi sağlayabilecek işi kurun. Böylece geçim sıkıntınızı ve zaman konusunu çözersiniz. Artık kendi işinizin patronu olduğunuza göre projelerinize yönlenebilirsiniz.

  Yukarıdaki olayı kendime uyarladım. 2006 yılında okuldan mezun olduktan sonra (ODTÜ Kimya) çeşitli alanlarda çalışmaya başladım. Tabi ki de ilk iş askerliği bitirmek oldu. Sonrada fark ettim ki, girişimci olmamı sağlayan tek neden, "verimli olarak çalışacağım önümdeki 20-30 yıl" Ondan sonraki yaşlar kendime ayıracağım zaman. Bu önümdeki 20-30 yılı bir başkasına çalışarak heba etmeyeceğimi anladım. Bu yüzden 2008 yılında ilk şirketimi kurdum. Bu gerçeklerle yüzleşmemin ilk denemesi oldu. Ayrıca dünyadaki mortgage krizi nedeni ile dövizdeki dalgalanmalar, dünyadaki her şeyin birbiri içine geçtiğini bana gösterdi. Dünyanın öteki ucundaki bir kelebeğin kanat çırpışı bende fırtınalara neden olabileceğini ilk oradan anlamıştım. O an dönüp geriye baktığımda, maddi olanaklarımın hiç iyi olmadığı, ailemin de bu konuda bana destek olamayacağını anlayarak şirketimi kapattım ve gene geçimimi sağlamak için iş arayışına girdim. Ama aklımda kendi zamanımın/işimin sahip olma fikri iyiden iyiye perçinlendi bu dönemde.

  İş arayışı içerisinde olduğum zaman diliminde, mevcut yeteneğim/eğitimim/olanaklarımın, neleri yaparsam geçimimi sağlayabileceğimi araştırdım. Ülkede hangi iş imkanları olduğunu görmeye çalıştım. Hangi meslekler için hangi koşulların gerektiğini inceledim. Bu sürede sigorta eksperlik mesleği ile tanıştım. İstediği tek kriter üniversite mezunu olmak ve sınavına girmekti. Mevcut koşullara çok uygun olduğu için bu işin üzerine düşmeye karar verdim. Yaklaşık 10 yılda bir açılan sınav 2009 yılında açılınca sınava başvurdum ve sınavı kazanarak eksperlik mesleğine giriş yaptım. Yaklaşık 2 yıl çalıştıktan sonra kendi şirketimi kurdum ve bugün halende çalışmaktayım. Geçimi artık sağlıyordum. Bu arada evlendim ve 1 yaşında kız çocuğum var. Kendime ait bir ofisim var, ayrıca bolca zaman. Eksperliği ilgilendiren konulardaki çalışmalarımı bitirdiğimde bana ayda yaklaşık 2 hafta gibi bir süre kalıyordu. Kendi kendimi finanse edebilecek durumda olduğum için, bana kalan sürelerde kendime ait olan proje ve fikirleri hayata geçirmek için fırsat vermekte.

  Şu an 4 projem var, bunlardan biri bitmiş durumda, yazılım konusunda. Yazılım alanında çok bilgim olmamasına rağmen, freelancer yazılımcılarla kabul edilebilir ücretler karşılığında anlaşarak fikrimi hayatta geçirdim. 2. iş fikrimin ilk prototipi (alfa sürümü) mevcut, bu da yazılım ile ilgili. 3. projem uyku kalitesi ile ilgili. Halen projenin başında sayılırım. 4. projem bitmek üzere, bu da uyku kalitesi ile ilgili.

  Yukarıdaki bilgiler benim son 5-6 yıldaki yol haritamdı. Eğer siz yatırımcıdan bir şeyler bekliyorsanız ki Türkiye'de, üzülerek söylemem gerekir kendinizi kandırırsınız. Girişimci demek parası olmayıp, iyi fikri olan demek değil, girişimci demek projesini her türlü zorluğa rağmen ürüne çeviren ve bundan bir katma değer kazanan kişidir.

  Unutmadan girişimci yatırımcıya muhtaç değildir, bu yüzden girişimcidir. Ama yatırımcı muhtaçtır. Yatırımcı muhtaç olmasaydı girişimciye, zaten kendisi girişimci olurdu.

  Kalın sağlıcakla.

 38. Tolga Tolga

  Burada yaş ve tecrübe gibi temel konuları düşünmek gerekir ki Türkiye gibi sermaye fakiri olan 10.000 TL verenlerin kendine melek yatırımcı diyebildikleri bir ülkedeyiz. Girişimci var girişimci var; yurt dışındaki gibi belli bir tecrübede (garaj fikri dediğiniz adamlar bile çocuk yaşta aslında iş yapmaya başlıyorlar) olan Türk girişimciler, bunu bizde 30+ gibi düşünün tabii ki 5.000 TL ve üzeri hedefleyebilirler; veya gidip bir yerde 5+ üzeri maaşla da çalışabilirler. Ancak hem parası olmayan, hem tecrübesi az olup dandirik bir üniversite bitirdi 5k ile başlamak istemek çok abes oluyor. Önce bir yere gelin, sonra isteyin. Fikir herkeste var, önemli olan aksiyona geçirmek. Fikrin para etme konusunda en sonda olduğunu da unutmamak gerekir. Sonuç olarak burada konuşulan 100 "Türk" fikrinin 99'u yurtdışında zaten mevcuttur.

 39. Cem Nablo Cem Nablo

  Bildiğim en önemli şeylerden, 1- Yabancı yatırımcı bulun, öyle çalışın 2- Sıkın dişinizi, gidin finansman bulmak için, youtuberlik yapın, google adsense çalışın, bir miktar gelir elde edin (ki adsense ile zor değil) sonra girişiminize, özkaynağınızla başlayın 3- yurtdışına gidin, orada devam edin 4- teb girişim evi gibi yerlere gidin, orada yardım alın, biraz büyüyünce yine yurtdışına gidin. 1 koyup 10 alacam diyen türk yatırımcılarından, sermaye sahibi üç kağıtçılardan uzak durun.

 40. Vedat Vedat

  Projelerin en önemli ayağı girişimcinin konsantrasyonudur. Yoksa sadece doğal gaz faturası geldiği anda, proje namına bir şeyin kalmaz, eşin bile terk eder. 10 liraya bir yerden bir yere gidemiyorsun...

  Görüştüğüm girişimcilerin ortak özelliği şuydu, hepsi çok acımasızdı. Hele ki paraya ihtiyacını anladıkları anda firavun kesiliyorlar. Bizim acımasızlarımız gavura rahmet okutur. En son aldığım teklif: Biliyorum paraya ihtiyacın var hatta muhtaçsın..Gel projeyi bana ver sen yine maaşla çalış ya da para yatırırım sana yüz 20 hisse...Verdiği maaş normal çalışan maaşı...İşe başlarken rol kesmek için tiyatro eğitimi alabilirsiniz...

  Beton bir dairenin bile en düşük 300 bin lira ettiği bir yerde, kimse kusura bakmasın 5-10 bin liralık soytarı girişimciliğe lüzum yok. Beğendiği proje olup da sahibine geçinme ve rahatlığı için 5000 liradan az para teklif ediyorsa o adamın insanı duyguları ve iş ahlakı yoktur. Girişmeyin...

  1. Vedat Vedat

   Not: Görüştüğüm "yatırımcıların" ortak özelliği şuydu, hepsi çok acımasızdı. (girişimci yazmışım, yatırımcı olacaktı)

 41. Ruzzgar Ruzzgar

  Yatırımcı arayidindakilere yatırımcı arama bankadan kredi al daha insaflı bankalar. En azından üç kuruşa %49 hissini istemiyorlar. Girişimine güveniyorsan tabiki.

 42. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Bursa'dan katılanlarla bir kahve içelim mi?

 43. Evlisin yaş 30 3 çocuğun var eşin çalışmıyor ev kira çocukların evin masrafları. senin girişimcilik için yapacağın yollar çıkacağın seyahatler iş görüşmeleri ofisin kirası o bu derken girişimci yatırımcısına sözleşmede 5 bin tl maaş istemiş çok mu bence değil.

  adam gibi yaşamak için zaten 5000 tl para olmalı ki bunun içine ev kirası o bu gibi sabit giderler hariç.

 44. Gökhan A. Gökhan A.

  5,000 TL ye razı olmak laflarını hayretler içerisinde okuyorum. Hedefi olan girişimci zaten paraya çok odaklanmaz, para kendiliğinden gelir. bunu herkes bilir zaten. ama çalışıp 5,000 TL ye razı olmak (!) girişimci ruha aykırı. kazanırsın, kazanamazsın o ayrı ama hiçbir girişimcinin gündeminde "razı" olmak gibi kelimeler olmamalı. hele hele yatırım alma hayali kurup sözleşmeye 5,000 TL maaş yazdırma vizyonuyla girişimci inananın olunmaz. "eşşek" gibi çalışma romantizm'ini de bırakıp gelire odaklanılmalı. nihayetinde o girişimin amacı değer yaratıp bunu paraya çevirmek. Öncelik para kazanmak değil, değer yaratmak. zaten değer yaratmanın doğal getirisi olarak para da gelecek. o değer sadece 5,000 tl getiriyorsa orada da sıkıntı var.

  1. bunu sanırım sen çok yanlış anlamışsın. atıyorum bir kafe açsam ilk 6 ay yada 1 yıl kiradır içeriye alınacaklardır eleman maaşlarıdır cepten yeni dimi reklamın tutulman vs felan filan derken ilk zamanlar gelirinin olmaması normaldir. ve sen bunu yatırımcı ile açarsan sözleşmeye 5000 tl maaş dediğinde adam yatırımı yapar dükkanı açarsın reklam giderlerin vs olur ve her ayda hesabına yatan 5000 tl maaşın olur. kazanırsın cebine giren artar iş yapamazsın o ay 5000 ile geçinirsin. atıyorum günde 1 çay sattığın günlerde olur 3 5 bin tl cirolar yaptığında. ama sen 100 bine açılacak der 1 aylık kira felan yazarsan giderleri düşünmeden batarsın en az 6 ile 1 yıllık hesaplamalar yaparak yatırımcı ile konuşmak ve maaş yazmakta en iyisidir. maaş yazmayan girişimci ise genelde mutsuz çaresiz ve 3 gün sonra bu işle olmuyor ben başkasının yanına işe giriyorum diye kapıya kilit vurmaktadır.