The Abraaj Group, Hepsiburada.com'un yüzde 25 hissesini satın aldı!
E-Ticaret

The Abraaj Group, Hepsiburada.com'un yüzde 25 hissesini satın aldı!

Bir süredir izini sürdüğümüz Hepsiburada.com'un yatırım süreci bu sabah yapılan resmi açıklamayla nihayete erdi. The Abraaj Group yaptığı bu yatırımla Hepsiburada.com'un yüzde 25'inin sahibi oldu.

Hürriyet'te yer alan açıklamaya göre hepsiburada.com bu yatırımla operasyon merkezi, bilgi işlem, CRM ve mobil alışveriş çalışmalarına hız kazandıracak ve Mayıs 2015’te pazar yeri platformunu açmak için kullanacak.

Resmi açıklamada yatırım miktarıyla alakalı bir detay verilmezken, Financial Times The Abraaj Group'un, 400 milyon dolarlık bir anlaşmayla Hepsiburada.com'un yüzde 25'ini satın aldığını paylaşmıştı.

Aldığımız bilgiler Hepsiburada'nın toplam değerlemesinin 400 milyon doların biraz üzerinde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan ulaştığımız Abraaj Group yetkilileri ise konuyla ilgili açıklamada bulunmak istemedi.

Sizlerle ilk kez Aralık 2014'te duyum olarak paylaştığımız Hepsiburada.com'un yatırım süreci geçtiğimiz aylarda şekillenmiş ve en son Rekabet Kurumu onayından geçmişti. Bugün ise taraflar resmi açıklamayla bu ortaklığı duyurdular.

Doğan Online çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Hepsiburada.com'un ayda 15 milyon ziyaretçiye hizmet verdiği, 10 yıl içinde gelirini 25 kat artırdığı ve 1 milyar TL ciroya ulaştığı belirtiliyor.

Şu anda ayda 1 milyonun üzerinde ürünü 5 ayrı depodan sevk eden Hepsiburada.com, Abraaj Group ortaklığı Eylül 2015'te Gebze’deki 100 bin m2’lik yeni operasyon merkezini devreye alacak.

hepsiburada istatistik

Abraaj Group Kimdir?

Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Güney Asya, Güneydoğu Asya, Türkiye gibi gelişen pazarlarında yatırımlar yapan Abraaj Grubu 300’ün üzerinde çalışanıyla İstanbul, Mexico City, Dubai, Bombay, Nairobi ve Singapur’daki merkezleriyle 6 bölgede 25 ofis üzerinden faaliyet gösteriyor.

10 sektörde 200'den fazla şirkete yatırım yapan grup, bu yatırımla 2007 yılından beri Türkiye’de 9. yatırımını yapmış oluyor.

Yorumlar (10)
 1. Mert Baki Mert Baki

  Açıkçası sektör ile ilgili haberlerde hurriyet.com.tr den bir iki tık daha doyurucu bilgi vermenizi bekliyoruz. Oradaki haberin aynısı olmuş.

  1. Volkan Küçük Volkan Küçük

   Ben ilk haberi hurriyetten okudum ancak orada rakam yazmiyordu. Tebrikler webrazzi.

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  2015'de E-ticaret'in iki alanı yükselecek ama bunun adı arz yükselişi, talep görecek mi? Hep beraber göreceğiz..

  1 ) Pazar yerlerine iki yeni/eski oyuncu katılacak.

  a ) Kliksa 8. ay gibi geçecek pazar yerine

  b) Hepsiburada nın geçeceği duyumlarını ve markalar için anlaşmalar yaptığını biliyorduk. Tabi Hepsiburada komple değil bunu bir iş modeli olarak entegre edecek gibi düşünün ve öncelikle belirli kategorilerde deneyecek. ( duyum )

  Yanlız iki fark olacak ; kliksa pazar yerinde herkes ürün sergilyebilecek yani n11,gg gibi ama Hepsiburada'da sadece markalar olacak yani aslında şöyle her markanın sadece bir satıcısı olacak, spotcular, evde ki bir adet vazoyu satmak isteyen ahmet abi giremeyecek.( son duyumlarım )

  2 ) Markalar e-ticaret'e bizzat daha fazla girecekler yani kendi B2C operasyonlarını iyileştirme çözümleri arayacaklar çünkü karlılığı paylaşmak, uzun vadeler ve her şeyden önce müşteri datasından gram fayda sağlayamamak hoş bir durum değil. Kariyer.net'den bakın son 1 senedir ve şimdilerde de daha da fazla e-ticaret iş gücü arıyorlar.

  Teşekkürler,

  Türkiye E-ticaret Pazarı Bir şey mi bekliyor ?

  http://www.hakanyalcin.net/turkiye-e-ticaret-pazari-bir-sey-mi-bekliyor/

  Yeni E-Ticaret – Markalar neden bizzat e-ticaret yapmalı?

  http://www.hakanyalcin.net/yeni-e-ticaret/

  1. Hakan bey, öncelikle saygılar. Verdiğiniz bağlantılardaki sunumunuzu ve yazınızı titizlikle okudum ve inceledim. Bir kaç noktaya değinmek isterim.

   Öncelikle veri, veri, veri diye üstünde durduğunuz olgunun ağızdan çıkışı çok rahat, yığınla analist / endüstri mühendisi de bunlar üstünde çalışıyor ve sonuçta ben karşımda yatırım diye kıvranan yüzlerce iş sahibi görüyorum. Hepsiburada'nın $1.6 milyar değerinin fiktif olduğunu düşünüyorum. Ciro sevimlidir, sıcaktır, mıknatıs gibidir. -Birleşik Devletler'de sattığım en son şirkete, sırf ciro sevimliliği yüzünden daha fazla para verildi örneğin- Eni konu Abraaj için çıkış zamanı geldiğinde, ortaklıktan kazanılan karların ortaklığa hiç katkı yapmadığı görülecek. Paralarını 4-6 sene -belki biraz daha fazla- çevirmiş olacaklar. Eh üç beş bir şeyler de kazanırlar ama hepsiburada'dan öyle bir rock yıldızı çıkacağını beklemek benim için safdillik olur. Her ne biçemde iş yapılıyor olursa olsun ana oyuncu sunulan ürün olacak. Dünden bugüne, hepsiburada ve/veya benzeri yerlerde satılan ürün cinsi ya da adedi pek mühim değil. Gelecekte ne satacağı önemli. Bir şirket ya da -sanki/quasi- "şubeleri" farklı bir ürün sunamayacaksa, sadece marka satışı yapmaları, % bilmem kaç aşağı satmaları ya da dağ başına fırıldaklarla lojistik ulaşımı bir cazibe sunmuyor.

   Öykünülen pazarlardaki ürün ve/veya hizmetleri dahası o farklı coğrafyalardai satılan "şey"lerin satış sonrası hizmetlerini buraya getirmedikçe ya da yenilikçi ürünleri geliştirmedikçe; e-ticaret işinde roket gibi yükselenler, balon gibi şişenler, roket gibi düşenler, balon gibi patlayanlar olacaktır. Sektör kendi içinde dönüp duracak, belki etki alanını pazarını büyetecek ama "yeni" bir şey sunamayacak. Dönemsel büyükler olacak ama sürekli büyük kalamayacaklar.

   e-ticaretin önü açık, büyüyecek/girilecek çok pazar, kazanılacak çok müşteri var, yeni yığınla fırsat/mecra/tarz var ama yenilikçi hiç bir şey yok...

   Saygılarımla.

   1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

    Kemal bey,

    Hayırlı bir satış, Hepsiburada'yı seviyoruz :) başarılarının devamını dilerim. Başka bir konunun yorumları ile hepsiburada haberini baltalamayalım :) siz blogdan ulaşın bol bol laflarız.

    Ben gerçekten bildiklerimin 10 level altını buralarda yazabilirim 8 birimi bile yazsam sabah 2-3 şirket beni mahkemeye verir o kesin, geçmişte doğruları çok söyledim diye üzerime çok geldiler.

    Bu arada bu sözlerim Kemal bey'e tamamen kişisel cevaptır, Hepsiburada'yı tenzih ederim.

 3. Bu da konunun farklı bir açısı.

  Satın alım sürecinde HepsiBurada'nın sosyal medya operasyonu: http://bit.ly/abraajhepsiburada

 4. 5.2.2015 tarihli Ticaret sicil kayıtlarına göre Abraaj (Turkcommerce BV) 15.50% oranında B Tipi pay için 120 milyon TL ödemiş olarak görünüyor.

  http://ticaretsicil.gov.tr/gosteryeni.php?ilan_yil=2015&sayi=8752&sayfa=714)

 5. Hepsiburada'nın tedarikçilere uyguladığı ağır şartlara ne kadar dayanılır şüpheli...

 6. Arkadaşlar demiyim demiyim diyorum da hepsiburada tasarım değiştirmiş, sadece bana mı değiştirmiş haber yok onu geçtim twit bile yok. Kategori yerleşimi, url yapısı, ürün yerleşimi, filtreler, kategoriler

  Ux ve kullanıcı deneyimi açısından incelenmesi gereken daha büyük bir örnek olay incelemesi mi var. Açınız bir başlık, yorumlardan seçmelerle de haber yapınız mesela. Eyyorlamam da bu kadar.

 7. Serkan Avcı Serkan Avcı

  arkadaşlar hizmetsepeti.com u duydunuzmu? yeni pazara girmiş,çalışması bildiklerimizden farklı yani armut.com konseptinde ama farkı bunlarda illere frenchise vererek her semtede birer hizmet talep merkezleriyle (HTM) alana e-ihale sistemini oluşturup kaliteyi ucuza müşteriye sunmayı hedefleyip ayrıca tabanda kazancının yarısını bunlarla paylaşan fikir patentleri alan adları gibi güçlü bildiğim yerli ve yabancı yatırımcılara açık yeni bir şirket kurulduğunu duydum.