Hepsiburada'nın azınlık hissesini Abraaj Group satın alıyor [Duyum]
E-Ticaret

Hepsiburada'nın azınlık hissesini Abraaj Group satın alıyor [Duyum]

Türkiye e-ticaret pazarının lideri Hepsiburada'nın bir süredir Abraaj Group ile yatırım görüşmeleri yaptığını duyuyorduk. Bugün ise söz konusu yatırım sürecinin tamamlandığına dair duyumlar aldık. Henüz şirketlerden konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı ancak dünyanın önde gelen yatırım gruplarından olan Abraaj Group'un Hepsiburada'nın %20 civarı hissesini, 430 milyon dolar şirket değerlemesiyle satın aldığı konuya yakın kaynaklarımız tarafından dile getiriliyor.

Özellikle rakamlar tarafı şu anda çok bulanık. O yüzden kesin bilgi şirketler tarafından açıklanana kadar net konuşmamız mümkün değil. Ama doğruluğu konusunda büyük oranda emin olduğumuz konu Abraaj Group ile Hepsiburada arasında gerçekleşen bu anlaşma yakın zamanda açıklanacak ve Türkiye internet sektörü için beklenen yüksek değerlemeli yatırımlardan bir tanesi yıl bitmeden tamamlanmış olacak.

The Abraaj Group, Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Güney Asya, Güney Doğu Asya, Türkiye ve Merkez Asya'da yatırımlar yapan öncü bir özel sermaye fonudur. Şirket sigorta, sağlık, emlak, teknoloji başta olmak üzere 20 farklı sektörde yatırım yapmaktadır. Dünya genelinde 300'den fazla çalışanı bulan şirketin aktif toplamı 2013 yılı itibariyle 7,5 milyar dolardan fazladır.

Konuyla ilgili araştırmalarımız sürüyor, yeni bilgiler alırsak haberimizi güncelleyeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. %20 hissesi 430 milyon dolar ediyorsa, hepsiburada demekki 2 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşmış. Gayet güzel. Türkiye' de hepsiburada ' dan daha fazla değerlemesi olan başka bir teknoloji şirketi var mı ki ? Mesela GG ne kadardır ?

  1. Galip Yucel Galip Yucel

   GG 240M$

  2. [ düzeltme ] sanırım ben yanlış anlamışım. toplam değerleme 430 m üzerinden yapılmış :)

   1. Galip Yucel Galip Yucel

    %20 için 430M, tamamı değil

  3. Fatih, kaba bir hesapla 430 milyon doları %80 kalan pay ile çarptığımızda 3 milyar 440 milyon dolarlık bir değerleme oluyor ki eğer yanlış değilsem, bu aslında büyük oyuncuların ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

   1. Mehmet Bey yanlış anlamışız sanırım. Toplam değerleme 430 m miş. Yani %20 hissesini 86 milyon dolar gibi bir fiyata satın almışlar.Ayrıca %20 si 430 m olan girişimin tamamı 3,4 yapmaz yani %80 ile çarpamazsın onu. %20 si 430 m olsa %100'ü 2,1 milyar falan yapar.

   2. Arda güzel kelime oyunu yapmış 4 kişinin kafası karışmış :)

 2. Arkadaşlar yanlış anlaşılmasın .. 430 milyon dolar değerleme üzerinden %20 sini almışlar ..yani 86 milyon dolar ödemişler .. Tr de bildiğim kadarıyla milyar dolarlık internet girişimi yok ..

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Ülkemizin hala internet vs bilmeyen yerleri ve insanları var ve bu insanlar olduğu sürece milyar dolarlık işler çıkmaz arkadaşlar. birde olaya hep kar olarak bakmayın. bu ortaklık sadece maddi değil manevi karlılık getirebilir.

  2. Hepsiburada 86 milyon dolari 2-3 ayda yapıyordur. 2 aylık ciro tutarında yatırım olmaz.

 3. Aylık 1 milyon civarı ürün sevkiyatı yapan, 2014 yılı genelinde 1 milyar TL ciro hedefi olan bir şirket için 430 milyon dolar değerleme sizce de az değil mi?

 4. Mehmet Dikici Mehmet Dikici

  Markafoni 200 milyon $ değerleme ile satılmıştı. Eğer Markafoni 200 milyon $ ediyorsa Hepsiburada ucuza gitmiş. Türkiyenin lider eticaret şirketi bile 1 milyar $ değerlemeye ulaşmıyor. Durum kötü.

  1. Ahmet Sancaklı Ahmet Sancaklı

   %3 kar marjı ve düşük müşteri memnuniyeti ile bu kadar olabilir. Amazon olmasını mı bekliyorduk?

   1. Aybars Bey Aybars Bey

    Ahmet Bey haklı

 5. 430 milyon dolar değerlenme az olmuş. 1 milyar dolardan aşağı olmamalıydı. Doğan bu işten çıkmak istiyor

 6. Mustafa Mustafa

  Yatırım rakamı ve terminolojisi konusunda baya bir karmaşa olduğu için ben de konuya dahil olayım dedim:)

  Bu yatırım hesaplaması havuz problemi gibidir direk çarpıp bölerek rakamı bulursanız yanlış olur ufak bir denklem yapmanız gerek. Eğer bir şirket %20 hisse karşılığında 430 milyon değerleme üzerinden yatırım alıyorsa (satıyor mu şirkete yatırım mı alıyor bu da çok önemli hesaplamada, bu işlemin Doğan holdingin bu seviyeden bir cashout değil de şirketi daha hızlı büyütmek istediği varsayımını yaparak satıştan çok şirkete yatırım olduğunu düşünüyorum o yüzden yatırıma göre hesap yapacağım) 1/5 = x/430 denklemine göre x yani yatırım miktarı 86 milyon dolar olur. Ancak 430 milyona az diyenler için söylüyorum bu 430 = y + 86 dır y de şirketin asıl değeri yani yatırım terminolojisinde pre money değeridir. Şirket yatırım almışsa şirket değeri 430 a çıkar, hisse satmışsa y de kalır. Yani eğer şirket bu rakamlarla yatırım almışsa pre money değeri 344 milyon dolardır. Ucuza gitmiş değerlendirmesi konusu için de bu rakamlar göz önüne alındığında değer az gibi dursa da hisse oranlarına baktığımızda henüz giden bir şey yok zaten çoğunluk ana şirkette kalmış. Bu işlerde bu değerlemenin ve yatırım miktarının az ya da çok olmasından ziyade bu yatırım ile nasıl bir ortaklık ile şirkete değer katılacağı ve bu yatırım tutarı ile şirketin 3-5 sene sonra değerlemesinin ne olacağı çok daha önemlidir. 5 sene sonra inşallah burada yanlışlıkla yazılmış 2 milyar dolarlardan bu şirket amazona, rakutene falan satılırsa hiçbirimizin buradaki değerlemeyi hatırlayacağını zannetmiyorum :)

  Hayırlı olsun umarım bu yatırım hepsiburada için çok güzel başarılara ön basamak olur

  1. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

   denklemi çözmek ve olayın sayısal boyutunu anlamak biraz zaman aldı ancak mantıksal olarak doğru algılamamı sağladı teşekkürler mustafa bey. bu açıdan bakıldığında rakuten, amazon, ebay gibi oyuncuların iştahını kabarttığını söylemek mümkün

 7. Cihat Murat Yüksel Cihat Murat Yüksel

  hayırlısı olsun artık :)

 8. Isa Koç Isa Koç

  Ne bileyim ben en azından 1 milyar dolar olduğunu düşünüyordum. Çok düşük geldi rakam. Çünkü yıllık cirosu 1 milyar geçmiş durumda sanırım.