İnternet Yasası ile ilgili Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na erişim engelleme yetkisi veren değişiklik gündemde
Güvenlik

İnternet Yasası ile ilgili Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na erişim engelleme yetkisi veren değişiklik gündemde

2014 yılının en çok konuşulan konularından biri olan İnternet Yasası'yla ilgili yeni bir değişiklik gündemde. Milliyet'in bugünkü haberine göre, Hükümet, "millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması" gibi nedenlerle internet erişiminin Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'nın talimatıyla TİB tarafından engellenebilmesini öngören yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Haberde, mahkemenin bu sürece erişim engelinin ardından dahil olacağı bilgisi yer alıyor. Mahkeme kararına uymayan yerli ve yabancı servis sağlayıcılarınsa ağır para cezası verilmesi bekleniyor. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, bu cezanın 500 bin liraya kadar ceza uygulanacağını daha önce açıklamıştı. Düzenlemeyle TİB'in sakıncalı olduğuna karar verdiği içerikler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabileceği belirtiliyor.

Düzenlemeyle ilgili bir diğer detay da Hürriyet gazetesinin konuyla ilgili haberinde yer alıyor. Buna göre, yeni düzenlemeyle birlikte, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı başvurusuyla TİB, mahkeme kararı olmadan internet erişimini 24 saat boyunca engelleyebilecek.

Söz konusu düzenlemenin yeni bir "torba yasa" kapsamında Meclis'e kısa sürede gelmesi bekleniyor. İnternet Yasası'ndaki bu şekilde bir değişiklik geçtiğimiz Ekim ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen TİB yetkilerinin Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na verilmesi anlamına geliyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında bu yana Çankaya Köşkü ve Meclis arasında gidip gelen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 5651 sayılı yasadaki değişiklikler, Eylül ayında Meclis'ten geçen Torba Yasa kapsamında yeniden elden geçirilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmıştı. Yasadaki güncelleme ile TİB’e internet trafik bilgilerini toplama ve TİB Başkanı’na “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” gibi nedenlerle 4 saat içinde internet sitelerine erişim engelleme yetkileri verilmişti. Ancak bu değişiklikler Ekim ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak kesin olan şey, İnternet Yasası tartışmalarının ve haliyle interneti kontrol etme mücadelesinin 2015 yılında da devam edeceği. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (9)
 1. Murat Ödünç Murat Ödünç

  Internette'ki tüm yatırımları değersizleştirecek bir gelişmedir. Türkiye'de bu durum geçerli elbette. Projeniz büyüyünce ABD'ye kaçmanız için bir sebep daha..

 2. Metin Acar Metin Acar

  Tam da 3.dünya ülkesine yakışır bir mantalite. Bravo!

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  ya bu adamlar neyin kafasını yaşıyor. ego tatmiinden başka birşey değil he engelleyin tamam çözülecekse herşey 24 saat içinde kendi ülkene yasaklayınca engelle. Madem tüm dünyada engelleyemiyorsun bu neyin çabası?

 4. Ateş Demir Ateş Demir

  Haberi okumadan yorum yapan insanlar türedi son zamanlarda. Ama ben sizin için özetleyeyim: Konu milli güvenlik.

  Böyle önemli bir durumda kimsenin sınırsız özgürlüğü olmamalı zaten.

  1. Hüseyin Hüseyin

   Birisi hırsız var diye video yayınlarsa milli güvenlik nedeni ile internet kesilebilir. Ha o zaman ne yapacaksınız hırsız var demeyecek hırsızlığa göz yumacak ve internetin kesilmesine mani olmuş olacaksınız. Sizden beklenen bu

   1. Ateş Demir Ateş Demir

    Hükümet yasa üzerinden suistimale kaçabilir bu ayrı bir konu, ama haberde böyle birşeyden bahsedilmiyor. Hırsız var diye ortalığı yakıp yıkanlar oldu, hiçbirine de birşey yapmadılar. Yanlarına kar kaldı ona üzülüyorum.

 5. Yorumlara bi baktım da sanarsın her biri twitter vari bir girişim sahibi, yok işin büyüyünce ABD'e kaçarsın felan. Büyütebilecek bir işiniz varsa neresi sizin için avantajlıysa oraya gidersiniz ki bu genelde zaten Silikon Vadisi olur. Bunun bu kanunla bir alakası yok. Sanki bu kanunun öncesinde çok büyük gelişmeler yaşadık dünya çapında işler çıkardık sanarsın. Her neyse bu işin bir tarafıydı bir de şöyle bir tarafı var; TİB keyfine göre zaten bu işi yapıyordu bence Bakanlığa bağlanması daha mantıklı. Geçtiğimiz dönemde pembepanjur.com gibi bir sitenin kapanması TİB'in hangi akla mantık çalıştığını göstermeye yeterli olsa gerek. Bu yüzden bakanlığın böyle bir saçma işleyiş izlemeyeceğini düşünerek bu kanunu mantıklı buluyorum.

  Ayrıca internetin sansürlenmesi gibi bir durum yok meydan da Gezi sürecinden bu yana ağız birliği yaparak mantık dışı ezberlerinizi döküyorsunuz yorumlara. Çin'den 1-2 tane başarılı girişim çıkar helal olsun, Rusya'dan facebook ve google'ın yerli versiyonu çıkar helal olsun dersiniz bak işte bu adamlar ülkesinin çıkarlarını ön planda tutarak daha yerli firmalara yöneliyorlar bizde nerede diye içi kof bomboş serzenişlerde bulunursunuz fakat bu ülkelerin Türkiye'nin uyguladığı internet kanunlarının yanında solda sıfır kalacak düzeyde bir internet üzerine yasalarını olduğunu görmezden gelrsinizç. Merak etmeyin YouTube gibi bir girişim çıakrtırsanız bunu bakanlık önlemez aksine daha çok önünüzü açar, aksine böyle bir girişimin geleceğinin TİB gibi ne idüğü belirsiz kurumların elinde olması en büyük tehlikeydi bence. Düşünün bir; oraya bir müdür geliyor herhangi bir grubun etkin olduğunu bir kökenden geliyor ve sizi de kendine mahkum ediuyor. Ki geçtiğimiz yıllarda bunların çok acı faturasını ödediğimizi düşünüyorum.

  Sözlerim sadece düşünmeyi bilenedir, siyasi bir takıntısı olan kişilerin bir anlam çıkarmasını beklemiyorum fakat söylemesemde içimde kalırdı hani.

  1. Aslı Aslı

   Acaba Bakanlığın neden TİB gibi saçma bir mantık izlemeyeceğini düşünüyorsun Mesut? Neden bu kadar güveniyorsun acaba Bakanlığa? Nitekim TİB de bir devlet kurumu. Başına atanan adamlar da hükümetler tarafından atanıyor. Yani paralel yapılar böyle gizli gizli sızmadı aslında, açık açık ve danışıklı dövüş şeklinde atandı hep... öyle devlet kurumları da ne idüğü belirsiz şekilde kurulmaz öyle değil mi?

   Ayrıca Mesut, yukarıda ekonomik açıdan endişelenen arkadaşları hiç hafife alma. Bütün yasakların ekonomiyle, kaynaklarla alakası vardır. Onlar doğru noktaya parmak basıyorlar.Olur ya, belki bir gün sen bir cin fikir bulup harika bir site açarsın. Seninkini kapatıverir Bakanlık, Rıza Zerrab'ın Mark zuckerberg versiyonu ama şöyle düz bıyıklısı mesela ;) bulur ona yaptırıverirler senin fikrini. Olur mu? Olur! Sen de daha açtırmaya uğraşırken mahkemelerde, bir bakarsın yeni site almış başını yürümüş. Kutu kutu paralar akıyor reklam gelirlerinden... Önce kapat, haklıysa açtırsın. Önce hapse at, masumsa ispat etsin çıksın. Sen de böyle mi düşünüyorsun Mesut? Yoksa sana yapmazlar mı?

   Sorumu tekrarlarsam Mesut; neden bakanlığa bu kadar güveniyorsun? Mesela ben gelsem Bakanlığın başına, senin gibi birinin açacağı internet sitesini ulusal güvenliğimize aykırı bulur kapatırım. kesin :) Çünkü sen her şeyi yanlış anlamışsın bana göre. O yüzden Mesut, o yüzden böyle kararları bakanlıklar değil mahkemeler almalı ki; yasalarda belirlenen kriterlere uygunluklar saptansın, bilirkişiler olsun, bir savunma hakkı, bir itiraz hakkı, üst mahkemeye gitme hakkı olsun. Olsun ki; ne sen beni kolaylıkla sustur, ne de ben seni. yasalar çerçevesinde konuşmayı öğrenelim, olmaz mı? Çünkü bakanlıklara kimin geleceği belli olmaz.

   O yüzden Mesut, aklında bulunsun, Gezi sürecinde ağız birliği edilen şey: "Özgürlük" ve "Hukukun Üstünlüğü"ydü. Yani sadece benim için değil. Senin için de. Hakkaniyetli bir istek yani... Sen özgür ol, buraya istediğin yorumu yaz diye bağırdı bu insanlar. Hani düşünmeyi bildiğin için artık siyasi takıntım olmadığını anlamışsındır diye umuyorum.

   Not: Sıkılmayacağını bilsem, Çin, Rusya gibi kötü örnekler üzerine çok şey anlatırdım. Ama şu kadarını söyleyeyim, kendini kötü örnekle kıyaslamak sana bir şey kazandırmaz Mesut. Hani hep övündüğün özgür ataların gibi ol, boyunduruk kabul etme!

   1. Güzel yorum tşk