İnternet Yasası ile ilgili Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na erişim engelleme yetkisi veren değişiklik gündemde

İnternet Yasası ile ilgili Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na erişim engelleme yetkisi veren değişiklik gündemde

2014 yılının en çok konuşulan konularından biri olan İnternet Yasası'yla ilgili yeni bir değişiklik gündemde. Milliyet'in bugünkü haberine göre, Hükümet, "millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması" gibi nedenlerle internet erişiminin Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'nın talimatıyla TİB tarafından engellenebilmesini öngören yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Haberde, mahkemenin bu sürece erişim engelinin ardından dahil olacağı bilgisi yer alıyor. Mahkeme kararına uymayan yerli ve yabancı servis sağlayıcılarınsa ağır para cezası verilmesi bekleniyor. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, bu cezanın 500 bin liraya kadar ceza uygulanacağını daha önce açıklamıştı. Düzenlemeyle TİB'in sakıncalı olduğuna karar verdiği içerikler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabileceği belirtiliyor.

Düzenlemeyle ilgili bir diğer detay da Hürriyet gazetesinin konuyla ilgili haberinde yer alıyor. Buna göre, yeni düzenlemeyle birlikte, Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı başvurusuyla TİB, mahkeme kararı olmadan internet erişimini 24 saat boyunca engelleyebilecek.

Söz konusu düzenlemenin yeni bir "torba yasa" kapsamında Meclis'e kısa sürede gelmesi bekleniyor. İnternet Yasası'ndaki bu şekilde bir değişiklik geçtiğimiz Ekim ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen TİB yetkilerinin Başbakan ve Ulaştırma Bakanı'na verilmesi anlamına geliyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında bu yana Çankaya Köşkü ve Meclis arasında gidip gelen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan 5651 sayılı yasadaki değişiklikler, Eylül ayında Meclis'ten geçen Torba Yasa kapsamında yeniden elden geçirilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmıştı. Yasadaki güncelleme ile TİB’e internet trafik bilgilerini toplama ve TİB Başkanı’na “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” gibi nedenlerle 4 saat içinde internet sitelerine erişim engelleme yetkileri verilmişti. Ancak bu değişiklikler Ekim ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak kesin olan şey, İnternet Yasası tartışmalarının ve haliyle interneti kontrol etme mücadelesinin 2015 yılında da devam edeceği. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.