Anayasa Mahkemesi, internet sitelerine erişimin engellenmesi yetkisini TİB’e veren düzenlemeyi iptal etti
Teknoloji

Anayasa Mahkemesi, internet sitelerine erişimin engellenmesi yetkisini TİB’e veren düzenlemeyi iptal etti

İnternet Yasası'ndaki son değişiklikle birlikte, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) “millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” gibi nedenlerle 4 saat içinde internet sitelerine erişim engelleme yetkisi, Anaysa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Torba Yasa ile ilgili itirazları değerlendiren Anayasa Mahkemesi, TİB'in mahkeme kararına ihtiyaç duyulmaksızın böyle mühahalede bulanabilmesini Anayasa'ya aykırı gördü. Yani internet sitelerinin kapatılması ve trafik bilgilerinin kontrolü konusunda TİB'in genişletilmiş yetkileri kararla tekrar daraltıldı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (6)
 1. TİB nedir ya, bu ülkede bir yasa olur. Uymayanlar cezasını alır. Böyle kurumlara yetki vere vere bütün kurumlar sonra devlete palazlanıyor. Anayasa ve kanun istiyoruz.

 2. Mustafa Mustafa

  Olması gereken de buydu zaten.

 3. Hakan Hakan

  Son kalemiz Anayasa Mahkemesi kaldı. O'da olmasa ülke ne hale gelecek kim bilir.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Baştan saçmaydı, zaten engellemeyi kafasına göre yapıyorlar. Bir adımın keyfine göre engelle sonra davalık ol açtırmaya çalış.

 5. Arif Onur Hangişi Arif Onur Hangişi

  İşte beklediğimiz karar. Her ne kadar yargı bağımsız olmasa da bu tür haberler umutlandırıyor insanı.

 6. Hasan Hasan

  Gerçek adalet istiyoruz. Sebepsiz ve haksız yere kapatılan siteler, yandaş sitelerin önünü açmak içindi. Binlerce liranın döndüğü sektörlerde, pek çok iyi site, sırf bu adaletsiz yaklaşım sonucunda yitip gitti. Herkesin eşit tutulduğu bir Türkiye arzusundayız. Kul hakkı yenmemeli.