Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan İnternet Yasası'ndaki son değişiklikler neler getiriyor?
Telekom

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan İnternet Yasası'ndaki son değişiklikler neler getiriyor?

Türkiye'nin bir süredir öncelikli gündem maddelerinden biri olan "Torba Yasa" bu sabah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Yasa, son dönemin tartışmalı konularından İnternet Yasası ile ilgili önemli değişiklikler içeriyor.

İnternet Yasası olarak bilinen 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile ilgili iki yeni düzenleme içeren Torba Yasa'nın ilgili maddeleri Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) yetkilerinin arttırılmasını ön görüyor. Torba Yasa'nın 126'ıncı ve 127'inci Maddeleri'yle yapılan düzenlemeler şu şekilde:

MADDE 126: 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “iki bin Yeni Türk Lirasından on bin Yeni Türk Lirasına” ibaresi “iki bin Türk lirasından elli bin Türk lirasına” şeklinde ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(4) Trafik bilgisi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ilgili işletmecilerden temin edilir ve hâkim tarafından karar verilmesi hâlinde ilgili mercilere verilir.

MADDE 127- 5651 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “yirmi dört saat” ibaresi “dört saat” şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(16) Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde, erişimin engellenmesi Başkanın talimatı üzerine Başkanlık tarafından yapılır. Erişim sağlayıcıları Başkanlıktan gelen erişimin engellenmesi taleplerini en geç dört saat içinde yerine getirir. Başkan tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından, yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar.”

Yasadaki güncelleme ile TİB'e internet trafik bilgilerini toplama yetkisi verilmiş oldu. Hatırlayacağınız gibi, güncellemeden önce TİB'in, trafik bilgilerini ancak bir suç internet yasasısoruşturması veya kovuşturması kapsamında, mahkeme kararıyla, yer veya erişim sağlayıcılardan talep edilebiliyordu.

Düzenleme aynı zamanda, TİB Başkanı'na "millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi" gibi nedenlerle 4 saat içinde internet sitelerine erişim engelleme yetkisi veriyor. Engelleme kararlarının daha hızlı hayata geçmesini amaçlayan düzenleme, ilgili kararın 24 saat içinde mahkemeye sunulması ve hakimin 48 saat içinde kararını açıklamasını ön görüyor.

Hatırlayacağınız gibi İnternet Yasası geçtiğimiz Şubat ayında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, iki farklı değişiklik talebiyle, onaylanmıştı. Gül'ün tartışmalı bulduğu iki maddeye ilişkin yapılan düzenlemeler böylelikle yeniden düzenlenmiş oldu.

Yorumlar (7)
 1. Engin Murat Engin Murat

  Bir 10 sene daha Türkiyeden dünya çapında bir girişim beklemiyorum....

  1. Bu şartlar altında yerel çapta girişim çıkması bile mucize.

  2. Serkan Dinç Serkan Dinç

   Neden?Yasa yüzünden ise bu gibi yasaların daha katı olanı batıda mevcut.

   1. Hangi ülke ve hangi katı yasa varsa yazmanızı bekliyoruz. Lütfen yasa numarası ve içerik olarak net biçimde belirtelim.

 2. Ahmet Hakan Çelik Ahmet Hakan Çelik

  Dikta etmediği bir internet alanı kalmıştı onada dıktaladı ve tam oldu..!

 3. Muhammed Muhammed

  Dünyanın her yerinden devletler internete bir şekilde hükmetmeye çalışıyor bunun tek yöntemini ise sansür olarak görülüyor. Ancak bu durum kortuğunda kafasını kuma gömen devekuşunun durumunun bire bir aynısı... İşi siyasi boyuta çekmek ise cahillik ve bencilliğin göstergesidir.

  Eğer amaç ifade özgürlüğü ise konuştuklarınızı anlamak güç değil, çünkü Atatürk'ü diktatörler listesinde Hitlerin hemen arkasına koyan wikipedia'ya karşı sadece diktatör dediğimiz o kişiler mücadele etti..........

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Global bir yapıya yerel engel çok komik. Vizyon meselesi tabiki ama internetin doğasına ve hükmediğimiz bir alanda engel koymaya çalıişmak çok saçma.

  Bilgisayar teknolojileri bilgiyi hükümetlerden kaçırmalarına izin veriyor. İyi bir SSL sertifikanız ve şifreleme algoritmanız varsa gizli haberleşebilirsiniz. Ki özgürlük adına bizde private servis bile yasaklanıyor. Ücretini ödeseniz dahi yetişkin siteleri bile yasaklanıyor. Çünkü zihniyete göre böyle ahlaksızlıklara hakkınız olamaz.

  Ama çok merak ediyorum hükümet insanların girdiği siteleri ne yapacak? Hem de URL bazlı tutmaya başladılar. Yani yasal engel olmayan sitelerden bahsediyorum. Uygulanan bir tedbir kararı da yokken neden hangi siteye girdiğimi, hangi makaleyi okuduğuma bakma ihtiyaçları oluyor. Ve bunun yarın bir gün devlette bir işim olduğunda aleyhime kullanılmayacağını nereden bilebilirim.

  İnsanları fişlemenin ta kendisi değil mi? İşte burası tam bir çıkmaz. IP bazlı kayıt ve yayıncı sorumluluğu nispeten daha iyiydi en azından şikayet üzerine o ip'den bir kayıt varsa site sahipleri mahkeme ile paylaşıyordu. Burada da devlet resmi olarak fişleme yapamıyordu.

  Şimdi ise neredeyse yasalara olmayan MİT'e devredilmesine kadar bir çok konu gündemde. Geldiğimiz internet özgürlüğünde son nokta.