Eski Google çalışanı Chris Messina: Google Plus'ı anlamıyorum
Teknoloji

Eski Google çalışanı Chris Messina: Google Plus'ı anlamıyorum

Aylar sonra yeni bir Google Plus haberiyle karşınızdayız ancak başlıktan da anlaşılacağı üzere bu haber de Google Plus'ın lehine değil. Zira 'hashtag'in mucidi olarak bilinen eski Google çalışanı Chris Messina, Google Plus konusunda ciddi itiraflarda bulundu.

Google Buzz ve Google Plus'ın geliştirilmesinde önemli roller alan Chris Messina'nın Google'dan ayrılmasının üstünden 450 gün geçmiş. Google'a tercih ettiği girişimden de ayrılan ve şu sıralarda kendi girişimini çıkarmaya hazırlanan Messina, Twitter'da başlayan eleştirisinin ardından Google Plus'ın kötü gidişatına dair bir blog yazısı paylaştı.

Messina, hem kullanıcılar hem girişimler hem de sektörel açıdan Facebook'un sosyal ağ pazarının tek sahibi olmaması gerektiğini ifade ediyor ama Google Plus'ın bu konuda sınıfta kaldığını da itiraf ediyor. Google Plus'ın Facebook'a rakip olmak konusunda başarısız ve vizyonsuz olduğunu bulan Messina, Google Plus'ı anlamadığını ve bunun da kendisini endişelendirdiğini söylüyor.

Google'ın tutucu ve geleneksel bir tavırla büyük bir fırsatı geri teptiğini düşünen Messina'ya göre kullanıcıların, daha iyi reklam hedeflemesi sunmaktan başka bir faydası olmayan yeni bir Facebook'a ihtiyacı yok.

Google Plus'ın eski tepe yöneticisi Vic Gundotra'nın görevini bırakmasından sonra başa gelen David Besbris'in röportajına da değinen ve yetersiz bulan Messina, geleceğin dijital kimlik yönetimi, gizlilik ve veri kullanımı konusunda içini döküyor ve Google'ı eleştiriyor.

Her şeye rağmen Google'ın Facebook'a bir rakip olabileceğine de değinen Messina'nın bu eleştrileri Google Plus'ın hayalet kasaba olarak anılmasını ve insan faktöründen yoksunluğunu akıllara getiriyor. Google Plus için iyi bir yorum yapmak son zamanların en zor işi ama içerden ve yetenekli bir ismin bu konudaki eleştirileri durumun daha vahim olduğunu gösteriyor....

Yorumlar (4)
 1. Vizyon eksikligi konusunda yaptigi elestiride sonuna kadar hakli insanlari facebooktan google+ a cekmek icin bir sebebi olmali insanlar suan facebooktan sıkılmiş durumda ve daha kapsamli ve alternatif yerler ariyor. Google+ cok guclu ve cok daha ozellik ve kullanim acisindan daha onde bir sosyal ağ olmasina karsin bu kozunu kullanamiyor ve yenilgiyi kabul ediyor.

  Ayrica cok fazla uye olmasina ragmen aktif kullanici cok az olmasina rağmen ben suan bile keyifle kullaniyorum. Kisinin ilgi alanina gore cok guzel duzenliyor kendini. İsin aci kismi herne kadar severek kullansamda asla bir facebook olamayabilir bu yuzden google alternatif olmak yerine farkli ozelliklerini on plana cikarip aktif kullanici sayisini arttirmali

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  google plus yanlış konumlandırılmış ve son kullanıcıya çok fazla hitap etmiyor. zaten google ve plus gibi gibi gereksiz kelimeden oluşuyor ve subdomain alt servis izlenimi veriyor. başta bu marka konumlandırmasını oldukça yanlış buluyorum. Uygulama güzel ama herkese yayılması oldukça zor. En azından yapılanmasına farklılığa gidebilirdi. anonimlik reklam bilgisi olarka kullanılmama şeffaflık konusunda farklı olabilirdi.

  Ama maalesef bu alanlarda da farkılaşmaya gidemiyor.

 3. Google Plus'da basitlik yok şöyle ki yeni üye olan birisi nereden ne yaptığını bulamaz bunca yıldır birçok farklı site açtım ben bile hala neyi nerden yapacağımı çözemedim.

 4. İbrahim Kurtoglu İbrahim Kurtoglu

  Google Plus ciddi anlamda zor ve karışık. Bu gidişle ancak profesyonellerin kullandığı bir servis olmaktan öteye gidemeyecek.