Hashtag’i yaratan adam Google’dan neden istifa etti?
Yenilikler

Hashtag’i yaratan adam Google’dan neden istifa etti?

Tüm dev teknoloji şirketleri her zaman ekiplerini alanda en iyi olanlarla zenginleştirmek için çaba sarf ediyor. Gerçek yetenekli elemanları bulmanın, bulunduğunda ise rakiplere kaptırmadan kendi ekibine dahil etmeye ikna edebilmek çok da kolay değil. Diğer yandan ikna edilse bile o elemanı eninde sonunda bir rakibe veya girişimcilik hevesine kaybetmek aksine çok daha kolay.

Google da bunu en iyi bilenlerden biri. Çünkü yaklaşık 3,5 yıldır Google’da görev yapan aynı zamanda OpenID ve Open Web’in yönetim kurullarında yer alan Chris Messina, Google’dan sadece 6 kişilik bir girişim için istifa etti.

Google’da pek çok önemli görev üstlenen Messina, aynı zamanda hashtag’i yaratan adam olarak tanınıyor.

Günümüzde sosyal medya için giderek daha da önemli hale gelen hashtag yapısı Messina’nın 2007 yılında attığı bir tweet ile resmen şekillendiği kabul ediliyor. Fakat bu tek başarısı değil. Google’da çalıştığı 1300 gün boyunca önce Google Buzz ekibi içerisinde yer aldı. Ardından ise ağırlıklı olarak Google+ üzerine çalışmalarını sürdürdü.

 

 

Örneğin Google+’ın yeni profil sayfaları ve +1 düğmesi gibi tasarımlar Messina’ya ait. Messina ayrıca Google Developers sitesinin hayata geçmesini de sağlayanlardan biri olarak tanınıyor.

Messina’nın kişisel blog’unda resmen duyurduğu habere göre artık sanatçı ve koleksiyoncular için hazırlanan NeonMob adlı küçük bir girişimde yer alacak. NeonMob’un sitesinde yakın zamana kadar danışman olarak görünen Messina, artık firmanın topluluk yönetimi ve büyümesinden sorumlu olacak.

Bakalım 1300 günlük Google deneyimine sahip hashtag’in yaratıcısı Chris Messina’nın katkısı NeonMob’a nasıl bir katkısı olacak…

Yorumlar (12)
 1. Robert Scoble gibi popüler olmuş bazı teknoloji meraklısı pazarlamacılar, Chris Messina'yı "Hashtag'i icat eden kişi" olarak tanımlıyor olsa da; Hashtag'i Chris Messina bulmamıştır.

  Chris Messina, sadece İnternet üzerinde irc zamanından beri kullanılmakta olan, ve görsel olarak görüntü kirliliğine neden olan bu sembolü (#) twitter'da kullanılmasını ÖNEREN kişidir.

  #geldeyanlishaberlendirilmektekbikma

  Daha yeni bir işaretleme/gruplama teknolojisine ihtiyacımız var, kelimeleribirbirineyapıştırarakderdimizianlatmayadeğil.

 2. The Gaste The Gaste

  Google için ciddi ve önemli bir beyin göçü gibi görünüyor. Adam nereyse son yılların en önemli teknoloji trendlerini bulmuş.

 3. DURAĞANLIK hiçbir zaman kabul görmez.

  Steve Apple' dan atılmasaydı belkide hiçbir zaman Iphone çıkmayacaktı biliyormuyuz ki Iphone fikri atılmadan önce kafasında vardı ?

  Ben herzaman söylerim. Çalışanlar şirketlerin hayat kaynakları olduğu kadar sonlarının getirilmesinde de öemli rol oynarlar.

  Şirketin kurumsal yapısı ve ilerleyişi denetlendiği sürece deneyim yaşı büyük ve küçük olan insanların gidip gelmesi çok önemli değil. Özellikle Google gibi devler için hiç sorun değil. Şimdi o pozisyona gelecek kişi yapılanın zerine farklı bir yorum getirebilir ve daha iyisini yapabilir.

  Türkiye de güzel işler yapan insanların işten ayrıldığında şirketin başarısız olacağı algısı. Bu hem doğru hem yanlış. Doğru çünkü şirket nasıl olsa biri işini iyi yapıyor diye patron yatış pozisyonunda ego büyütürken kontrolü kaybettiğini anlamaz. Yanlış şirket iyi yönetiliyorsa başarı kişilere bağlı olmadan sürdürülebilir.

  Yakın zamanda alt yönetim kadrosu istifa eden bir şirketin şuan eriyişini izliyorum ve raporluyorum. Ayrılan ekibin kurduğu benzer yeni oluşumuda izliyorum ve karşılaştırıyorum. Şirket kurumsalının patron egosuna yem edilerek sona doğru sürüklenişini gözle görebiliyorsunuz.

  Kısaca hareketin olduğu yerde bereket vardır:)))

  1. ...Yanlış şirket iyi yönetiliyorsa başarı kişilere bağlı olmadan sürdürülebilir...

   Ee şirketi de kişiler, işinde iyi olan kişiler yönetmeli değil mi? Kendi önermen kendini yanlışlıyor bu durumda.

   Yoksa mesele şu mudur? Şirkette sadece yönetici iyi olunca altta çalışanların bir özelliği olmasa bile başarı gelir?

   O halde iyi yöneticilerin hep söyleyegeldiği "Bunu yapabildik çünkü iyi bir ekibim vardı" sözlerini nereye koyacağız. Demek ki ancak iyi yöneticinin adamları da iyi olunca başarı geliyor.

   Neyse demem o ki: Kişilere bağlı olmayan hiçbir başarı yoktur. Eğer kişilerden oluşan bir organizma olarak vücut (şiket/kurum) yeterince olgunsa o kişinin (organın) eksikliğini hissettrimez. Adaptasyon kabiliyeti varsa o kişinin (organın) yerine daha da iyisini çıkartabilir, veya dışarıdan alır.

   1. Önce

    …Yanlış şirket iyi yönetiliyorsa başarı kişilere bağlı olmadan sürdürülebilir…

    demişsin

    sonra

    Neyse demem o ki: Kişilere bağlı olmayan hiçbir başarı yoktur. Eğer kişilerden oluşan bir organizma olarak vücut (şiket/kurum) yeterince olgunsa o kişinin (organın) eksikliğini hissettrimez. Adaptasyon kabiliyeti varsa o kişinin (organın) yerine daha da iyisini çıkartabilir, veya dışarıdan alır.

    Ben başarının kişilre bağlı olmayacağını söylemedim, sürdürülebileceğini söyledim.

    Başarı ekip ile sağlanır ama sürdürülebilirlik yöneticiler ile olur.

    Bu nedenle futbol tkımlarında hıocalar değişir takım değişmesede başarı değişir.

    Hani biz Türklerin bir kafı vardır. O ADAM GİTTİ Mİ ŞİRKET BİTER.

    Yanlış, o adam gidinde yöneticinin özellikleri devreye girer:))))

    Doğru yönetici yönetici değilse o adamın gidişi aslında çöküşün hızlanmasını sağlar aslında şirket zaten çöküyordur.

 4. Enver Gökmen Enver Gökmen

  büyük şirketler yakında bu döngüyü kıracak çünkü artan finansman ihtiyacı girişimler için zorlu bir engel haline geliyor. Her şeyi kendi bünyelerine katmak satın almak yerine ortaklı modellerle küçük girşimler ve girişimciler de daha fazla desteklenmeli. Yoksa internet sektörü de 2-3 teklin elinde kalacak. İlk çıkış noktası olan fırsat ve yenilikler herkes tarafından hayata geçirilemeyecek hale gelecek.

  Burada temel sıkıntı dev firmaların kendi çıkarları söz konusu olduğunda Open mantığından uzaklaşıp daha çok ticari amaçlara yönelmeleri.

  1. EEEEE anladını mı şimdi neden şirketlerin büyüyrek devlet yönetimlerinde söz sahibi olmalarını engellemek istediğimizi ?

   Kapitalist düzen de küçük yok olmaya mahkum.

 5. Codemake Codemake

  # ve @ sembolleri tamamen irc'nin ilhamidir sadece o zamana gore daha modern olan web'e uyarlanmistir.

 6. boyut olarak ufak gözüksede hastag gerçenden gerekli bi boyut..

 7. Değerli webrazzi yöneticileri, sizden bir ricam var. Lütfen yorumlara rating özelliği getirin. İp bazında kayıt yapılsın. İşkembe-i Kübra'dan sallayanlarla değerli analizciler ayrılsın. Belli bir sayıyı geçen - yorumlar kendi kendini yok etsin ki değerli zamanımızı üç kuruşluk sallama yorumları okumakla heba etmeyelim. En beğenilen yorumlara sahip arkadaşlara ultrabook hediye edilsin her ay. Şaka şaka bu olmasa da olur.

  1. IRC den önce Hashtag vardı desek kızarlar mı ?

 8. Wolkanca Wolkanca

  bulmadı da güzel yaptı, iyi de yaptı.

  bence en iyisini yaptı bu kararla. ilk günden beri +1 butonunu hiç sevmedim, daha güzel olur inşallah.