Google+, Facebook ile arayı çok hızlı kapatıyor ama…

Google+, Facebook ile arayı çok hızlı kapatıyor ama…

Google uzun zamandır daha sosyal olabilmeye çalışıyor. Öncesinde farklı denemeleri olsa da son olarak bundan 2 yıl önce Google+’ı duyurdu ve o günden bu yana da Google+’ı yaygınlaştırmak için büyük bir çaba harcıyor.

Son zamanlarda sosyal ağ mesaimin büyük kısmını Twitter ve biraz da Facebook üzerinde geçiriyor olsam da, bir gözüm sürekli Google+’ın üzerinde. Günlük olmasa da sık sık Google+’ın ne oranda kullanıldığını görmeye çalışıyorum. Her baktığımda mutlaka çok sayıda yeni paylaşım var ama bunların büyük kısmının otomatik paylaşımlar veya +1’lenmiş yayınlardan oluşuyor.

Bu durumda akıllara yeniden Google+’ın bir hayalet kasaba olup olmadığı sorusu geliyor. Güncel verilere bakıldığında ise durum daha farklı görünüyor. Son rakamlara göre Google+, Facebook’un ardından ikinci büyük ve üstelik tüm sosyal ağ siteleri arasında en hızlı büyüyeni…

Facebook’un açıkladığı aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde, son rakamlara göre 1,1 milyara ulaşmış durumda. Global Web Index ise biraz daha farklı düşünüyor ve kendi hesaplamalarına göre Facebook’un aktif kullanıcı sayısının 700 milyon civarında olduğunu söylüyor. Yine aynı rapora göre ikinci sırada ise 343 milyon aktif kullanıcı ile Google+ geliyor. Aradaki fark neredeyse iki kat.

Google+

Fakat Facebook’un bir doygunluk dönemine girmiş olduğu konusunda pek çok farklı kaynak hem fikir. Her ne kadar Facebook bazı bölgelerde kullanıcı kazanmaya devam ediyor olsa da, daha erken yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmış olduğu bölgelerde aktif kullanıcı sayısında bir azalma görünüyor. Google+ ise geriden gelmenin de avantajıyla büyüme hızını halen ve oldukça da hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Diğer yandan Searchmetrics Google+’ın paylaşım özelliğinin kullanımında Facebook’u önümüzdeki yıllar içerisinde geçeceğini ön görüyor. Searchmetrics’in hesaplamalarına göre Facebook’un beğen tuşunun kullanımı her ay yüzde 10 artarken, Google+’ın +1 paylaşım tuşunun kullanımı yüzde 19 oranında artıyor. Eğer bu hızla devam edecek olursa 2016 yılına gelindiğinde Facebook’un beğen tuşu ayda 849 milyar paylaşım sağlarken, +1 tuşu her ay 1.096 milyar kez kullanılıyor olacak.

Sitelere giriş yapma konusunda hali hazırda lider Facebook fakat bu konudaki bir araştırma da ikinci sırada bulunan Google+’ın farkı hızla kapattığını gösteriyor. Janrain’in araştırmasına göre sosyal giriş yapma imkanı sunan sitelerin yüzde 46’sında kullanıcılar Facebook ile giriş yapmayı tercih ediyorlar. İkinci sırada ise Yahoo (yüzde 7) ve Twitter (yüzde 6) gibi alternatiflerin açık ara önünde, yüzde 34 ile Google+ bulunuyor.

Google+

Tüm bu verilere bakıldığında Google+’ın çok geç girmiş olduğu sosyal ağ pazarında oldukça iyi bir ivme ile yoluna devam ettiğini söyleyebiliriz. Fakat ben bir kullanıcı olarak bu ivmenin Google+ üzerindeki yansımasını göremiyorum. Google’daki etkisi nedeniyle de +1 paylaşımları gerçekleştiriliyor. Google servislerinin toplamdaki kullanıcı sayısı toplam Google+ kullanıcı sayısını etkiliyor ve aynı nedenden sosyal giriş için Google+ tercih ediliyor ama şu andaki gidişat Google+’ın Facebook’tan en büyük eksiğinin “insan” faktörü olduğu izlenimini uyandırıyor.

Peki siz bir kullanıcı olarak Google+’ın gidişatını nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.