Google+, Facebook ile arayı çok hızlı kapatıyor ama…
Analiz

Google+, Facebook ile arayı çok hızlı kapatıyor ama…

Google uzun zamandır daha sosyal olabilmeye çalışıyor. Öncesinde farklı denemeleri olsa da son olarak bundan 2 yıl önce Google+’ı duyurdu ve o günden bu yana da Google+’ı yaygınlaştırmak için büyük bir çaba harcıyor.

Son zamanlarda sosyal ağ mesaimin büyük kısmını Twitter ve biraz da Facebook üzerinde geçiriyor olsam da, bir gözüm sürekli Google+’ın üzerinde. Günlük olmasa da sık sık Google+’ın ne oranda kullanıldığını görmeye çalışıyorum. Her baktığımda mutlaka çok sayıda yeni paylaşım var ama bunların büyük kısmının otomatik paylaşımlar veya +1’lenmiş yayınlardan oluşuyor.

Bu durumda akıllara yeniden Google+’ın bir hayalet kasaba olup olmadığı sorusu geliyor. Güncel verilere bakıldığında ise durum daha farklı görünüyor. Son rakamlara göre Google+, Facebook’un ardından ikinci büyük ve üstelik tüm sosyal ağ siteleri arasında en hızlı büyüyeni…

Facebook’un açıkladığı aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde, son rakamlara göre 1,1 milyara ulaşmış durumda. Global Web Index ise biraz daha farklı düşünüyor ve kendi hesaplamalarına göre Facebook’un aktif kullanıcı sayısının 700 milyon civarında olduğunu söylüyor. Yine aynı rapora göre ikinci sırada ise 343 milyon aktif kullanıcı ile Google+ geliyor. Aradaki fark neredeyse iki kat.

Google+

Fakat Facebook’un bir doygunluk dönemine girmiş olduğu konusunda pek çok farklı kaynak hem fikir. Her ne kadar Facebook bazı bölgelerde kullanıcı kazanmaya devam ediyor olsa da, daha erken yüksek sayıda kullanıcıya ulaşmış olduğu bölgelerde aktif kullanıcı sayısında bir azalma görünüyor. Google+ ise geriden gelmenin de avantajıyla büyüme hızını halen ve oldukça da hızlı bir şekilde sürdürüyor.

Diğer yandan Searchmetrics Google+’ın paylaşım özelliğinin kullanımında Facebook’u önümüzdeki yıllar içerisinde geçeceğini ön görüyor. Searchmetrics’in hesaplamalarına göre Facebook’un beğen tuşunun kullanımı her ay yüzde 10 artarken, Google+’ın +1 paylaşım tuşunun kullanımı yüzde 19 oranında artıyor. Eğer bu hızla devam edecek olursa 2016 yılına gelindiğinde Facebook’un beğen tuşu ayda 849 milyar paylaşım sağlarken, +1 tuşu her ay 1.096 milyar kez kullanılıyor olacak.

Sitelere giriş yapma konusunda hali hazırda lider Facebook fakat bu konudaki bir araştırma da ikinci sırada bulunan Google+’ın farkı hızla kapattığını gösteriyor. Janrain’in araştırmasına göre sosyal giriş yapma imkanı sunan sitelerin yüzde 46’sında kullanıcılar Facebook ile giriş yapmayı tercih ediyorlar. İkinci sırada ise Yahoo (yüzde 7) ve Twitter (yüzde 6) gibi alternatiflerin açık ara önünde, yüzde 34 ile Google+ bulunuyor.

Google+

Tüm bu verilere bakıldığında Google+’ın çok geç girmiş olduğu sosyal ağ pazarında oldukça iyi bir ivme ile yoluna devam ettiğini söyleyebiliriz. Fakat ben bir kullanıcı olarak bu ivmenin Google+ üzerindeki yansımasını göremiyorum. Google’daki etkisi nedeniyle de +1 paylaşımları gerçekleştiriliyor. Google servislerinin toplamdaki kullanıcı sayısı toplam Google+ kullanıcı sayısını etkiliyor ve aynı nedenden sosyal giriş için Google+ tercih ediliyor ama şu andaki gidişat Google+’ın Facebook’tan en büyük eksiğinin “insan” faktörü olduğu izlenimini uyandırıyor.

Peki siz bir kullanıcı olarak Google+’ın gidişatını nasıl görüyor ve değerlendiriyorsunuz?

Yorumlar (13)
 1. Otomatik post ve +1 disinda kullanmiyorum.

 2. +1 paylaşımının artışına sebep webmasterlar :)

 3. Şu an kullanıcı olarak login ve +1 dışında kullanmıyorum. Geliştirici olarak sadece login amaçlı kullanıyoruz.

  Türkiye'de aktif bir kitlenin olduğunu düşünmüyorum.

 4. Dogukan Yavuz Dogukan Yavuz

  Google'ın kendi insanları bile kullanmıyordur +1 i

  Webmasterler dışında pek kullananda yoktur denildiği gibi.

  sadece giriş için kullanıyorum bende aktif olarak ne birşey paylaşıyorum ne insanlar ile iletişim kuruyorum.Facebook ve Twitter varken Google +1 biraz gereksiz kalıyor sırf google servislerine ihtiyacımız olduğu için üye olduğumuz bir servis.Türkiye'de pek kullananda yoktur zaten...

 5. sayfaları takip ediyor, +1 kullanıyor, hangout'u büyük bir nimet olarak görüyor ve sık paylaşım yapıyorum, loginler de de kullanmayı tercih ettiğim bir sistem, çünki google'ın daha güvenli ve sağlıklı çalışan bir sistem imajı var gözümde.

  1. Google mı güvenli? Son zamanlarda cıkan haberlerden haberiniz yok galiba. Benim için hiç biri de güven teşkil etmiyor.

 6. Teknofly Teknofly

  Bence +plusun seo ve hitle büyük oranda paralelik kurması webmasterlerin sürekli yazılarını ve siteleri +laması Google plusu biraz daha fazla gösteriyor.Yani bence bireysel kullanıcıların analizinede bakmak lazım.

 7. Google reader yerine Google+ kapatılsaydı keşke.

  Google yeni bir sosyal ağ macerası yerine varolan bir yapıma ortaklık ile giriş yapsaydı daha anlamlı bir iş yapmış olurdu muhakkak.

 8. webmasterlar aman sitemizi google iyi indexlesin diye +1 kullaniyorlar ayrica +1 verileri arama sonuclarina ve adwords uzerinde kullanildigi icin ilgi goruyor bence hala icerisi bos bir kasaba gibi.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   google plus'in aramada etkili olması çok ahlaksız politika. Düne kadar MS'in baskıcı tekel davrından dert yananlar şimdi google plus ile bunu google'da yaşıyorlar. resmen zorla kullandırtmaya çalışıyor.

 9. facebook'ta birşeyler paylaşmayalı 1 seneyi geçti sanırım. girip baktığımda haftada 1-2. kesinlikle bir doyum olduğunu ve bir zamanların icq su gibi çoluk çocuğun takıldığı bir mekan olacağını düşünüyorum. Google+ hayalet kasaba orası kesin. Twitter 1-2 sene içinde hepsini sollar. Farklı bir sosyal mecra ihtiyacı var gibi.

 10. Ben facebook'ta bulduğum zevki Google+ da bulamıyorum sanki facebook halkın Google+ yüksek tabakanın paylaşım yaptığı yer gibi geliyor.

 11. Ev Dekorasyonu Ev Dekorasyonu

  +1 yapmak dışında aktif olarak kullandığım söylenilemez. Birçok insana rahat bir şekilde ulaşmama sebep olması benim için en önemli artı 1 değeri oluyor :)