En çok kazandıran programlama dilleri hangileri?
Teknoloji

En çok kazandıran programlama dilleri hangileri?

Bilgisayar programcılılığı yalnızca teknoloji endüstrisinin değil, istihdam piyasası başta olmak üzere küresel ekonominin dönüşmesinde belirgin bir etkiye sahip. Son yıllarda bu mesleğe yönelik artan taleple birlikte programcıların daha fazla ilgi gördüğünü hatta yer yer "süper starlar" arasında anıldığını görmek bile mümkün hale geldi.

"Peki hangi programlama dili bunda daha büyük paya sahip?" diye- sadece programcılar arasında polemik yaratmak için- bir soru ortaya atarsanız, uzun bir tartışma duymaya hazırlanmanız gerekiyor. Programcılar için bu sorunun cevabı büyük olasılıkla favori programlama dilleri olsa da neyse ki tek kaynağımız onlar değiller.

Burning Glass ve Brookings Institution tarafından yayımlanan verileri derleyen Quartz'ın yakın zamanda yayımladığı en çok kazandıran programlama dilleri listesi, kodlama dillerinin ekonomik karşılığı hakkında iyi bir fikir veriyor.

en-cok-kazandiran-programlama-dilleri

Quarzt'ın listesine göre, en çok kazandıran programlama dili olan Ruby on Rails'in  programcılarının ortalama yıllık maaşı yaklaşık 109 bin dolar, onu 108 bin dolarla Objective C izliyor. Listenin üçüncü sırasında yıllık ortalama 100 bin dolar kazandıran Python var.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (31)
 1. php yi ben mi göremedim bilemiyorum ama php nin olmadığı bu rapora ne kadar güvenilir bilemiyorum.

  1. Php'nin olmaması çok ilginç...

   1. Musagaripmusa Musagaripmusa

    php dili programlama dili değil.

   2. Fatih Özkan Fatih Özkan

    javascript'de bir programlada dili degildir php gibi scriptir.

   3. Muratsplat Muratsplat

    Cehalete dur diyoruz :d

    PHP is a widely-used general-purpose "scripting language" that is especially suited for Web development and can be embedded into HTML.

    PHP bir betik(script) dili. Tıpki Ruby, javaScipt, Perl, Python, Lua, Viml vb.. Saydıklarım arasında Python bytecode çevirilip de çalıştırılabiliyor. Buna derlemeli dil derseniz *.pyco - *.pyc uzantılı dosyalardır bunlardır.

    Script programlamda bir türdür. Bayağılık ve basitlik anlamı çıkmaz bundan. Sanırım sizin mantığınız bu..

    PHP herkes bilir ama UnitTest, IoC, inherit, overload, Abstract ve Final Classlar gibi konular söz konusu olunca kimse "gıh" bile diyemez.

    PHP'deki kütüphane zenginliği çoğu dilde yoktur. Bu yüzden dev gibi firmalar inatla PHP kullanır.

    Bir dil yaşamaya devam ediyorsa değersiz değildir. Saygıyı hak eder. Bu dillerin arasında herhalde en yaşlısı ve halan yenilikçi olamaya devam eden bir dil PHP'dir. Kimsenin zoruna gitmesin..

    Bir dil hakkında büyük laflar etmeden önce bu dil nedir ne değildir. bir öğrenin bence

    Open Source camiasına saygılar :B

 2. Western Western

  Ruby bir programlama dili; Ruby on Rails bir çatıdır. Gerçekten bu istatistiğe sevindim. Çünkü Ruby modern anlamdaki programlama dillerinin en gelişmiş olanıdır bana göre. Ama Ruby daha çok Ruby on Rails ile anıldığı için sadece bir web programlama dili gibi kısıtlayanlar var. Tabi bunda da kütüphanelerinin (ruby gems) çoğunun web odaklı yazılmış olmasının payı var. Ama son yıllarda robotik uygulamalar dahil olmak üzere perspektifini geliştirdiğini görüyoruz. Yani eğer yeni bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız bu kesinlikle Ruby olmalı.

  1. Muratsplat Muratsplat

   Aslan, Robotik olunca ne oluyor :D, bir ara bunu python için de derdiler. Yanlış anlama. Ben üç adet dili ikisini(PHP ve JS) uzmanlık derecesinde iyi biliyorum. orta seviyede bildiğim dil ise Go. Robot mobot işleri hikaye. Programcı algoritma geliştiremiyor ve kullandığı dilin yapısını ve veri yapılarını bilmiyorsa onu Ruby de kurtaramaz..

   1. Western Western

    Benim anlatmak istediğim; Ruby'nin sadece bir "web programlama dili" olarak görülmesi beni üzüyor. Bundan bahsettim. Ama siz konuyu nereye çekmek isterseniz çekin. Tamam programcı, yazılım mühendisliği üzerine algoritma da, veri yapılarını da bilmeli. Burada amaç iyi bir programın özellikleri ne ise onu karşılayabilmek. Bunda herkes hemfikir. Ancak bizi bu amaca götüren kullandığımız araçlar ve bu araçları ne kadar verimli kullanabildiğimiz.

    Ben sizin gibi futbol takımı tutar gibi programlama dili tutan sonra da bana algoritma'nın felan fistan öneminden bahseden çok kodcu gördüm. Bana uzmanlık tasladığın o programlama dilinde (! burada programlama diline lafımız yok.) bir bölme algoritması yazıp kod kata yapabilir misin dediğimde "bölme algoritması?", "kod kata?" diye yüzüme aval aval bakan çok uzman tanıyorum.

 3. Emir Buğra Köksalan Emir Buğra Köksalan

  Bu istatistik dünya çapında yapılmış. Türkiye şartlarında böyle olduğunu zannetmiyorum. PHP ilk 10da bile değil. Türkiyede bu tam tersi. İş bulma sitelerine bakın herkes C# Java yada PHPci arıyor.

 4. Adamsnatersi Adamsnatersi

  günümüzde bu liste doğru ancak bir 5 sene önce liste tam tersiydi. bunun en temel sebebi günümüzde mobil programlamanın revacta olması ve Ruby çok kullanılmasıdir.

 5. Ibrahimatakul Ibrahimatakul
  1. Asıl kaynak olan Quartz raporuna link verilmiştir.

 6. Serdar Alkan Serdar Alkan

  Şirketler baz alınarak yapılmış herhalde bu analiz. Dünya çapında birçok freelance çalışan insan var.Ve çoğu open source diller de geliştiriyor. Bugün bir şirkette Java yazan biri ortalama 4 bin tl aldığını varsayarsak, php ile freelance web sitesi yapan bir kişi ayda 2-3 site yapsa 5-6 bin tl alır. Ki dünyada da bu böyledir.Şirkette çalışanların maaşlarına göre bir analiz olmuş bu bence. Android in olmaması da bir garip. Java içerisinde değerlendiriliyorsa o ayrı tabi.

 7. Barışcan Aslan Barışcan Aslan

  insanları kandırmayın bu dillerden bu kadar yüksek miktarda kazanan insanlar çok büyük tecrübe sahibi ve yaptığının fazlasını yapan insanlar bu sektöre yeni atılanlar için bu tablo havada kalıyor özelikkle türkiye için bu tablo ya bi kısmına yalan diyebiliriz ki php yok webrazzi bile php tabanlı bir web site yapısı kullanırken ve php iyi bilen bir insanı çalıştırıken bu tabloyu paylaşması da bir ironi kopyala yapıştır haber yapmayın artık. Artı, hiç kimse demez ki vay kardeşim sen python biliyorsun yada sen objective c biliyorsun ben sana bu kadar maaş vereyim ve kaç şirketin çok fazla geliri varki altında çalıştırdığı bu dilleri bilen insanlara yüksek maaş veriyor.

  şu tablo yada bir göz atın:

  http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014/

  1. Barış Barış

   İşte bizim insanımızın sıkıntısı bu. PHP veya ASP.NET C# altında sıkışıp kalmış.

   Bu tablo, silikon vadisine ait bir tablo. Herkes bir şeyler söylemiş ama neden Rails bu kadar kazandırıyor diye kimse konuşmamış.

   Ruby, KOLAY ÖĞRENİLEBİLEN BİR DİL DEĞİLDİR.

   Bakın bu çok önemli. Rails bir çatı.

   Silikon vadisinde de startup markaların en çok tercih ettiği yapı da Rails'dır. Neden mi?

   10dk içinde blog yazabilirsiniz.

   2-3 saat içinde forum sitesi yazabilirsiniz.

   2 gün içinde Twitter klonu çıkartabilirsiniz (ki bu Twitter da Rails ile çalışmaktadır)

   1 hafta içinde GitHub klonu yapabilirsiniz (bu da Rails ile çalışmaktadır)

   Yukarıda söylediğim süreler temsili. GitHub ve Twitter gibi devlerin yükünü bile kaldırabilen bir çatıdan bahsediyoruz.

   Sen PHP'de connection string yazana kadar kan kusuyorsun, ruby de migrate ve create komutlarını kullanmak yetiyor.

   Scaffold kullanarak model, view, controller anında oluşturup, bunları birbirlerine bağlayabiliyor.

   PHP'nin daha çok kütüphanesi olduğunu iddia eden arkadaşların her türlü bahse varım ki Ruby hakkında en ufak bir bilgisi bile yok. GEM olayını bilmiyorlar demek ki. https://rubygems.org/)

   Bu gün Linus Torvalds bile git sistemini ve GitHub web sitesini/sistemini Ruby de yazmış. (Github Rails kullanıyor demiştim). Hala yok PHP yok bıdı bıdı vıdı vıdı.

   Hadi bakalım düello yapalım, ben Rails'da MVC yapısını oluşturayım, DB'yi bağlayayım, tabloları oluşturayım ve migrate edeyim. Sen de aynısını PHP'de yap. Bakalım hangimizinki daha performanslı çalışacak ve daha kısa sürede bitecek.

   Eğer okullarda web programcılığında Rails çatısı öğretilmeye başlanırsa, Türkiye'de de startuplar Rails ile yapılır. Kimse bu kadar kolay ve aynı zamanda sağlam bir yapıyı görmezden gelemez.

   Artık devir "rapid development" devri. Geçin dil fanatikliğini. Bu gün Rails'dan daha güzel bir framework çıksın, aynı şeyleri onun için yazarım.

 8. 2Kere2Beseder 2Kere2Beseder

  Programlama dillerinin maaşa bağlı olarak karşılaştırılması ne derece doğru bir analiz sunar şüpheliyim. Mesela Objective-C nin mobil yazılımın gerekliliği hakkında ipuçu verdiği kesin ama bu tarz verilerin insanları yanıltması söz konusu.

  Zira eninde sonunda back-end programlama ihtiyacı doğuyor. Objective-C kullansanız bile verilerin akışını json üzerinden konuşturacağınız veri akışını kullanmanız gerekiyor. Bu da yazılım dilinden ziyade kullanılan çatının daha önemli olduğunu kanıtlıyor. Objective-C kullanan pek çok programcıyla tanıştıktan sonra arka plandaki çatı yazılımından bihaber olduklarını gördüm. Bu da programlamayı piyasanın magazinsel haberleriyle öğrendikleri hakkında ipuçu veriyor.

  Halihazırda Spring Tool Suite, Android Studio gibi SDK'ler Maven'dan Gradle'e kayıyor Build ortamlarına kayıyor. Yani bırakın bir yazılım dilini öğrenmeyi, sonrasında Maven ile mi build edeceksin yoksa Gradle'mı olsun kararı bile yazılım ortamını derinden etkiliyor.

  SDK, Framework ve Build çeşitleri yazılım ortamının neredeyse bütününü oluşturuyor. İçindeki programlama dili ise artık eskisi kadar konuşmaya tenezzül etmeyeceğiniz kadar bir alan kaplıyor.

 9. Mssoylu Mssoylu

  Programcilarin umrunda degil.

 10. php nin olmaması banada ilginç geldi. Zira php ilede android ve masaüstü hariç web tabanlı herşey yapılabiliyor. Ayrıca dünya çapında olan bu istatistik ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Türkiye'de Ruby on Rails bilen eleman arayan bir şirket ya bir tanedir veya hiç yoktur. Yada bir elin parmaklarını geçmez. Ruby on Rails ilerleyen zamanlarda daha çok rağbet görebilir fakat onunla beraber diğer dillerde elbette yerinde saymayacaktır kanaatindeyim. Yeni bir dil öğrenmek isteyenlere tavsiyem Ruby on Rails ı listelerinin başına almaları. Sonra sırasıyla öğrenebildikleri kadar dil öğrenip teknolojiyi çok yakından takip etmeleri.

  1. Atım Arap Atım Arap

   php ile androidde webview aracıyla bir çok uygulama geliştirebilirsin

 11. Muhittin Tan Muhittin Tan

  php degil de laravel frameworku olarak incelense fark yaratcak inceleme

 12. Western Western

  Futbol takımı tutar gibi programlama dili tuttukça hiç bir yere varamayız, varamadık da. Herkes bildiği dili iyi yerlerde görmek ister. Ama bu düşünceleri bir tarafa atmamız gerekiyor artık. İlla da bu dilleri yarıştıracaksak teknik özellikleri yönünden karşılaştıralım. Garbage collection, object oriented, aspect-oriented, domain-specific, modularity, declarative, standardization gibi yönlerinden karşılaştıralım. Bir dili sektöre göre yorumlarak kullanım oranına göre yorumlamak bence hiç adil değil. Çünkü bazı diller var Haskell, Erlang, Scala, Lua gibi hak ettikleri yerlerde değiller.

 13. Tuna Celik Tuna Celik

  Programlama dillerinin çok kazandirmasi, dili bilen kisinin piyasadaki tecrube ve azligina karsin ihtiyac duyulan ise ve isin zorluguna oranlanarak hesaplanir. Php gibi bir dili bizim firincinin oglu bile guzel guzel kullanirken php bilenler neden cok para kazansin ki. Firma eleman ihtiyacini herhangi bir agzi kokan karin tokluguna calisacak biri ile giderilebilir. Haberi yanlis degerlendirmeyin bence gayet guzel olmus...

 14. Muhammed Muhammed

  Bana oldukca mantikli bir tablo gibi geldi. Turkiye piyasasinda geçerli olmasa da guzel guzel :)

 15. Bu haber Amerika için ve dünyadaki diğer gelişmiş ülkeler için. Türkiye için en çok kazananlar java ve objective-c ciler. Javada da android uzmanı ya da Enterprise java edition uzmanı olmalısın. PHP ve .net ciler de aç kalmaz. Ama .net'i iyi bilen PHP'yi iyi bilene göre daha iyi kazanır. Daha derin bilgiye ihtiyaç duyuluyor.

 16. Webrita.com Webrita.com

  ruby and rails is not a programming language , its a framework.

  1. Atılay Atılay

   sonunda biri farketmiş.

 17. Can Demirel Can Demirel

  Merve hanım ,

  Uzun yıllar c# üzerine geliştirme yaptıktan sonra son 6 aydir da sql server üzerine yoğunlaşmış biri olarak.

  nediye bilirim aşk olsun. :))

  İnsan alıştıra alıştıra söyler

 18. Her dilin bir kullanım alanı vardır. Kullanılan alanın da hitap ettiği bir pazar. Bu pazar sektörde ne kadar güçlüyse çalışanına o kadar maaş verir. Finans sektöründe çalışıp Java kullanan bir yazılım uzmanı ile turizm sektöründe çalışıp Java kullanan yazılım uzmanı arasında maaş farkı vardır. Ayrıca tecrübe de ayrı bir ölçek katar. Bu tablo hangi şartlar ve koşullar sabitlendiginde ortaya çıkmış sorgulamalı. Bir diğer durum da bu tablolar kabaca bir değer verir çok detayci değildir.

 19. Erdal Erdal

  ya bizde web tasarım okuyoruz ama hadi hayırlısı. ne kadar kazandırır sizce ? :D

 20. İbrahim Tuna İbrahim Tuna

  Bazı arkadaşlar PHP dil değil scripttir demiş. Benim için fark eden bir şey yok. İster script deyin ister başka bir şey. PHP bir dildir. Ayrıca (web tabanlı) hiç bir dil PHP kadar kolay , özgür olamaz. PHP kadar kaynağı bol bir dil yoktur. PHP kadar kütüphanesi gelişmiş bir dil yoktur. Yukarıdaki kazançları kim neye göre hesaplamış. Ben yıllardır PHP yazıyorum. Kimse bana gelip sen bu sene ne kadar kazandın diye sormadı. Kimin hangi dilde ne kadar kazandığını nasıl hesaplamışlar. Saçma sapan bir istatistik.