Aslanoba Capital 4 yeni yatırımla ABD ekosistemindeki yerini güçlendiriyor

Aslanoba Capital 4 yeni yatırımla ABD ekosistemindeki yerini güçlendiriyor

Türkiye internet sektörünün seri yatırımcısı Aslanoba Capital* rotayı Amerika'ya çevirdi. Arthena ve ValetAnywhere'den sonra 4 yeni yabancı girişimi daha melek yatırımcı olarak portfolyosuna ekledi.

Bu 4 yeni girişim aşağıda paylaştıktan sonra ardından Aslanoba Capital Kurucu Ortağı Cankut Durgun'un kişisel blogunda paylaştıklarına kısaca değinmek istiyorum.

Roadster.com: Mobil öncelikli bir girişim olan Roadster, araç satın alma işini daha kolay ve kârlı bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bayileri aradan çıkararak ihtiyaçlarınıza karşılık bulmanızı ve aracınızın kapınıza teslim edilmesini sağlıyor. Bu girişimin arkasında daha önce girişimini satmış çok deneyimli girişimciler var.

StowawayCosmetics.com: Stowaway adlı bir kozmetik ürünleri markasının e-ticaret girişimi. İki kadın girişimci tarafından kurulan markanın yatırımcıları arasında Jason Calacanis ve Gary VaynerchukGary gibi tanınan isimler de var.

Navdy.com: Aracınızda gözünüzü yoldan ayırmadan navigasyon vb. bilgileri görmenizi sağlayan bir yardımcı ekran olan Navdy'den sizlere ayrıntılı olarak bashetmiştik. Donanım odaklı bir girişim olması açısından Aslanoba Capital'in portfolyosunda ayrı bir yeri olduğunu düşündüğüm Navdy, son dönemde adından sıkça söz ettiren bir girişim oldu.

Mavrx.co: 1 trilyon dolarlık tarımsal pazarda büyük verinin avantajlarını kullanmak isteyen Mavrx, havadan görüntüleme yoluyla tarım arazilerinin daha verimli kullanılmasını hedefliyor. Yurtdışında müşterilere sahip ve Türkiye gibi bir tarım ülkesi (?) için oldukça değerli olduğunu söyleyebilirim.

Fazla talep gören yatırım turlarında yatırımcı olmak

Cankut kişisel blogunda kaleme aldığı yazıya, tahmin ettiğim gibi, yabancı girişimcilere Türkiye'dekilerden daha az yatırım yaptıklarını açıklayarak başlıyor. Türkiye'de 250 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında yatırımlar yapan Aslanoba Capital, ABD'deki yatırımlara 100-250 bin dolar ayırmış ve bunun bazı sebepleri var.

Türkiye'de yerel ve dolayısıyla öncü bir yatırımcı olduklarından bahseden Cankut, iki ülke arasındaki sermaye ve yatırımcı farkının altını çiziyor. Aslanoba Capital'in yatırım yaptığı ABD'li girişimlerde tohum yatırım turuna çok sayıda melek yatırımcı giriyor ve bu da yatırım tutarının düşük olmasına neden oluyor.

Aslanoba Capital'in tohum yatırımcı olarak kendini konumlandırması da bu yatırımlarda risk paylaşımı açısından etkili oluyor. Diğer yandan girişimciler de farklı yatırımcılarla çalışmayı daha iyi şartlarda yatırım almak bir avantaj olarak görüyor.

Cankut özetle, fazla talep gören yatırım turlarının hem yatırımcılar hem de girişimciler için değerli gördüklerini söylüyor ki buradan Aslanoba'nın bu yatırımlara devam edeceğini tahmin edebiliriz. Türkiye'de bu tür yatırım turlarını görmemiz ise iyi girişimlerle birlikte yatırımcı/sermaye eksikliğinin de kapanmasıyla mümkün olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.