Navdy ile direksiyon başında akıllı telefonunuzu güvenle kullanabileceksiniz
Arama
Teknoloji

Navdy ile direksiyon başında akıllı telefonunuzu güvenle kullanabileceksiniz

navy-logoNavdy, gözünüzü yoldan ayırmadan size bir heads-up display (yardımcı ekran) ekran sunan donanım odaklı bir girişim. HUD kısaltmasıyla bilinen heads-up display’e kısaca değinmek gerekirse, bu teknoloji aslında genellikle uçaklarda kullanılan, pilotun görüş mesafesinden gözünü ayırmadan göz önünde olacak şekilde uçuşla ilgili verileri okumasını sağlayan bir şeffaf ekran modeli.

Askeri havacılıkta, pilotların ufuk çizgisini, irtifasını ve hızını gibi bilgilerini göstermeye yarayan bu teknoloji önce ticari uçaklarda, şimdi de Navdy gibi donanım girişimleriyle araçlarımıza gelmeye başlayacak. Navdy’nin en güzel yanı, herhangi bir marka model ayırt etmeksizin araç içinde kullanılabilecek olması. Yani kısacası tek yapmanız gereken, Navdy’i akıllı telefonunuzla birbirine bağlamak.

navy

Araç kullanırken telefonla konuşanlar, mesajlaşanlar ve gözünü yoldan ayıranlar hem kendileri hem de trafik adına ciddi tehdit oluşturuyor. Navdy, bunun önüne geçmenin yanı sıra, yolculara oldukça şık bir arayüzle sürüşlerini daha keyifli ve kolay hale getirebilecek ve rahatlıkla hakim olabilecekleri bir görüşe sahip oluyorlar.

Doug Simpson, Navdy’nin hem kuruculuğunu ve hem de CEO’luğunu üstlenmiş. Çok kısa bir süreliğine 299$’dan satılacak olan Navdy, bir nevi early adaptor’lere özel bir kampanya yapmış durumda. Ürün piyasaya çıktığında, fiyatının 399$ dolar olması bekleniyor. Navdy’nin çalışma mantığı ile keyifli bir videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. Araba sürerken bari bu tür atraksiyonlara girilmesin. İstediği kadar amacı iyi olsun belirli noktadan sonra kullanımı tiryakilik düzeyine çıkarır ve amacından saptırarak dikkat dağıtmaya başlar. Sürüş sırasında dikkat dağıtacak tüm uygulamalar ve donanımlardan uzak durulmalı. İnsan hayatı riske edilmemeli. Saniyelik göz kaymalarının kazalara neden olduğu düşünülürse, ve sürücünün sadece ön alanı değil arka, yan ve ölü noktaları da kontrol etme zorunluluğu varken sadece ön panele odaklanmanıza neden olacak bir donanım.

  1. cemil dedi ki:

   Aynen böyle. Sakıncalı. Araba kullanırken telefonu kapatırım. En güvenlisi bu.

  2. mehmet ali dedi ki:

   çok doğru bir tespit . teşekkurler

 2. Bu HeadsUp olayı Sygic’te de var. Akıllı telefonunuz varsa 399$ verip yeni bir cihaz almak çok gereksiz. Sygic uygulamasını satın alırsanız, ömür boyu güncellemelerle birlikte 3 ayrı cihazda da kullanabiliyorsunuz. Ben kullanıyorum ve memnunum. Tavsiye ederim.

 3. nuri dedi ki:

  sygic navigasyon bu cihazla karıştırmamk lazım

Bir Yorum Yazın