Aslanoba Capital Ehil.com'dan, 212 de Balerin.com'dan çıkış yaptı
Yatırım

Aslanoba Capital Ehil.com'dan, 212 de Balerin.com'dan çıkış yaptı

Türkiye internet sektöründe son yıllarda yeni yatırım haberlerinin yanında hisse satışlarına da rastlar olduk. Bu konuda ulaştığımız yeni bir bilgi hem Balerin.com hem de Ehil.com ile ilgili. Ortak paydada ise Lütfi Gündüz yer alıyor.

Yatırımcılarının hisselerini geri alan girişimci

Lütfi Gündüz'ü Etohum 2010 yılı girişimleri arasına girerek Burak Büyükdemir ve Kerim Türe'nin yanısıra 212 ve Emre Kurttepeli'den yatırım alan Balerin.com'un girişimcisi olarak hatırlayanlar vardır.

Kendisinden aldığımız bilgiye göre Eylül 2013'te yatırımcılarının tüm hisselerini satın aldıktan sonra girişimini yeniden yapılandırarak ilerleme sürecine girmiş. Yani bir zamanlar hisselerini sattığı yatırımcılardan hisselerini geri alarak ilginç bir deneyim yaşamış.

Geliştirme sürecinde gelen cazip bir teklifi(?) değerlendirerek Balerin.com'u tüm varlıklarıyla alan adı yatırımları ve oyun siteleriyle bilinen Yılmaz Avcı'ya satarak çıkış yapmış. (Kendisinden bir açıklama aldığımızda paylaşacağız.)

Aslanoba Capital, Ehil.com'dan çıktı

Lütfi Gündüz
Lütfi Gündüz

Bu satış sürecinin ardından bulut tabanlı bir finansal proje olan Finansal.net’i hayata geçiren Lütfi Gündüz, daha sonra bu projeyi sektördeki yapısal değişiklikler nedeniyle askıya almış ve Ehil.com’a küçük ortak olarak katılmış.

Temmuz ayında ise 1 milyon dolar yatırımı olan Aslanoba Capital'in hisselerini de alarak ehil.com'un tek sahibi olmuş. Burada da yeniden yapılandırma süreci başlatılmış.

Lütfi Gündüz'ün paylaştığı bilgilere göre Ehil.com, Türkiye'nin internet yaygınlığının yüzde 60'ına sahip olan 11 ilde hizmet veriyor. 28 ana kategoride 6 bin onaylı hizmet sağlayıcı ile çalışıyor. Özgün içerikler üretiliyor ve her hizmet başvurusu için yerel eşleştirme sistemi kullanılıyor.

Çoğunluk hissesine sahip olan Cenk Duran, ehil.com'dan çıkış yapma sebebini kendine biraz zaman ayırmak istemesiyle açıkladı ve projenin Lütfi Gündüz ile başarılı olacağına inandığını benimle paylaştı.

Aslanoba Capital ise Ehil.com'dan çıkış yaptığını doğrularken özel bir açıklamada bulunmak istemedi.

Alan memnun satan memnun

Özetleyecek olursak durumu yukarıdaki deyimle açıklamak mümkün. Nihayetinde ortada kapanan girişimler yok. Hem Balerin.com hem de Ehil.com ilk girişimcileri tarafından elden çıkarılsa da yeni girişimcilerin projeleri büyütmek istediğini görüyoruz. Yatırımcıların ise daha kârlı projelere odaklanmak istediğini düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemde her iki girişimle de ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız. Sizin de yorumlarınızı almak isteriz.

Yorumlar (9)
 1. Serkan Urhan Serkan Urhan

  İlerki günlerde göreceğiz, 1 yıla kadar kapanma haberleri gelebilir muhakkak finansal sorunlar var bu ayrılışın arkasında yoksa kimse durduk yere çekilmez.

 2. kimse kendisine zaman ayırmak icin kendi kurduğu başarılı büyüyen bir siteden çıkış yapmaz! ehil.com baktığımda detaylı ve güzel kotarılmış bir site olarak gözüküyordu. ama ne yazık ki bekleneni verememiş demek ki. aslanoba ehil.com'a 1 milyon dolar koydu haberleri yapılırken herşey ne kadar da güzeldi değil ama:( iş hayatı toz pembe değil, türkiye piyasasının dinamikleri de çok farklı bunları görmek lazım.

 3. Tasomaniac Tasomaniac

  Aslanoba'nin 1 milyona aldigi hisseleri kaca geri aldi acaba? :)

 4. Bu haber başlığından içeriğine kadar hem ehil.com hemde balerin için negatif etki yaratacak.

 5. Yanlış anlamayın ama böylesine bir yazıda "alan memnun, satan memnun" gibi bir ifadeyi size pek yakıştıramadım. Girişim uslubuna çok ters bir ifade olduğunu düşünüyorum.

  1. Mevlüt Kasap Mevlüt Kasap

   hehehe (((; yakında kâra geçerse başlığıda "MALI GÖTÜRDÜ" şeklinde atabilir. Üskuba dikkat etmekte fayda var gerçektende.

 6. Berkecan Berkecan

  Yatırımcının ve kurucuların çıkmasını ancak bu şekilde olumlu anlatabilirdiniz webrazzi tebrikler ve iyi çalışmalar. Ayrıca artık webrazziye pek güvenmiyorum. Kendine yakın girişimleri ve girişimcileri kayırdığını düşünüyorum. Yukarıdaki yazı eğer aslanobanın webrazzide yatırımı bulunmasaydı bir başarısızlık hikayesi olarak yazılırdı. Kurucular olan Burak Keskik ve Cenk Duran'da çıkış yaptığına göre ehil yakın zamanda kapanacak demektir. Ehili paraya çevirme işini de Lütfi bey'e bırakmışlar gibi görünüyor.

 7. her iki tarafada bundan sonrası için başarılar dilerim fakat sayın webrazzi biraz daha detay verebilseniz daha iyi olmazmıydı, örneğin yatırımcılar hisselerini kaça devrettiler zarar mı ettiler yoksa kar mı girişimlerin şuanki durumları nedir vb. gibi

 8. Selim Soydan Selim Soydan

  Balerin şu an itibari ile, 5000 lira para verip yaptırdığınız bir hazır siteden ibaret. İçindeki binlerce üye de binlerce memnuniyetsiz müşteri yani kötü reklam. Yeni bir başlangıç yapmış, çok çalışırsa ayda 5-10 bin lira kazanır girişimcisi hepsi o kadar. Ama şanslı biri olduğu için, daha önce balonu şişirip, bir başkasının eline vermeyi biliyor. bu yüzden tekrar deneyecektir. İkinci bir Yılmaz Avcı vardır mutlaka.

  Aslanoba ehilden tertemiz çıkmış. Yani herkesin orada burada, başarısız tercihlerin için IQ oranı ile olumsuz tahminlerde bulunması kendisini rahatsız ettiği için, bu başarısız projesinden farklı bir metod ile çıkmış. Yani bedelsiz vermiş. Ona da geçmiş olsun diyorum. Hayat tecrübelerden ibarettir malum. Yakında aslanobabataklari.com diye de bir site açılır ve bu sitelerin yatırım zamanındaki resmi, ile batış sebeplerini sıralarsa, ülkedeki melek yatırımcıları için de güzel bir tecrübe merkezi olmuş olur.