250 bin dolarlık alan adıyla UcakBileti.com, hızlı büyümesini sürdürüyor [infografik]
E-Ticaret

250 bin dolarlık alan adıyla UcakBileti.com, hızlı büyümesini sürdürüyor [infografik]

Ucakbileti.com'un 2011 yılında 250.000 dolar gibi rekor bir bedelle satın alındığını hatırlayanlar olacaktır. 2013 yılında ise bu alan adının Reklam Z'nin kurucusu Orkun Tekin'e geçtiğini paylaşmıştık.

Az bilinen bir şey ise 2013 yılı sonuna gelindiğinde UcakBileti.com yayına başladığı ve bugün başarılı bir projeye dönüşmüş olduğu.

Öncelikle mantıklı bir işbirliğiyle UcakBileti.com'un üzerindeki ölü toprağının nasıl attığından bahsedelim. Dijital taraftaki başarılı girişimcilerden Orkun Tekin, B2C tarafında şu anda Türkiye'nin en çok bilet satan çevrimiçi kanalı Alobilethatti.com ile anlaşarak projenin Eylül 2013'te başlatılmasını sağlamış.

Aralık 2013'te yayın hayatına başlayan projenin liderliğini de İbrahim Bakış üstlenmiş ve proje başarı merdivenlerini tırmanmaya başlamış.

Arama motoru optimizasyonunda hedeflenen yerlere yavaş yavaş gelmeye başlayan Ucakbileti.com, ‘uçak bileti’ jenerik ismi ile tam eşleşme sağlayarak ilk sıraya yerleşmiş. Ayrı bir şirket bünyesinde konumlandırılan UcakBileti.com, şu anda farklı havayolu şirketlerinin biletlerinin satın alınabildiği bir e-ticaret sitesi olarak hizmet veriyor ve bu alanda bir numaralı adres olmak istiyor.

Rakamlar konuşuyor

UçakBileti.com alan adının getirdiği olumlu etkiyle aylık 2 kat büyüme hızı yakalamayı başarmış. Şimdiye kadar 35 binden fazla kişiyi uçuran Ucakbileti.com'da 5 milyondan fazla sorgu yapılmış.

2014'te yaklaşık 3 milyon kişi ziyaret etmiş ve ziyaretçilerin yüzde 18.7'si devamlı müşterisi olmuş. Şimdiye kadar satılan 15 bin tek yön ve 8 bin 500 çift yön biletin yaklaşık 1/4'i mobil cihazlar ve tabletler üzerinden satın alınmış. Aylık 7 rakamlı cirolara çıkmayı da başarmış.

Kısacası önemli bir alan adı başarılı bir iş modeli ve alanında tecrübeli kişilerle oldukça iyi bir işe dönüştürülmüş. Darısı diğer jenerik alan adlarının başına...

ucakbileti.com ucak bileti satin alma

Yorumlar (22)
 1. "... aylık 4 milyon TL ciro ve 2 kat büyüme hızı yakalamayı başarmış. "

  Aylık 2 kat büyüme iyiymiş, yılda 2 üzeri 11 kat büyüme yapar yani 2048 kat :)

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   4 milyon TL ciro aylık değil tabii ki, benim hatam.

 2. 25-65 nasıl bir yaş aralığıdır yahu.

  1. Ibrahim Ibrahim

   İnternet kullanıcılarını genç ve yetişkin olarak uçak bileti mantığı ile düşünürek yazılmıştır.

 3. Engin Murat Engin Murat

  emlak işleri ile uğraşanlar için www.yerkirala.com çok uygun fiyata satılıktır...

 4. Evet bu domain satışı, domain sepeti olanları heyacanlandırmıştı. Siteyi alanlarda rakamlara bakılırsa iyi iş yapıyorlar. Site tasarımı da sade ve güzel. Arama yaptığınızda ilerleme durumu " uçuşlar listeleniyor" kısmı çoğu büyük bilet rezervasyon sitesinden güzelmiş. Ama istanbul-london uçak bileti arattığımda, uçuş bulunamamıştır yazısı beni hayal kırıklığına uğrattı maalesef.

  1. Aynen ben de Istanbul - Londra aradım ancak sonuç bulamadı. Ki neredeyse tüm hava yollarının Londra seferleri var belirttiğim tarihlerde. Evet tasarım güzel, isim jenerik, ama sistem çalışmıyor. Komik oluyor böyle.

   1. Selam güzel site olmuş bende beğendim değerli bir domaini iyi kullanmak güzel hareket olmuş. Şimdi denedim bende sorun yok anlık bir problem sanırım

 5. Mehmet Aslan Mehmet Aslan

  3 kere bilet aldim hepsinde de sorun cikti cagri merkezi cok umursamaz, sadece tasarimi guzel gerisi boş

  1. Sabri S. Sabri S.

   Evet bende denedim internet alımlarında aracı site kullanıcı son kalan koltuk muhabbetine sıkıntı yaşanabiliyor ama ucakbileti ve alobilette hemen dönüş çözüyorlar en kötü iade ediyolar.

 6. Adana - Tiflis , İstanbul - Tiflis uçuşu bulamaması beni de hayal kırıklığına uğratmıştır.

  1. Harun Keleş Harun Keleş

   Anlık olan bir hata sanırım şuan sorun görünmüyor.

 7. Yanlış hesap yapıyorsam özür dilerim, lütfen uyarın, dikkatsizlik yapmış olabilirim.

  2014 yılında yaklaşık 24.000 adte uçak bileti stıldıysa, aylık 2000 bilet eder. ortalama bir uçak biletini 200-250 lira diye düşünürsek(daha ucuz ücretli uçuşlar mevcut çoğu zamanlarda) 400.000-500.000 TL. aylık ciro yapmış olmaları lazım. Ama haberde aylık 4 milyon lira yazıyor. Ortalama satılan bilet tutarını yazmış olsalardı keşke. Ki benim verdiğim örnekten daha düşüktür diye tahmin ediyorum, bilet tutarlarının ortalamasını.

  Ayrıca haberdeki rakamları yuvarlayarak ziyaretçi sayısının satışa dönüşme oranına baktığımızda; günlük yaklaşık 8200 ziyaretçi giriyor siteye ve yine yaklaşık 2000 tanesi satın alıyor. Bu oran gerçekse bence inanılmaz yüksek ve güzel bir oran.Yüzde 25 gibi birşey yapıyor. Benim bildiğim kadarıyla yüzde 1 normal, yüzde 2 iyi bir oran internet alışverişinde.

  Ama alan adına ödenen para büyük bir rakam, yatırım da kuvvetlidir. Zaten bu alan adıyla satışların yüksek olması normaldir diye düşünüyorum. Alobilethattının satış rakamlarını az çok bildiğim için, altyapısını da sağlayan alobilethattı ve yüksek adetlere ve cirolara ulaşması bekleniyor. Yine de haberdeki rakamlar tuhaf geldi bana.

  1. rakamlarda bu kadar çarpıklık olması sıkmasyon görünüyor.

   1. Ibrahim Ibrahim

    Rakamlar doğrudur ivmeli büyümeden dolayı bu şekilde geliyor. Ciro 2014 Ocakta satışa giren bir siteden bahsediyoruz.

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Ciro aylık değil, yukarı da da dediğim gibi ben yanlış yerde yazmışım.

  3. Ibrahim Ibrahim

   Selamlar,

   Bugüne kadar olan ciro toplamıdır. İvmeli bir büyüme söz konusu olduğundan ve sezonluk satıların verdiği ortalam sepet tutarlarından dolayı oluşmuş bir durum söz konusudur. Ayrıca E-ticaretin gerektirdiği dönüşüm oranı ile sabittir. %.1.5 .Siz ilk başında doğru hesaplama yapıp sonda yanlış cevirmişsiniz.

 8. Gülhan Gülhan

  Bugüne kadar 35.820 kişiyi uçurup "aylık" nasıl 4 milyon ciro yapıyorlar anlayamadım. 4.000.000/35.820 = 111 TL yapıyor. Yani ortalama bilet fiyatı. Dolayısı ile aylık 4 milyon ciro değil, bugüne kadarki toplam cirosu olması lazım o rakamın.

  1. Ibrahim Ibrahim

   Bunun neresi tuaf ? ortalama bilet tutarları bu yöndedir. Çocuk genç yaşlı asker indirimleri ile bunlar ortalamaya etki ediyordur.Yazılan Ciro şuana kadar olan cirodur.

 9. Mehmet Ali Atli Mehmet Ali Atli

  35820 Kişi * 10TL ücret kazandığını varsayarsak 358,200TL gelir elde ederler. Bu işte iyi para varda biz beceremiyoruz.

 10. Enmarka Enmarka

  "En Marka" ürün arayanlara, internetten para kazanmak için; en iyi fikir marka fırsatları özel alışveriş kulübü kampanyaları yapmak için: Bu Jenerik domain http://www.enmarka.com alan adı satılıktır!

 11. Bylegens Bylegens

  akılda kalıcı olduğu sürece ve iyi bir seo çalışmasıyla bence bunun gibi daha çok örnek çıkartılabilir.