Oracle, 5.3 milyar dolara Micros Systems'ı satın alıyor

Oracle, 5.3 milyar dolara Micros Systems'ı satın alıyor

2009 yılında Sun Microsystems‘i 7.4 milyar dolara satın alan Oracle, 2. en büyük satın almasını tamamlamak üzere. Konaklama ve perakande alanında yazılımlar geliştiren Micros Systems 5.3 milyar dolara Oracle'ın olacak.

Tarafların anlaşmaya vardığı resmi olarak açıklanırken, anlaşma tamamlanana kadar Micros Systems, bağımsız hizmet vermeye devam edecek. Donanım tarafında da AR-GE yapan Micros Systems restoran, otel ve gıda alanında faaliyet gösteren işletmelere hizmet veriyor.

micros systems oracle

Hisse başına 68 dolar veren Oracle, Columbia merkezli şirketin hisselerini ve 4.6 milyar dolarlık nakitini de kazançhanesine ekleyecek. 190 milyar dolar civarında bir piyasa değeri olan Oracle'ın ise 39 milyar dolar nakiti olduğu ifade ediliyor.

Oracle'ın, Micros Systems'ın faliyet gösterdiği alanda kontrolü eline almak istediği biliniyordu ve bu muradına erişmiş gibi gözüküyor. Özellikle bulut bilişim, sosyal uygulamalar, mobil ve büyük veri alanında güçlenmek isteyen Oracle, Micros Systems'ın ürünlerini kendi hizmetleriyle birleştirmek için gün sayıyor.

NASDAQ borsasında halka açık bir şirket olan ve piyasa fiyatının biraz üzerinde değerlenen Micros Systems'ın 660 çalışanı, ve 180 ülkede bin müşterisi bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.