Yeni bir yerli sosyal ağ denemesi: Socitive.com
Girişim

Yeni bir yerli sosyal ağ denemesi: Socitive.com

Bugüne kadar çok sayıda yerel sosyal ağ girişimiyle karşılaştık. Son olarak Facebook'un bu pazarı domine etmesiyle birlikte, hem dünya genelinde hem de Türkiye'de bir 'sosyal ağ' olma amacıyla yola çıkan girişmlerin sayısı oldukça azaldı. İşte bu ortama rağmen cesaret gösteren girişimlerden birisi Socitive.com oldu.

Bir süredir kurucu ortakları ile e-posta üzerinden konuştuğum ve üzerinde çalışmaları süren Socitive.com, sonunda beta olarak yayına başlamış. Socitive, kullanıcıların ana dilini kullanarak, farklı ülkelerden iletişim kurmalarını sağlamaya çalışıyor.

İzmir'de, Aytuğ Topçu ve Umut İnevi tarafından geliştirilen Socitive.com'un amacı biraz da global olarak büyümek fakat şu an beta aşamasında bulunan Socitive'in önünde gideceği uzun bir yol var gibi gözüküyor. Sitede herhangi bir kullanıcı sözleşmesi olmaması, bununla birlikte, hesap açtığınızda ve daha sonra hesabınızı silmek istediğinizde herhangi bir alan bulunmaması gibi büyük ve bir sosyal ağ için ileride sorun çıkartabilecek ufak detayları mevcut.

socitive-ekran-goruntus

Kullanıcıların mevcut arkadaşları dışında tüm dünyadan çevre edinmesini sağlamaya çalışan Socitive'in bunu şimdilik nasıl kurgulayacağını biraz da zaman belirleyecek. Ancak şimdilik gördüğüm ilk güzel detay, oynanmakta olan Dünya Kupası için açılan özel sayfa buranın çıkış noktası olabilir. Kullanıcılar belli konular ve filtreleme özellikleriyle, farklı insanlarla iletişime geçebilecek.

Topçu ve İnevi'nin ortağı olduğu Anomeda Yazılım'ın arkasında olduğu Socitive.com'un hedefi yeni bir trend oluşturmak ve Türkiye'yi temsil eden bir proje ortaya çıkartmak. Bakalım bu yerel sosyal ağ projesi başarıya ulaşabilecek mi?

Yorumlar (43)
 1. iceriye girip bir bakmissinizdir muhtemelen. Girmis ve siteyi gormus olmaniza ragmen yeni sosyal ag denemesi falan diye bu haberi yapiyorsaniz ne diyeyim size.

 2. Tanıtım videosu çok alakasız olmuş.

 3. üye olunca bizi ne bekliyor, biraz ipucu verselermiş, ne ana sayfada, ne videoda içeride kullanıcıları neyin beklediği ile ilgili bir ipucu yok.

 4. Kullandığı tasarımı wordpress teması olarak satan bir şirketin demo sayfasından çalan ( sayfanın kaynak koduna bakın en altında unutulmus yorum satırından HTTrack Website Copier ile kodun kopyalandığını anlayabilirsiniz ) girişimin yarın sizin bilgi ve fotoğraflarına ne yapacağını düşünmek istemezsiniz. Herhangi bir kullanıcı sözleşmesi olmadığından bahsedilmiş buna rağmen burada vitrine çıkartılması da konunun ilginç olan diğer açısı..

 5. Geri sayım ile insanlara sanki üye olmazsanız fırsatları kaçırırsınız gibi kötü bir düşünce aşılayan bir sosyal ağ(!), ne kadar ilgi çekebilir ki!

 6. Hakan Taşova Hakan Taşova

  Mirrored from dsathemes.com/html/bivio/normal_form/index.html by HTTrack Website Copier/3.x

  Gerçekten mi ?

  1. Sistem genel hatlari ile hos bir tasarima sahip. Hatalari olabilir. Duzeltilecegini dusunuyorum. Ancak yukarida bahsettiginiz kodlar yok. Ya da ben goremedim.

 7. Frkncyrfurkan Frkncyrfurkan

  bunun gibi onlarcası var, haber değeri nerede bilmiyorum ama benim tek dikkatimi çeken kısmı chat kısmında kendi dilinde yazıp karşıdakinin de kendi dilinde görebilmesi. Ki bu büyük bir iddia, bunu google,facebook, apple gibi devler yapamazken yapabileceğini iddia etmek ilginç geldi. Eğer bu dediklerini yaparlarsa çok iyi giderler, aksi durumda maalesef şansları pek yok.

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   Mesela seni haber yapsalardı daha dikkat çekerdi dimi akıllı arkadaşım :)

 8. Ogün Karakuş Ogün Karakuş

  Yazılımcıyı gözüyle baktığımda çöp bir site olduğunu görüyorum. UX kısmından bakılırsa anasayfa gayet iyi olmuş ama profil ve diğer sayfalar çok başarısızca yapılmış duruyor.

 9. Orkunkaan Orkunkaan

  Çalışan arkadaşların emeklerine bir şey diyemem, emeklerine sağlık. Fakat her önünüze gelen domaini haber yaparak kendi markanızı küçültüyorsunuz. İlla Türk girişimi tanıtmanıza gerek yok. Yüzlerce ürün çıkıyor her hafta. Aradan ilginç olabilecekleri seçip tanıtsanız daha iyi olur. Ülke olarak kafaca hazır değiliz bu işe daha. Çıkan ürünlerden belli oluyor malesef.

 10. Levent Akıntı Levent Akıntı

  HTTrack Website Copier faciasından sonra http://socitive.com/ offline.

 11. Site patlamış:)

 12. 2Kere2Beseder 2Kere2Beseder

  Siteye giremiyorum bir türlü.. redirecting problemi var, bir döngünün içinde redirect yapıp sayfa göçüyor, sanırım session'ları yanlış yönlendiriyorlar..

 13. Yabancilar ile iletisimi kolaytirabilecegini iddaa ediyorlar, eger biraz bile yapabilirler ise bir sekilde sistem gelistirilerek kullanicilarina hizmet edebilir is dunyasi acisindan kullanisli olabilir.

 14. Sitede sikinti yok calisiyor... Anlikti heralde. Girdin gordum mobili ile guzel kullanilir.

 15. Serkan İnce Serkan İnce

  Site şuan açılıyor fakat bahsedilen tema kopyalama olayı doğruysa vahim...

 16. Üye olduktan sonraki uyarı bile okunmuyor. Bizim özensiz olmuş. Ayrıca davetiye sistemiyle Trükiye' de biraz zor bu iş.

 17. Erman Şener Erman Şener

  2006da beta aşamasında açtığımız sosyokare isimli projemiz ilk hafta içinde 4 defa çökmüştü. demem o ki beta aşamasında bir sitenin yoğunluktan dolayı sıkıntılar yaşaması anormal değildir. sitenin arayüzünü beğendim açıkçası, ancak biraz daha açıklayıcı olsaydı iyi olurdu. ayrıca yabancı dil ile çeviri hadisesinin denenebilmesi için sitede yeteri kadar yabancı üye yok. bundan dolayı bu özelliğin ilerleyen versiyonlarda eklenmesi daha mı iyi olurdu acaba? ben yine de türk girişimcilerimizi destekliyorum. 1-2 sene sonra projenin adını tekrar duyacağız.

 18. Ben beğendim şahsen, eksikleri var ama desteklenirse olabilir.

 19. Murat Başaran Murat Başaran

  Halen anasayfada "kaldırılması" gereken kodlar var sanırım :)

  Register formunun alakasız bir yere post edilmeye çalışması biraz saçma geldi bana. 622. satırda

 20. Bütün bu hata aramalar, bulmalar iyi niyetli çabalardır umarım, yoksa Türkiye'nin durumu vahim gerçekten. Bu proje webrazzide usa menşeili yazılsa bu kadar bu hata arama çabaları olacakmıydı acaba? Daha yeni bir sistem, beğenilir, beğenilmez ama kötü niyetli çabalar olmamalı. Bence başarılı, sektördeki çıkış noktaları ise iddialı, böyle iddialı bir işin Türkiye'de yapılması bence gurur verici. İyi niyetli herkesi, imece usulü sistemi geliştirmeye davet ediyorum. Bence Türkiye'de böyle olmalı.

  1. Ahmet Kurtaran Ahmet Kurtaran

   sen bu kadar "iddialı" girersen pazara illaki iddianı test edecek birileri çıkar ! sitede müthiş güvenlik açıkları var ayrıca. Üstelik vaad ettiği hiçbir şey işlemiyor.

 21. Türk usulü girişimcilik olmuş sanırım,

  Anladığım burada ücretli bir tanıtım yazısı yayınlayarak dikkat çekmek istemişler,

  ama kapalı bir gurupta test edip, hataları giderip,

  biraz daha kullanışlı hale getirselermiş iş yaparmış,

  ama şu an gireni kaçıracak bir beta bu,

 22. Bana Sociobook'u hatırlattı ama umarım daha kalıcı bir girişim olur.

 23. Siteye de baktım, yorumları da okudum. Diyeceklerim şunlar:

  Düşünce çok güzel. Hatta mükemmel. Bir düşünsenize; Siz Türkçe yazıyorsunuz, karşı tarafa ingilizce gidiyor (ve/veya tersi). Düşününce, öyle aman aman bir çeviriye gerek bile yok. Aslında ciddi bir veri yığını ile çalıştıktan sonra, insanların belki %70-80 inin, hep kalıplaşmış cümleler kullandığı ve bu kalıpları çevrilerek karşı tarafa gitmesi hiç de zor değil (ki hedef kitle, genç bir nesil olarak seçilmişse, çok çok daha kolay olacaktır). Bence fikir on numara, hatta yüz numara.

  Ama asıl merak ettiğim şey; -Nasıl oluyor da böyle bir fikir, hazırlıksız rezil bir alt yapı ile servis edilebiliyor.... Olsa olsa "bu bir pazar araştırmasıdır" desem bile, rakipler kalas değil, yapmayı vaadettikleri şey, pek ala doğru ellerde -çok seri bir şekilde- varolan sosyal medya sitelerine hemen uyarlanabilir. Bunu bilmeleri gerekirdi diye düşünüyorum. Tabi yorumlarda yazan, "çalıntı arayüz", "HTTrack..." meselesi vs. hiç anmıyorum bile.

  Sevgiler.

 24. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Süper Olmuş Tebrikler SOCİTİVE.com Ailesine...

 25. Yatırım almak için çabalayan bir site gerçekler acıdır koca bir zaman kaybı

 26. Bir gün sizin de girişiminize bu şekilde girişirler umarım. O kadar ağır eleştirilere ne gerek var. Hatalar vardır, kopyalar vardır, geliştirilebilir, giderilebilir. Zaten sitede bir ışık, bir yenilik varsa istediğin kadar taşla ya da balla gideceği yere gidecektir. Bu işlerde emek, zaman, para en önemlisi umut yatırımları var. Neden kendilerini bu denli kötü hissetmelerini isteyeseniz ki. Ben bunları girişimci adayı olarak paylaşmak istedim. İnanın sizden tırstım. Aynı yorumları benim projemde okumak hissi bile beni duman etti. Yorum yaparken birazcık elinizi böbreğinize koyun...vicdanı geçtim zaten de ....tan da biraz yukarı çıktım...

 27. Eğer quup'un yaptığını gibi friendfeed'in kopyası ile yayına başlayacaksa ya da facebook taklidi bir hazır yazılım kullanacaksa hiç başlamasın daha iyi. Eğer vk gibi, Odnoklassniki gibi kendine özgü yazılım yazmazlarsa boş iş olur. quup senelerdir friendfeed yazılımı ile deniyor ama yerinde saymaktan ve kurucusu ile yazılım elemanının kendi dünyalarında kurdukları yaşam çevresinde dönmekten ileri gitmiyor mesela.

  1. Ben istiyorum mesela, ruslar gibi ya da çinliler ile g.koreliler gibi kendi sosyal ağımızı kullanmak ama girişimcilerimiz bize böyle fikirlerle gelmek yerine başkasının yazdığı yazılım ve halihazırda binlerin kullandığı taklit şablon ile geliyorlar.

   Mesela yonja kendini biraz geliştirebilseydi Türkiye'nin sosyal ağ olabilirdi. Çünkü çok biliniyor ve tercih ediliyordu ama facebook çıkınca kendini onun işlevlerinin benzerleriyle zenginleştirmesi lazımdı. Yapamadı, gitti.

   1. Ahmet Kurtaran Ahmet Kurtaran

    İsa olay sadece yerli yazılımda bitmiyor. Al mesela mergeen.com var yerli %100 herşeyi ile.. Sırf yerli diye mi kullanacaz, ha evet bu yüzden kullanan var eğer bu düşüncedeysen buyur işte sana %100 yerli sosyal ağ

 28. Gülhan Gülhan

  ana dili ile iletişim kurma olayı wechat yada QQ'da var. işim dolayısı ile çinliler ile çince mesajlaştığımda üzerine bir tık ile kendi dilinize çevirebiliyorsunuz.

  burada sitenin içini gezdim. arkaplanın sitenin içine dahi var olması ux açısından negatif bir durum ve kafa karıştırıyor. bence lanse etmek için erken davranmışlar. sitenin içini en azından daha içlerine sinen bir hale sokabilirlerdi diye düşünüyorum. bir de style.css i temizledikten sonra.

 29. Bence daha çok çalışmaları lazım

 30. Nedenci Nedenci

  eleştiriler cok orkutucu

 31. Ya abi ben fikri çok beğendim. sonuçta fikir tohum aşamasında. Bugün kullanılan sitelerinde hiç biri bu hale okus pokusla gelmedi. Fikir olarak (anadilde görüşme) bence başarılı. Basit bir mantık ama işlevsel. burada eğer yabancı kullanıcı sayısı artarsa o zaman amacına ulaşabilir. Eksikleri ve hataları muhakkak olabilir ancak olması çok doğaldır ve yapıcı olunursa çok daha iyi olur. Sonuçta bir emek harcanmış ve buraya yorum yazanlarında bir çoğu girişimci, eleştirirken de empati kurulmalı.

 32. Kerem Sevencan Kerem Sevencan

  Öncelikle bende bu postu okumakla kaybettiğim zaman için webrazzi'ye kızdığımı belirtmeliyim. Evet, ağır eleştiriler mevcut onlara katılmıyorum ama bu projenin böyle sunulmasına da katılmıyorum. Belli ki fikirlerine saygı duyulmasını istiyorlar-mış- ama maalesef böyle bir başlangıç ile bu pek mümkün değil. Artık fikirlerin bir şekilde hayata geçirilebildiği bir zamandayız. O yüzden hayata geçirken adım atmayı bilmeyenleri eleştirmekte, Türklere has değil, iyiyi arayan herkesin normal tepkisidir. Mesela, düşünceleri yani farklı bir dilde yazıp, karşındakinin ana dilinde mesaj gönderme olayı bir şekilde basit bir alt yapı ile kurulabilirdi, örneğin "kalıp cümleler" üretilip onların chat aşamasında kullanılması gibi.

  Ama gördüğüm kadarıyla fikri sahiplenme kısmında sıkıntılar yaşanmış ve maalesef oluşabilecek güvene de uygun bir zemin tercih edilmemiş. Buradaki yorumları Türk'tü yok efendim yabancı olsaydı diye de yermekte anlamsız tabi. Girilen pazarın saygınlığı ortadayken böyle bir başlangıcı kimse kabul edemez. Önce fikri sahiplenip, gerçekten iyi bir şekilde sunmak gerekli, sonrasında ürün oluşturulur elbette!

 33. Web sayfasını açtığımda üye omamam için sadece Geri sayım yeterli oldu. "GERİ SAYIM TAMAMLANDIĞINDA ÜYELİKLER KAPANACAKTIR." bu ibare sağlam güldürdü :) Abi neyin kafasını yaşıyorsunuz.? Yermi anadolu çocuğu bu ayakları facebook ve twitter gibi bu işin öncüleri bile üye toplamak için reklam yaparken senin artizliğin kime. Tabi olaya bir de şu pencereden bakmak gerekiyor; Biz webrazi yi bilişim ve girişimcilik alanında güzel aktivite ve duyurularla tanıyoruz ve bu yüzden takip ediyoruz. webraziye yakışır bir haber bile değildi.

 34. fark ne araştırmaya gerek bile duymadım, ui ve ux konusunda sağlam destek almaları gerekiyor

 35. Fsakbas Fsakbas

  şimdi facebook düşünsün

 36. Güzel bir girişim. Elbette eleştiri yapılabilir fakat girişim açısından arkadaşları tebrik ediyorum. Üye olup inceledik. Arka planda dahil paylaşım alanı çok karanlık, göz yorucu, boğucu ve sıkıcı olmuş. Reklamı yapılmadan önce bariz amatör hatalar olabildiğince giderilse çok daha iyi olurdu. Herşeye rağmen arkadaşları girişimlerinden dolayı tebrik ediyorum.

 37. Manavgat Manavgat

  Bence devam edilirse neden tutmasın 1 gün değil ısrar edilmeli ve yatırım almalı

 38. Fiupi Fiupi

  Hepinize çok teşekkür ediyorum Webrazzi okuyucuları. Çünkü şu siteyi takip etmemin en büyük sebebi buradaki yorumlar. Gerçeği yansıtyorsunuz.(genelde)

  Girişimci arkadaşlara da başarılar diliyorum fakat bende çoğunluk gibi düşünüyorum keşke daha iyi bir iş çıkartılıp da öyle haberdar edilseydi insanlara. Fikir ise çoğu insanın düşünmüş olduğu, hatta bir kaç uygulamada kullanılan hatta ve hatta Facebook'un da böyle bir güncelleme içerisinde diye biliyorum.

  Webrazzi'nin ise bu yaptığı haber beni derin derin düşündürdü. 3 sene önce bir projemi belki haberini yaparlar falan diye iletişim bölümünden haberdar etmek gibi bir girişimim olmuştu.(cahillik işte) Bana geri dönen bir mail olmadı asıl sorun ise ertesi gün "Lütfen projelerinize daha çok özen gösterin" adı altında bir çok bilmiş bir yazı yazılmıştı. İyi ki de yayınlanmamış projeme yazık olurmuş.Teşekkürler.

  Herkeze hayırlı işler.