oracle-sun

Kurumsal yazılımlar konusunda dünya liderlerinden olan OracleSun Microsystems'i $7.4 milyara satın aldı. Geçen haftalarda IBM ile anlaşma masasından kalkan Sun, Oracle'a yâr oldu. Hisse başına $9.50'dan Oracle'a geçen hisselerin Cuma günü borsa kapanışındaki değeri $6.69'idi. İki şirketin birleşmesi yazılım sektöründe pekçok taşı yerinden oynatacak gibi görünüyor. Bu satın alma Oracle'ı kurumsal yazılımlar üreten veritabanları konusunda uzman bir şirketten, donanımını da kendisi sağlayan ve dünyanın en çok kullanılan yazılım dillerinden Java'nın hakimiyetini elinde bulunduran bir şirket haline getirdi.

Oracle yaptığı satın almayla en büyük rakipleri HP ve IBM'e büyük çalım atmış oldu. Oracle, Sun'dan ilk yıl $1.5 milyar ikinci yıl ise $2 milyar kazanç sağlamayı bekliyor. Tabi ki satın almanın ardından şirkette işten çıkarmalar bekleniyor. Şirketlerden resmi bir açıklama yapılmadı ancak internette dolaşan söylentilere göre Sun tarafında 10.000 kişinin işten çıkartılması söz konusu olabilir.

Hatırlayacağınız gibi geçen sene Sun, MySQL'i 1 milyar dolara satın almıştı. Açık kaynak kodlu veritabanı olan MySQL artık Oracle'ın bir parçası haline geldi. Oracle, MySQL ile ne yapacağına karar verecek, devam ettirip daha da büyütmek işine gelmeyebilir. Ama yok etmekte antipatik olacağı için akıllıca bir hareket olmayacaktır.

Geçen yıl $17.8 milyarlık yazılım satışı yapan Oracle, Sun'ın donanım ve yazılım kaynaklarıyla çok daha hızlı büyüyecektir. Özellikle Solaris sistemler ile daha performanslı çalışması sağlanacak olan Oracle yazılımları kurumsal yazılımlarda büyük başarı kazanabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.